Selgusid riiklikud kultuuri elutöö ja aastapreemiate laureaadid

Ene-Liis Semper

8. veebruaril, 2024 kinnitas valitsus riiklike kultuuri aasta- ning elutööpreemiate laureaadid. Kultuuriminister Heidy Purga sõnul on riiklikud preemiad kõrgeim valitsuse tunnustus kultuuri- ja spordirahvale. Preemiate laureaadid on oma valdkonda andnud mõõtmatu panuse ning inspireerinud ühiskonda mõtete, loomingu ja saavutustega.

Riiklike kultuuri aastapreemiaid eelmisel kalendriaastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest antakse välja viis. Aastapreemiad pälvivad Anna Hints ja Marianne Ostrat dokumentaalfilmi „Savvusanna sõsarad“ eest, Kai Lobjakas  2023. aastal uurimustööl baseeruvate tähelepanuväärsete näituste kureerimise ja mitmete publikatsioonide eest, Mihkel Mutt raamatu „Liblikas, kes lendas liiga lähedale. Mati Unt ja tema aeg“ eest, Salto arhitektuuribüroo avalike hoonete, sh Paide, Narva ning Rakvere riigigümnaasiumite projekteerimise eest ning Tiit OjasooOlari Elts ja Ene-Liis Semper Eesti Draamateatri, ERSO ja Eesti Kontserdi koostöölavastuse „Macbeth“ eest. 

 

Kultuuri elutööpreemia pälvis helilooja Olav Ehala ja kirjanik Arvo Valtoni kõrval Eesti Kunstiakadeemias pikki aastaid õpetanud kunstiajaloolane ja muuseumijuht Sirje Helme, kes on tänapäeva Eesti üks nimekamaid kunstiteadlasi-kuraatoreid ning varem Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse, nüüd Eesti Kunstimuuseumi pikaajalise juhina tuntud ja hinnatud arvamusliider kunsti-, muuseumi- ja laiemalt kultuurivaldkonna küsimustes ja teemadel. Ta on pühendunud juht, sügavuti minev kunstiteadlane ja -uurija, särav kuraator, kunsti ja muuseumide eestkõneleja ja populariseerija ning innustav õppejõud. Helme esitasid elutööpreemiale Viivi Luik, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Muuseumiühing, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kontsert, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Erkki-Sven Tüür, Eesti Kunstiakadeemia ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.

Ene-Liis Semper on Eesti Kunstiakadeemia stsenograafia professor, lavastaja, video-ja installatsioonikunstnik ning Teater NO99 asutaja ja kunstiline juht ning üks rahvusvaheliselt tuntumaid Eesti kunstnikke. 

Salto

Arhitektide Liidu president Andro Mänd toob värskemalt valminud Salto arhitektuuribüroo hoonetest eraldi välja nende Paide riigigümnaasiumi hoone, kuna selle valmimisele eelnenud protsess oli pikk ja keeruline.

Andro Mänd kirjutab: “Paide riigigümnaasium ei ole lihtsalt kvaliteetse arhitektuuriga maja, vaid pigem ühe pika protsessi finaal, mis mõjutab mitte ainult Paide, vaid enamike Eesti väikelinnade ruumilist arengut järgnevatel kümnenditel. Hoone loomise protsess tõi esile ruumikultuuri ning kvaliteetse elukeskkonna puudulikkuse Eestis ning oli üks neid olulisi katalüsaatoreid, mis andis tõuke ka Maa- ja Ruumiameti (MARU) loomisele.

Selgunud viie riikliku kultuuri aastapreemia laureaadi eelmisel kalendriaastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest pälvis preemia ka kunstiteadlane, Eesti Kunstiakadeemia vilistlane ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juht Kai Lobjakas, keda tunnustati 2023. aastal uurimustööl baseeruvate tähelepanuväärsete näituste kureerimise ja mitmete publikatsioonide eest!

Preemiad antakse üle Eesti Vabariigi 105. aastapäeva eel, 21. veebruaril kell 15 Eesti Teaduste Akadeemia saalis koos riiklike teaduspreemiate ning Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinnaga.

Allikad: Eest Vabariigi Kultuuriministeerium, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum ja Eesti Kunstiakadeemia

https://www.kul.ee/uudised/selgusid-riigi-kultuuri-ja-spordipreemiate-laureaadid-2

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud