Rait Rosina näituse eelretsenseerimine

Reedel, 30. juunil 2017. a kell 10:00 toimub Estonia pst 7 ruumis 426 kunsti ja disaini eriala doktorandi Rait Rosina doktoritöö loomingulise osa juurde kuuluva isikunäituse „Mahajäämus” eelretsenseerimine.

Näitus Valga Muuseumis on avatud 6. juunist kuni 30. juunini 2017. aastal.

Doktoritöö juhendaja on dr Raivo Kelomees.

Näituse eelretsensendid on dr Heie Treier ja Peeter Talvistu.

Näitus “Mahajäämus” Valga Muuseumis käsitleb kaht näituste korraldamise kohta, mis kumbki ei ole mõeldud olema regulaarse tegevuskavaga näitusepinnaks. Paldiskis asuv Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumi ja Haapsalus asunud kuid tänaseks suletud Jaani Galerii on olnud osaks nende väikelinnade elukorraldusest. Rait Rosin asetab käesoleva näituse pearõhu kunstnike ja kunstipubliku kohtumispaikade uurimisele. Milles avaldub mahajäämus kõige ilmsemini, kas neil juhtumitel kui võrreldakse kunstitegevusi ja kunstikajastusi? Ja kas elu väikelinnades on mahajäänud nagu pealinnast paistab või on tegu kohaliku mõõtkava alahindamisega?

Mõlemil juhul rajanevad vaatlused võrdusel, mille kontrastsus sõltub võrdleja vabalt valitud motiivist ja tahtest oma suhtumist väljendada. Näitusel võib näha intervjuufilmi Jaani Galeriis ja A. A. Ateljeemuuseumis näituseid korraldanud kunstnikega. Intervjuud näitusepaiku aeg ajalt külastanud Paldiski, Haapsalu linna elanikega võib kuulda helisalvestatult. Intervjuud Valga linna elanikega lisanduvad näitusele 10. juunil.

Intervjuudes nähtuvad väikelinna elanikest kunstipubliku ootuste ja kunstnike ideede kattumised või lahknemised. Kui kunstnikud mõistavad oma tööde näitamist mõne suurema asukoha galeriiga võrdluses siis kunstipubliku ootused lähtuvad asukohast tulenevatest eripäradest. Linnade elanikud mõistavad tahes või tahtmata linnas parasjagu aktuaalseid probleeme kui esmaseid ja kunstinäitustel kajastuvat kui linna eluolule sekundeerivaid nähtusi. Samuti on näitusel käsitletud kummagi merelinna merele avatus, mis saaks ja peaks neis väikelinnades viibimisel olema igaühele kättesaadavaks hüveks.

Näitus on osaks loomepõhisest doktoritööst, mida Rait Rosin teostab Eesti Kunstiakadeemias, Kunsti ja Disaini erialal. Rohkem infot leiad kunstniku kodulehelt www.pragmatist.ee

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.