“Suvila” näitus avatud Arhitektuurimuuseumis

Näituse vaade

Eesti Arhitektuurimuuseumis on avatud EKA teadusprorektori Epp Lankotsi ja Triin Ojari kureeritud näitus “Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil”

Näituse kataloogis sedastatakse tsitaadiga langenud impeeriumi aegsest ajastust, et puhkus pole tegevusetus, vaid tegevus, mis realiseerub spetsiaalsete puhkasutuste ja puhkealade süsteemi kaudu.

Näitus annab esmakordselt ülevaate Eesti rikkalikust nõukogudeaegsest puhke- ja suvilaarhitektuuri pärandist – hoonetest, mis muutsid puhkamise 20. sajandil suurele osale inimestest kättesaadavaks. Sissevaade seni vähe uuritud teemasse avab nii puhkamisega seotud süsteemi, määruste ja normidega reguleeritud arhitektuurset konteksti kui ka tutvustab silmapaistvamaid hooneid. Suvilast või puhkebaasist sai oluline tahk nõukogude aja elukorralduses – institutsionaliseerunud ja isiklike maailmade kõnekas kohtumispaik.

Puhkamist defineerisid toona tänasega võrreldes pisut teistlaadi ühiskondlik kihistus ja võimalused, kuid olemuselt on kaasaegse inimese, kes ju valdavalt linnas elab, lõõgastumiskeskkond tänapäevasele üsna sarnane.

“Puhkus peab kosutama nii vaimu kui ka keha, et tagasi tulla virgemana kui mindi. Kosuda saab nii üksi kui ka suheldes/…/ Üksiti peab puhkus olema põnevalt seikluslik ja samaaegselt turvaline./…/ Peab olema tore ja mälestusväärne, lõdvestumiseks peab seal nalja saama, tuleb kombata lubatu ja talutava piire” kirjutab üks näituse kataloogi kaasautoreid, professor Mart Kalm oma puhkusekäsitluses “Patisaksast puhkava tööinimeseni: Puhkearhitektuurist Eestis kuni 1940”.

Näitus on avatud 29. novembrini.

Lähem Info:
https://www.arhitektuurimuuseum.ee/naitus/suvila-puhkamine-ja-arhitektuur-eestis-20-sajandil/

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud