KVI magistrantide õppereis Balti riikidesse

Vilniuse Rahvusgaleriis. Foto Gerli Mägi

11.–13. veebruaril külastasid museoloogia õppesuuna tudengid ja museoloogiahuvilised KVI magistrandid Lätit ja Leedut. Kolme sisuka päevaga jõuti tutvuda olulisemate uuenduste ja väljapanekutega erinevates Riia, Vilniuse ja Kaunase kunstiinstitutsioonides. Kohtuti muuseumites töötavate kunstiajaloolaste, kuraatorite ja projektijuhtidega.

Õppereisi esimeseks sihtpunktiks oli Riia. Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi 2016. aastal põhjaliku renoveerimistöö läbinud peamaja, uuenenud püsiekspositsioone, ajutisi näitusi ja võimalusi tutvustas tudengitele muuseumi haridusprogrammide kuraator ja kunstiajaloolane Eduards Dorofejevs. Muuseumi näituseprogrammidest ja tegevustest rääkis lähemalt muuseumi kuraator Ieva Kalnača. Riias nähtud näitustest võiks eraldi välja tuua Läti Kunstimuuseumi Arsenalsi näitusemajas Läti Kaasaegse Kunsti Keskuse poolt kureeritud ning kunsti ja teaduse suhteid käsitleva näituse „Unexpected Encounters“ („Ootamatud kohtumised“). Tehniliselt keerulise näituse tagamaid ja ideed tutvustas Läti Kaasaegse Kunsti Keskuse projektijuht Agnese Pundiņa. Riia päeva lõpuks jõuti tutvuda ka Kaasaegse Kunsti Keskuse KIM? galerii ja näitustega.

Vilniuse Rahvusgaleriis võttis KVI tudengeid vastu muuseumi juhataja ja peakuraator Lolita Jablonskienė, kes rääkis renoveeritud näitusemajast, 2019. aasta suvel valminud uuest püsiekspositsioonist ning fotograaf Moï Ver’i alias Moshé Raviv-Vorobeichic’i isikunäitusest. Samuti tõi juhataja esile avatud ja kogukonda kaasava kunstiinstitutsiooni kontseptsioonist lähtuva uue lähenemise kuraatoripraktikates ning haridusprogrammides. Eraldi on mõeldud erivajadustega näitusekülastajate peale, kellele on spetsiaalselt väljatöötatud haridusprogrammid, mida toetavad ligipääsetavus ratastooliga ning taktiilsed ja helindatud pilditõlked.

Vilniuses külastati ka eramuuseumi MO, mille saamisloost ja tegemistest rääkis kohapeal lähemalt MO kuraator Ugnė Paberžytė. Teadlastest ja filantroopidest abielupaari Danguolė Butkienė and Viktoras Butkus’e initsiatiivil 2018. aastal rajatud muuseum haldab Leedu ühte suurimat moodsa ja kaasaegse kunsti erakogu, annab välja trükiseid ning korraldab kogukonda laiemalt kõnetavaid näitusi. KVI tudengitel õnnestus näha MO väga populaarseks osutunud näituseprojekti „The Origin of Species: 1990s DNA“ („Liikide päritolu: 1990ndate DNA“).

Reisi viimases sihtpunktis Kaunases tutvuti M. K. Čiurlionise kunstimuuseumi juhataja ja kuraatori Daina Kamarauskienė juhendusel muuseumi vanemate ja uuemate ekspositsioonidega ning iseseisvalt kunstimuuseumi ühe filiaali, 1970. aastate hõngulise Kaunase pildigalerii ja sealse Fluxuse väljapanekuga. Samuti kohtuti Kaunase Vytautas Magnuse Ülikooli kunstiajaloo ja -kriitika osakonna juhataja ja kureerimise õppesuuna juhi Linara Dovydaitytėga.

Reisist võtsid osa KVI museoloogia õppesuuna magistrandid Gerli Mägi, Iti Niinemets, Laura Rajala ja Signe Friedenthal, kunstiteaduse õppesuuna magistrandid Jelizaveta Sedler ja Mia Maria Rohumaa, kureerimise õppesuuna magistrant Mae Variksoo ning EKA museoloogia õppesuuna juht ja Kumu kuraator Anu Allas.

Ülevaate kirjutas Signe Friedenthal.

Jaga sõpradega:

Postitas Mari Laaniste
Viimati muudetud