Uurimisprojekt “Lõpetamata Linn” ülikoolide koostööfestivalil “Terved linnad”

Johan Tali konverentsil "Terved linnad", 2020.

Neljapäeval, 19. novembril 2020 toimus ülikoolide koostööfestival „Terved linnad“, mis tõi kokku linnauurijad, teadlased ja ettevõtjad. EKA arhitektuuriteaduskonna poolt tutvustas konverentsil projekti “Lõpetamata linn” kolme aasta käigus uuritut arhitekt ja EKA doktorant Johan Tali. 

Johan Tali ettekanne järelvaatamiseks.

Üheskoos esinejate ja paneeldiskussioonides osalejatega uuriti, kuidas linn ning inimese ehitatud keskkond kujundab ja mõjutab elanike tervist ning toetab nende hakkama saamist.

„Tervise kontekstis tähendab heaolu sellist linna, kus inimene saab ennast taastoota ehk heaolu taasluua. Linn on see koht, mis pakub talle head tööd, liikumisvõimalust ja mitmekesist keskkonda. Kui üks nendest komponentidest ei tooda, st heaolu loomet ei ole nii palju, siis pole põhjust sinna linna ka kolida,“ rääkis Helen Sooväli-Sepping, Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu prorektor, loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur. Bolti jätkusuutliku arengu juht Sandra Särav toonitas, et üha rohkem tuleks tulevikulinnades panustada keskkonnasäästlikumatele liiklusvahenditele.

Tallinna Tehnikakõrgkooli arhitektuuri instituudi õppejõud Toivo Tammik tegi ülevaate Tallinna vanalinna rohelisest ringist. Koostööfestivalil esinesid ettekannetega veel Kristi Grišakov (linnauurija ja Taltechi linnaplaneerimise lektor), Jarek Mäestu (sporditeadlane ja Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna arendusprodekaan), Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ning maastikuarhitektid Merle Karro-Kalberg, Karin Bachmann ja Anna-Liisa Unt.

Lisaks jagasid oma mõtteid heast linnast lavastaja ja ettevõtja Peeter Jalakas, südamearst Margus Viigimaa, Domus Kinnisvara juhatuse liige Ingvar Allekand, ettevõtja ning Kodasema tegevjuht Birgit Linnamäe, Brand Manuali juht Kaarel Mikkin ja paljud teised. Festivali modereeris ajakirjanik Neeme Raud.

Festivali korraldasid Tallinna Tehnikakõrgkool ja Eesti ülikoolide teadlasi ja teadusasutusi ühendav võrgustik Adapter.

***

“Lõpetamata Linn” on EKA arhitektuuriteaduskonna poolt koostöös Tallinna linnaga läbiviidud kolmeaastane laiapõhjaline uurimistöö, mis küsis, milline võiks olla hea ja elamisväärne linn 21. sajandil ja kuidas see võiks väljenduda Tallinna linnaehituslikus arengus. Suuremahuline teadusprojekt keskendus Tallinna linnaehituslike visioonide ja ruumiliste tulevikustsenaariumite uurimisele. Uurimistöö läbiviimine sai teoks tänu kinnisvaraettevõtte Kapitel toetusele, kes panustas projekti kolme aasta jooksul kokku peaaegu pool miljonit eurot. Uurimisprojekt lõpeb 2021. aasta varakevadel näitusega Eesti Arhitektuurimuuseumis ja projekti tulemusi koondava raamatuga.

“Lõpetamata Linna” raames uuriti planeerimispraktikaid Tallinnaga mõneti sarnastes Euroopa linnades, Tallinna paneelelamurajoone, keskendudes Lasnamäele, Tallinna rohe- ja sinivõrgustikke, Tallinna linnakeskust / keskuseid ning arvutuslike vahendite kasutamist ruumiloomes.

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud