Ainult 5. juunini: näitus püsivusest ja kahanemisest Ida-Virumaal

Foto: Päär Keedus

EKA sisearhitektuuri ja urbanistika osakondade magistrandid esitlevad Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumi Valges Saalis Ida-Virumaa elamisruume käsitlevaid projekte. Näitus “Lugu püsivusest: elu kahanemisega Ida-Virumaal” on avatud 5. juunini 2021, muuseumi lahtiolekuaegadel.

Ida-Virumaal toimub kliimaneutraalse tuleviku poole püüdleva poliitika, tõrjutud status quo ja minevikust pärit infrastruktuuri pingeline kohtumine, mis viitab mitmetele lõppudele, aga ühtlasi ka võimalikele uutele algustele. Ida-Viru maastikud, sulamina inimese planeeritust ja looduslikust, kannavad endas midagi, mida võiks kirjeldada sõnaga “lootus”. Vaatamata sellele, et nende tulevik erineb neile minevikus plaanitust, on nad ometi elamisväärsed. Kohanedes oma tegeliku olukorraga, luuakse selles elukeskkonnas oma uut ‘lugu’.

EKA sisearhitektuuri ja urbanistika tudengitel paluti uurida, kuidas eripalgelised elamiskogemused on ühenduses ehitatud keskkonna juhitud kahanemise ning strateegilise kokkutõmbamisega. “Lugu püsivusest” keskendub piirkondadele Kohtla-Järvel ja Kiviõlis – kahele paljudest Ida-Eesti kahanevatest omavalitsustest, kus viimaste kümnendite muutuvatest seadustest ja sotsiaal-majanduslikust olukorrast tulenevalt on liiga palju elamispinda. Vastukaaluks konkreetsetele eluaseme-programmidele ja lammutus-initsiatiividele, läheneti selle õppeaine raames eluasemele kui kogemusele. Mõlema osakonna tudengitest moodustatud paarides töötati erinevate kahanemise tingimustega, mõeldes järele kasvule ja kohanemisele. Kasutades eri vahendeid ja tehnikaid, võtavad esitlusel olevad projektid vaatluse alla ametlikke ja mitte-ametlikke praktikaid, kirjanduslikke arutelusid ning rakendusuuringuid.

Tudengeid juhendasid Keiti Kljavin, Kristi Grišakov, Laura Linsi ja Mariann Drell.

Osalevad: Mira Samonig, Mirell Ülle, Janosh Heydorn, Alexander Nenenko, Juss Heinsalu, Ardo Hiiuväin, Triin Juhanson, Veera Gontšugova, Eeros Lees, Þórhildur Guðmundsdóttir, Daria Khrystych, Fernanda Ayala Torres, Semele Kari (Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri ja urbanistika osakondade magistrandid)

Näituse kujundus: Mirell Ülle, Juss Heinsalu, Ardo Hiiuväin, Veera Gontšugova, Eeros Lees, Semele Kari (EKA sisearhitektuuri osakonna 1. kursuse magistrandid)

Me täname: Eesti Kultuurkapital.

Toimumispaik
Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumi Valge Saal (Tuuslari 18a, Kohtla-Järve linn, IdaVirumaa)
Toimumisaeg
22.05 – 05.06.2021
Lahtiolekuajad
T-R 12-18
L 10-16
DSCF1649
DSCF1629
DSCF1633
DSCF1658
DSCF1664
DSCF1673
DSCF1677
DSCF1681
DSCF1683
DSCF1689
DSCF1690
DSCF1719
DSCF1730
DSCF1728
DSCF1724
DSCF1721
DSCF1745
DSCF1748
DSCF1737
DSCF1761
Kaameraga kohal: Päär Keedus
Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud