Richard Sennett “Taidur”

Raamatus „Taidur“ jälgib Richard Sennett, kuidas taid kuulub inimese kõige fundamentaalsemate alusimpulsside hulka – mitte lihtsalt soov midagi valmistada, vaid teha seda hästi. Inimese ja materjali suhte ajalugu on pikk ja mitmetahuline. Programmeerija, arst, kunstnik ja ehitaja peavad kõik edukalt end ümbritseva füüsilise keskkonnaga suhtlemisega ning arendama välja vastavate protseduuride keeruka repertuaari. Seejuures toimib enamik sellest teadmusprotsessist vaikimisi: „Kui inimene peaks üles tõustes mõtlema iga viimase kui liigutuse üle, mis ta teeb, siis kuluks tal voodist välja saamiseks terve tund,“ tõdeb Sennett. Millegi vaistlikult tegemine tähendab tihti käitumist, mis on muutunud nii rutiinseks, et me ei pea selle peale lihtsalt mõtlema. Oskuse kõrgematel tasemetel toimub pidev vastastikune mäng vaikimisi teadmise ja endast teadlik olemise vahel, mis realiseerub töökvaliteedina.

Taidurlikkuse avaldumisvorme uurides liigub Sennett läbi aja ja ruumi, antiiksete Rooma tellisemeistrite juurest renessansi kullasseppade ja valgustusajastu trükkalite kaudu samasugust kogemust jagavate tänapäevaste disainerite, arstide, muusikute ja kokkade juurde. Sennetti raamat laiendab arusaamist käsitööst ja meisterlikkusest ning heidab valgust uuelaadsetele suhetele meie ja meid ümbritseva vahel.

Richard Sennett (snd 1943) on laialdaste huvidega Ameerika ühiskonnateadlane, kes on peamiselt keskendunud sotsiaalse sidususe küsimustele tänapäeva urbanistlikus elukeskkonnas. Ta on Columbia ülikooli kapitalismi ja ühiskonna keskuse vanemteadur. Teisi tema raamatuid: „Liha ja kivi. Keha ja linn lääne tsivilisatsioonis“ (Flesh and Stone: The Body And The City In Western Civilization, 1994), „Iseloomu roostetamine. Töötamise isiklikud tagajärjed uues kapitalismis“ (The Corrosion of Character, The Personal Consequences Of Work In the New Capitalism, 1998), „Koos. Ühistegevuse rituaalid, naudingud ja poliitika“ (Together: The Rituals, Pleasures, and Politics of Cooperation, 2012) ning „Ehitamine ja elunemine. Linnaeetika“ (Building and Dwelling: Ethics for the City, 2018).

Tõlkinud Triinu Pakk
Toimetanud Sirje Nilbe
Kujundus: Stuudio Stuudio
Järelsõna: Andrus Laansalu

416 lk, eesti keeles
Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus, 2021

ISBN 978-9916-619-41-4

Jaga sõpradega:

Postitas Neeme Lopp
Viimati muudetud