EAL installatsioonikonkursil võidutsesid EKAlased

Arhitektuuri- ja sisearhitektuuritudengite visioon "Torupööre"

Eesti Arhitektide Liit vanima Baltikumi arhitektide liiduna tähistab tänavu oma 100. juubelit. Selle raames toimub 2021. sügisel mitmekesine arhitektuurile ja linnaruumile pühendatud juubeliprogramm, mille üheks osaks on ka linnainstallatsioonid.

„Installatsioonide kandev teema on rohepööre, mis kõige laiemas mõttes tähendab inimtegevuse põhjustatud kliimamuutuste (tagasi)pööramist tasakaaluseisu. Kavandite valikus hindasime idee sõnumi tugevust ja mõju avalikkusele, aga ka tööde ruumilist kvaliteeti, interaktiivsust ja inspireerivat kuvandit,“ kommenteerisid ideevõistluse kuraatorid Mae Köömnemägi ja Ljudmilla Georgijeva.

Võistlusele laekunud 28 ideekavandi seast valis žürii välja kolm võidutööd, mille kõik autorid on EKAga seotud. Ideevõistluse preemiafond 2400 eurot, mille on välja pannud Eesti Kultuurkapital, jaguneb väljavalitud tööde vahel võrdselt.

 

Vabaduse väljak saab installatsiooni Mõttepaus raames 5000 puitpakku – mõttepausiks ja puidu eluea tsükli pikendamiseks. Idee autor Mark Grimitliht.

Installatsioon Lummavad kohtingud rajatakse Kultuurikilomeetri ja Eesti Kaasaegse Kunsti muuseumi hoovi vahelisele alale, lammutatavate kuuride asemele. Autorite Laura Linsi ja Roland Reemaa idee puhul on tegemist hea autovaba ruumiga, kus korraldada lummavaid kohtinguid. Installatsioon koosneb erinevatest mängulistest inimesele, loomale-linnule, aga ka putukale tegevust pakkuvatest elementidest nagu mängumüür, ronimispuu, istutamise laud, lehehoidla, linnuvann ja toitmiskauss, putukahotell või veeloik-kausid koertele.

Balti jaama ja turu vahelisele alale tuleb installatsioon TORUPÖÖRE ehk hüpotees suletud materjaliringiga linnast, kus ainsaks ehitusmaterjaliks on olemasolev linn ise ja ainus ehitatav pind on juba ehitatud pind. Tegemist on linnaruumist eemaldatavatest torupiiretest sõrestikuga, mis ehitatakse endisesse raudteekoridori. Eritasandilised, struktureeritult asetatud torupiirded sobivad jalgratta parkimiseks, sportimiseks, puhkepeatuseks; installatsioon toimib ka vaba müügialana. Ideega tulid välja arhitektuuri ja linnaplaneerimise ning sisearhitektuuri tudengid Siim Tanel Tõnisson, Mari Poom, Ra Martin Puhkan, Berta Kisand, Emma Pipi Penelope Visnap, Päär-Joonap Keedus, Karolin Kull ja Diana Drobot.

Jaga sõpradega:

Postitas Tiina Tammet
Viimati muudetud