Ööraamatukogu, sisedžungel ning uued läbimurded tänavale: Rahvusraamatukogus saab näha näitust kaasaegsest raamatukoguruumist

EKA sisearhitektuuri bakalaureuseõppe 3. kursuse tudengid pakuvad kuni 31. augustini Rahvusraamatukogus avatud näitusel välja rea ruumikontseptsioone, sellest mida peaks kasutajale pakkuma kaasaegne raamatukoguruum. Avaliku ruumiga – ühiskondlikke eesmärke teenivate hoonete tähenduses – tegeletakse EKA sisearhitektuuri osakonnas igal õppeaastal, seades fookusesse ühe või teise konkreetse hoone.

EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja Tüüne-Kristin Vaikla sõnul võtab avaliku ruumi projekt sisearhitekti töölaual ühiskondliku ruumi tähenduse, millel on füüsiline mõõde ja sotsiaalne sisu. “Tänases tarbimisele kohandatud linna- ja kultuuripildis on väga oluline suhestuda igapäevaselt ruumidega, mis ei eelda rahakoti kergendamist. Kuidas on avalik ruum muutunud viimase aasta jooksul, mil mõneks ajaks suleti pea kõikide avalike ruumide uksed? Tudengid saavad õppetöö raames võimaluse suurelt mõelda ja avaralt unistada, süveneda erinevatesse ruumitüpoloogiatesse ja kriitiliselt mõtestada nende toimimist kaasaaegses ja tulevases aeg-ruumis. Kuni augusti lõpuni on tudengite mõttetöö tulemustest kutsutud osa saama kõik rahvusraamatukogu külastajad,” ütles Vaikla. 

Arhitekt Raine Karbi projekteeritud ja 1993. aastal valminud Rahvusraamatukogu läbib varsti uuenduskuuri, mis andis tudengite idee mõtestada raamatukogu hoonetüüpi laiemalt. Detailsemalt käsitleti rahvusraamatukogu fuajeed ja 5. korrust. Arendati mitmekihilisi ideid ja värskeid loovaid ruumilahendusi, mis vastaksid 21. sajandi ootustele nii inimeste vajaduste, organisatsiooni enda kui ümbritseva Tallinna kontekstis. Fookuses olid olemasoleva interjööri väärtused, valgustuse ja ruumiakustika põhitõed nii teoorias kui praktikas. Sündisid ideed raamatukogust kui loomeresidentuurist, väikesest külast, aktiivsest liikumisruumist, linnadžunglist, mälupaigast, jne.

 

Juhendajad: Jan Skolimowski, Hanna Karits

Näituse valmimisel osalenud tudengid: Germo Ausin, Silvia Ingver, Sanna-Betty Jaanimaa, Marie Jõgi, Regina Kaasik, Ann-Katriin Kelder, Kertu Kuusemets, Kristiina Püü, Celine-Cathy Raaga, Grete-Loviis Saar, Loviise Talvaru, Linda-Maria Urke

Näituse koostajad: Ann-Katriin Kelder, Grete Tiigiste

Kujundaja: Stella Skulatšjova

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud