Disainitudengite ja laste koosloomise võimalusi uuriti VIVISTOP Telliskivi leiutamislaboris

Lapsed juhatamas disainitudengeid VIVISTOPi stuudioruumis. Foto: VIVITA Eesti

Rahvusvaheline laste ja noorte loovuskiirendite võrgustik VIVITA avas oma lastesõbraliku leiutamislabori VIVISTOP Telliskivi koostööks Eesti Kunstiakadeemia disainitudengitega. VIVISTOP on interdistsiplinaarne stuudio lastele vanuses 9-15.

Kunstiakadeemia tekstiilidisaini osakonna ja VIVITA koostöö sai alguse EKA sotsiaalse disaini kursusel, kus koos lastega mõtestati ja disainiti VIVISTOPi Telliskivi uue stuudio keskkond. Tudengid ja lapsed praktisiseerid mängides kaasava disaini printsiipe ning kujutlesid ja kontseptualiseerisid võrdsete partneritena uue stuudio tulevikulahendust. Disainitudengid õppisid, kuidas laste kaasamine aitab kaitsta nende õigusi, toetada laste rolli ühiskonnas ja parandada nende igapäevaelu kvaliteeti. 

Arvestades uue stuudio eripära, pakkusid töörühmad välja seitse lahendust, mis varieerusid alalistest ruumistruktuuridest kuni ajutiste ürituste kontseptsioonideni. Lapsed soovisid stuudios veel rohkem mängida ja aeg-ajalt ka puhata ning enda loomingut eksponeerida. Disainiprotsessist ilmnes ka, et lapsed näevad muretut olekut loova protsessi loomuliku osana. 

Kursuse juhendaja ja VIVITA disainer Eva Liisa Kubinyi sõnul veendus ta taaskord selles, et lastele luues on hädavajalik nad ka disainiprotsessi kaasata. “Selline kogemus õpetab nii disainitudengitele kui ka lastele teineteisega arvestamist ja üksteise kuulamist. Oleme tänulikud oma ala professionaalidele, kes jagavad oma oskusi ja teadmisi lastega. Suhtumine lastesse ja nende kaasamise oskus on läbilõige terve ühiskonna koostoimimise mudelist,” ütles Kubinyi, kes loodab, et projektis osalenud tudengid nägid sihtgrupile disainides nende kaasamise vajalikkust.

Projektis osalesid tudengid: Anete Vihm (BA tekstiilidisain), Zane Shumeiko (MA tekstiilidisain), Claudia Marcela Diaz Reyes (MA tekstiilidisain), Carolin Freiberg (MA tekstiilidisain), Greete Rüütmann (MA klaasikunst ja -disain), Kerli Tamm (MA nahakunst, aksessuaari- ja köitedisain), Courtney Beth Daniels (Austraalia),  Florence Libon (Belgia). 

Kursust juhendasid Eva Liisa Kubinyi ja Vera Naydenova

Rohkem infot koostööst leiab blogipostitusest medium.com/@vivistop_telliskivi/exploring-the-possibilities-of-co-creation-between-children-and-design-students-of-estonian-235d2b55936e.

Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud