Tootedisaineri ankeet: Priit Kangur

Foto: Priit Kangur. KIRO tool

Jaanuari tootedisaineriankeediga tutvustame meie rõõmsameelset magistranti Priit Kangurit.

Priit on praktilise meelega ning õppimishimuline tudeng, kes on osalenud ka edukalt Garage48 tegemistes ja huvitub kõigest mis seotud disaini ja disainimisega. Priidu leiab alati  üritustelt ja workshopidelt, kus tegutsevad tootedisaini tudengid.

Nimi: Priit Kangur

Seos EKAga: tootedisaini magistrant

Millised projektid sul hetkel käsil on?

Hetkel on lõppenud semester ja fookus suundub ühe rohkem lõputööle. Eelmise semestri projektina on veel jäänud lõppesitlus, mis on koostööprojekt ettevõttega Thermory. Seal sai disainitud modulaarne helisummutus paneelisüsteem. Paralleelselt ülikooli projektidega tegelen hetkel isikliku brändi ettevalmistamisega.

Mis on su lemmik etapp toote loomise juures ning milline see välja näeb? Objekti disainimises on väga nauditav etapp vormiotsing, väikeste detailide sobitamine ja objekti reaalselt valmis tegemine. Toote disainimine on nagu muinasjutt, kus lugu hakkab areneb mingist juhtumist, inspiratsiooni sähvatusest või intuitsioonist. Lugu võtab vahepeal ootamatuid pöördeid ning suundi, millest tekivad vormid ja esteetika.

Paber ja pliiats vs digitaalne meedium – kumba eelistad?

Igal asjal oma võlu. Läbi sketsimise traditsioonilise pliiatsiga saab sukelduda rohkem nn fantaasiamaailma, kus lõputus võimaluste maailmas saab läbi mängida erinevad stiili ja konstruktsiooni lahendused. Sketsides saab üpris kiirelt luua vorme  ja luua vahest ka võimatuid lahendusi. Kui vorm on valmis sketsitud siis on hea sukelduda arvutis 3D mudeli juurde, seal saab vormile anda konkreetsed mõõdud, paksused ja kumerused.

Mis on olnud/oli su lemmik projekt EKA’s õppides? Millise avastuse selle puhul enda jaoks tegid?

Ma arvan, et üks parimaid ja arendavamaid projekte on olnud tooli projekt, kus käisin ära nn vineeri painutamise meta tasandil. Disainisin ja ehitasin lounge tooli KIRO. Projekti juures meeldis väga see, et sain piirideta sukelduda võimatu ja võimalikuse piirimaadele. Hoogsate ideedega sain panna ennast ning materjali proovile. Analüüsides ja läbi  katsetuste õppisin väga palju uut. Tegin endale selgeks läbi praktika, mis disaini juures töötab ja mis mitte.

Tõde on see, et paljusid pealtnäha võimatuid asju on võimalik teostada, kuid tuleb leida lihtsalt töötav lahendus, mõeldes kastist välja. Uute lahenduste rakendamine ei ole aga alati kerge ülesanne, seal tekib ootamatuid väljakutseid, mida on põnev lahendada.

Guilty pleasure ehk “kehv disain või vahend disainimiseks”, mis sulle salaja meeldib?

Salaja meeldib mulle kuldne toon, sellel on mingi veider tõmme, mis mind isiklikult tõmbab. Ma küll ei kanna kuldseid aksesuaare, kuid interjööris ja esemete detailides lööb see alati mu silma särama. EKAs õnnestus disainida ja valmistada messingist kuldne kaktus, mis särab nüüd kaunilt mu töölaua kõrval. Messing inlay katsetustest sündinud esemed osalesid näitusel Valencias. Ma ei ole julgenud kuldset tooni veel väga oma projektides kasutada, vahepeal vaikselt mängin enda loodud toodetes ka kuldsete detailidega versioonid oma lõbuks läbi.

Kuid mine tea, võibolla peale magistrikraadi omandamist võib mu purjekas just sellesse suunda seilata.

Miski, mille disainer oleksid soovinud olla?

See on üpris keeruline küsimus. Kui vaadata ümber parimaid näited, siis tuleb silme ette arvatavasti hoopis loodus. Hämmastavalt keeruka süsteemiga igal tasandil ning lummav esteetiline vormide mäng, mida saab tajuda kõikide meeltega. Olgu tegu kasvõi kauni rabajärvega udulooris, võimas tammepuu keset seeni täis metsa või hoopis müstiline päikeseloojang. Loodus on tugev inspiratsiooniallikas, mille fragmente ja jooni on võimalik üle kanda tootedisaini.

1 hea lugemine, mis sind erialaselt inspireerinud on? (raamat, artikkel, teaduskirjandus vms trükituna või veebis…)

Hetkel loen raamatut: Nobuo Suzuki “Wabi Sabi: The Wisdom in Imperfection”. Tegu on Jaapani esteetika maailmavaatega, mis jutustab ebatäiuslikkuse ilust. Antud raamat tõi esile kunagised mälestused, kui olin täiuslikkuse otsingul ning avastasin, et hoopis ebatäiuslikkus ühendab, ning vead või korrapäratus loovad võlu ja täiuslikkuse. Peale seda olen imetlusega jälginud mitte ainult toodetes vaid ka inimestes peituvaid korrapäratusi. Teema on sügav, kaunis ja ääretult põnev!

Mis sind peale disaini veel köidab?

Fotograafia ja interjööri disain. Fotohuviline olen ma pikalt olnud, alustasin looduse pildistamisest ja hiljem lisasin juurde arhitektuuri ja disainesemete fotografeerimise. Olen detailide inimene, ma pööran suurt rõhku väikestele detailidele ümberringi. Kaamera taga mulle meeldib pildistada erinevaid kooslusi, arhitektuuri detaile või objekte. Fotodel on tihti näha mängulisi kooslus süsteeme, mida tavaliselt esmapilgul muidu ei märgata. Läbi pildistamise on minus tugevamaks arenenud kompositsiooni tunnetus, värvide koosmõju tajumine ja ka varjude mäng.

Milline senine kogemus on sind disainerina kõige enam vorminud ja kuidas?

Kõige rohkem on mind vorminud uute oskuste omandamine! EKA-s on väga palju vabaaineid, mis avardab tugevalt silmaringi. Kuigi mu kõige tugevam suund on puiduga disainimine siis olen omandanud väga laia teadmistepagasi erinevate materjalide töötlemisel.

Teine oluline arengu tööriist on otseloomulikult ebaõnnestumised, sest sealt õpib alati kõige rohkem. Disainiprotsessis tuleb ikka ette mittetöötavaid vorme ja lahendusi, kuid see on justkui mänguline mängimine. Väikeste detailide nihutamine, ümberdisainimine ja kompositsiooni tasakaalu viimine, see võtab vahest aega. Suurele ebaõnnestumisele mõne kooliprojekti sees kaasneb sügav analüüs, mis sunnib läbi vaatama erinevad tahud ja uued võimalused. Kuid areng ja teadmised kasvavad sellega kiiresti.

Portfoolio (või midagi sarnast) – Kus võime sinu tööde ja tegemistega rohkem tutvuda? 

Hetkel olen erinevaid töid üles laadinud Behance keskkonda. https://www.behance.net/kngpriit

Isiklik postkast: kangur.priit@gmail.com

Priit Kangur- Thermory
Priit Kangur - Tõukeratas
Priit Kangur - Tool KIRO
Priit Kangur - Puidukorv
Priit Kangur - messing inlay
Priit Kangur - messing inlay 2
Priit Kangur - Kõrvarõngad
Priit Kangur - kaktus
Priit kangur - ehe
Priit Kangru tööd
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud