Jaanus Samma näituse eelretsenseerimine

Teisipäeval, 04. oktoobril 2016. a kell 17:30 toimub Okupatsioonide muuseumis kunsti ja disaini eriala doktorandi Jaanus Samma doktoritöö loomingulise osa juurde kuuluva näituse „NSFW. Esimehe lugu” eelretsenseerimine.

Näitus on avatud 15. aprillist kuni 9. oktoobrini 2016.

Doktoritöö juhendajad on prof dr Katrin Kivimaa ja dr Andreas Kalkun.

Näituse eelretsensendid on Stacey May Koosel ja Teet Veispak

——————————————————————————–

Jaanus Samma näitus „NSFW. Esimehe lugu” on eelmisel aastal 56. Veneetsia kunstibiennaalil Eestit esindanud näitus, mis jutustab ajalookäsitluses seni jutustamata jäänud loo Nõukogude Liidu okupatsiooni perioodi repressioonidest geidele.

Näituse kuraator on Eugenio Viola. Videod on valminud koostöös režissöör Marko Raadiga.

Jaanus Samma projekt jutustab fiktiivse ooperi vormis loo edukast kolhoosiesimehest hüüdnimega Esimees, kes mõisteti 1960. aastate keskpaigas homoseksuaalse tegevuse tõttu vangi. Videotest, fotodest, ruumi-installatsioonist ja arhiivimaterjalidest koosnev näitus toob esile Nõukogude perioodi tagakiusamiste grotesksuse, kus riigivõim kontrollis ka inimeste intiimsfääri. Uhke ooperivorm loob mõtestatud distantsi, mis aitab keerukat minevikulugu tänapäeva perspektiivist paremini mõista.

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse juhataja Maria Arusoo sõnul ei ole siiski tegemist pelgalt kunstinäitusega, vaid Esimehe lugu jutustab meie lähiminevikust, kuuludes teiste Nõukogude perioodil represseeritute lugude hulka.

Näituse publikuprogramm, mis käsitleb inimõigusi laiemalt, sünnib koostöös SA Unitase, Tallinna Ülikooliga, Eesti Kirjandusmuuseumi ja Eesti LGBT Ühinguga.

Näitust saadab Sternberg Pressi ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kirjastatud sisu selgitav kaheosaline ingliskeelne kataloog „NSFW. A Chairman’s Tale”, mille on kujundanud Brit Pavelson. Kataloogi koostajad on Rebeka Põldsam, Martin Rünk ja Eugenio Viola, kaastööd tegid Maria Arusoo, Maarja Kangro, Slava Mogutin, Kevin Moss ja Riikka Taavetti.

Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes. 2013. aastal võitis Jaanus Samma Köler Prize’i grand prix’ ja publikupreemia. Samma kunst on mitmekülgne ja käsitleb muuhulgas queer- ja sooteemasid. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja korraldanud isiknäitusi Eestis ning rahvusvaheliselt alates 2005. aastast. Jaanus Samma loomingust saab rohkem teada ETV2 saatest „Meie aja kunst“ (2014).

Näituse paneb üles ja kujundab Valge Kuup.

Näitust Okupatsioonide muuseumis toetavad: Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, SA Unitas, Selver, Gurmee catering, Liviko, Eesti Filmiarhiiv

56. Veneetsia biennaali Eesti paviljoni valmimist toetasid: Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, advokaadibüroo Borenius, Temnikova & Kasela galerii, DSV Transport ning metseenlusplatvorm OUTSET Eesti.

Näituse koostööpartnerid on Allfilm, ArtPrint, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstimuuseum, Eesti Tervishoiu Muuseum, Eesti Ajalooarhiiv, Fagerhult, Fondazione Morra Greco, Frame Finland, FORM, Institute Français d’Estonie, Kuu Stuudio, Lahepuu, Laserstuudio, Signature House.

Näituse kodulehekülg on www.chairmanstale.com