Transform4Europe avatud duaalloeng: “Dissonantne pärand: Nõukogude pärandi ümberhindamine”.

Foto: Katerina Rothberg

17. oktoobril 2023 toimus projekti Transform4Europe raamaes avatud loeng: “Dissonantne pärand: Nõukogude pärandi ümberhindamine”.

Linara Dovydaitytė PhD (Vytautas Magnuse Ülikool) ja Anu Soojärv (Eesti Kunstiakadeemia) uurisid dissonantse pärandi nii kohalikke kui ka rahvusvahelisi aspekte seoses nõukogude pärandiga. Alates Venemaa täiemahulisest sissetungist Ukrainasse 2022. aasta veebruaris on Venemaa poliitilist käitumist nii olevikus kui ka minevikus arutatud nii kogu Euroopas kui ka mujal, sealhulgas nõukogude ja Venemaaga seotud pärandi kritiseerimist reaktsioonina agressioonile.

Dovydaityte rääkis oma uurimistööst aatomilinna Visaginase kohta, kus valdavalt vene keelt kõnelev kogukond on läbi teinud radikaalseid muutusi seoses Nõukogude Liidu projekteeritud Ignalina tuumaelektrijaama demonteerimisega Leedus. Huvitav oli kuulda, kuidas kogukonna poolt või koos kogukonnaga pärand luuakse.

Soojärv tutvustas just selles ruumis 1987. aastal avalikkusele avatud seinamaali “Rahvaste sõprus” tausta. Toona tekitas nii jõuline nõukogude esteetika parajat furoori, eriti alanud “laulva revolutsiooni” tingimustes. Ta rõhutas, et maalikunstnik Evald Okas maalis seda suure mõnuga ja seinamaali sisu ei olnud fookuses. Seda on eriti näha tema visanditest.

Koos moderaatori Andres Kurega (PhD, EKA) arutati põhjalikumalt, kuidas on sedasorti pärandi tähendus muutunud pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse? Ja millist rolli mängib nostalgia pärandi mõistmisel?

Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg4
Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg3
Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg8
Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg9
Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg1
Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg2
Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg7
Dissonant Heritage photo Katerina Rothberg5
Foto: Katerina Rothberg
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud