Ovrutši lasteaia kunstikonkursi võitis Ukraina tudeng unistamisest inspireeritud tööga

Ukraina tudengeid tänab kultuuriminister Piret Hartman, ekraanil keskel Daria Titova. Foto: Andres Lõo

Ovrutšisse ehitatavasse lasteaeda parima kunstilahenduse leidmiseks korraldatud kunstikonkursi võitis Harkivist pärit Daria Titova. Võidutöö “Fantaasialend” pakub rühmaruumide seintele välja neli supergraafika vormis teost, mis äratavad laste kujutlusvõime ja viivad nad unenäolisele rännakule. Konkursi korraldajateks olid Eesti Kunstiakadeemia (EKA), Kultuuriministeerium ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV).

Konkursi eesmärk oli luua supergraafika lasteaia siseseintele ning kujundada inspireeriv kasvukeskkond Ovrutši lastele. Konkursil osalesid Ukraina kunstitudengid, kes õpivad EKA-s, Viljandi Kultuuriakadeemias ning kunstiõpilased Tartu Kunstikoolist.

„Võidutöö tugevuseks pidas žürii mõjusat kontseptsiooni ning head tasakaalu abstraktsiooni ning äratuntavate objektide vahel. Autori omanäoline käekiri mängib unistuste ja rändamiste teemadega, pakub avastamisrõõmu aga on ka mõnusalt rahustava alatooniga,“ märkis Anne Pikkov, kunstikonkursi juht ja EKA õppeprorektor. 

Võidutöö autori Daria Titova sõnul meeldis talle lapsena joonistada ja unistada. „Õhtuti lasteaias vanemaid oodates ma tavaliselt joonistasin. Leidsin inspiratsiooni igapäevastest asjadest minu ümber nagu muster vaibal või puutüvel. Kujutlusvõime on ülemvõim, mida omab iga laps – me võime luua kunsti õhust või isegi mitte millestki. Oma konkursitööga soovisin luua sideme lapsepõlve ja unistamise vahel,“ rääkis Titova, kes õpib alates 2022. aasta märtsist EKAs graafilist disaini.

Daria Titova võidutöö koosneb neljast 12 meetri pikkusest ja 2.5 meetri kõrgusest teosest, mis annavad igale rühmaruumile oma näo ja identiteedi. Autori nägemusele annab füüsilise vormi kunstilabor Artproof, kes trükib kunstiteosed spetsiaalsele tapeedile, mida on kerge transportida ja lasteaia rühmaruumide seintele paigaldada. 

Kunstikonkursi raames korraldati õpitoad, kus käsitleti koos mentoritega teemasid nagu lapsesõbralik ruumiloome, loo jutustamine piltide kaudu, isikupärase visuaalse keele leidmine, autoriõigused ja loomeettevõtlus. 

„Ülesehitustööde käigus loodav keskkond peab sisaldama ka kultuurilisi kihistusi. See kunstikonkurss on suurepärane näide, kuidas selliseid kihistusi luua. Kunsti läbi saab rääkida lugusid, mis pakuvad hirmutavate olude keskel leevendust. Sõja oludes peavad lapsed kiiresti suureks kasvama – nad näevad koledusi, mille keskel keegi kasvama ei peaks. Rühmaruumide seintele kavandatud teosed saavad aidata kaasa sellele, et lastele jääks alles lapsepõlv ja mängurõõm. Et nad saaksid kasvada hoitud keskkonnas, kus on hea olla ja millest jääksid head mälestused. Daria Titova teosed aitavad kindlasti sellele kaasa ja äratavad lastes loodetavasti ka kunstihuvi,“ ütles kultuuriminister Piret Hartman.

„Mul on väga hea meel, et Ukrainast pärit üliõpilased osalevad lasteaia loomisel, sest nemad teavad kohalikke olusid ja tunnetavad, mis nende väikestele kaasmaalastele meeldib. Võidutöö muinasjutulisus on sümboolne. Ebavõrdses sõjas Venemaa vastu on sündinud uued lood ja uued kangelased. Tore on, kui Eesti lasteaed pakuks turvalise ja inspireeriva keskkonna, kus neid lugusid edasi jutustada,“ kommenteeris Tiit Riisalo, ESTDEV-i tegevjuht.

Eesti on üks esimesi riike, kes tegutseb aktiivselt Ukraina ülesehitamisega ning soovib oma initsiatiivi ja õnnestunud projektidega olla eeskujuks teistele riikidele ühinema taastamistöödega. 

Ukraina ülesehitamisel jagab Eesti oma parimaid praktikaid. Üks neist on kunstiteose tellimine avalike hoonete ehitamisel mis rikastaks loodavat keskkonda ka esteetilises plaanis. Et anda Ovrutši lasteaia puhul võimalus just noortele Ukraina kunstnikele, tehti kunstikonkurss koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga, kes võttis juba eelmisel kevadel vastu mitukümmend Ukraina tudengit.

Konkursi töid hindas žürii, kuhu kuulusid illustraator ja kunstnik Mark Antonius Puhkan, arhitekt Johanna Jõekalda, sisearhitekt Malle Jürgenson, graafiline disainer Pärtel Eelmere, Ukraina lasteaia esindajad Anna Piven ja Nina Mykolaichuk, ja lasteaia arhitektid Tiit Silla arhitektuuribüroost SPORT.

Konkursil sai II koha Irina Tanasiichuk Ukraina lastelaulust inspireeritud kavandiga “Kassike-kassike, kus oled sa käinud?”, III kohta jagasid Kateryna Tyshchenko ja Oleksandra Tumyk. Lisaks otsutas žürii tunnustada ergutuspreemiatega Taras Shkoliarenko, Maria Nebise ja Daria Shevchenko kavandeid. Preemiafondi suurus oli kokku 2875 eurot.

I koht

Daria Titova

Unistama ärgitavate ja avastamisrõõmu pakkuvate maailmade eest. Teostatud heal kunstilisel tasemel ja isikupärase käekirjaga

II koht

Iryna Tanasiichuk

Kaasahaarava ja seiklusliku loojutustuse ja hea teostuse eest. 

III koht (jagamisel)

Kateryna Tyshchenko

Isikupärast õhustikku loova käsitluse eest. 

III koht (jagamisel)

Oleksandra Tumyk

Julgete kujundite ja tänapäevase vormikäsitluse eest.  

ergutuspreemia

Maria Nebis

Võluvalt detailirohkete ja laste tähelepanu köitvate piltide eest. 

ergutuspreemia

Taras Shkoliarenko

Ruumi piire avardavate ja lapsi kultuuriliselt harivate steseenide eest. 

ergutuspreemia

Daria Shevchenko

Laste kujutlusvõimet ja kognitiivseid oskuseid elavdava isikupärase graafika eest. 

Daria Titova tööd
ovruch_lasteaed_I_daria_titova
ovruch_lasteaed_ergutus_daria_shevchenko
ovruch_lasteaed_ergutus_maria
ovruch_lasteaed_II_irina
ovruch_lasteaed_III_kateryna
ovruch_lasteaed_ergutus_taras_2
ovruch_lasteaed_III_oleksandra
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo1
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo2
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo3
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo4
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo5
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo6
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo7
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo8
Anne Pikkov Daria Titova Kaja Toomla
Ovrutši lasteaia kunstikonkursi preemiad EKAs_foto Andres Lõo9
Kujundused (esimene on Daria Titova võidutöö). Fotod: Andres Lõo
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud