EKA arhitektuuriteaduskonna vilistlased arhitektuuripreemiate suured võitjad

Arhitektuuripreemiate 2023 peapreemia võidutöö Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskus. Foto: Tõnu Tunnel

EKA arhitektuuriteaduskonna vilistlased arhitektuuripreemiate suured võitjad 

28. jaanuaril, 2023 jagati Tallinna Muusika- ja Balletikoolis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuriobjekte ja -tegijaid, kelle seas valdavalt EKA vilistlastest võitjad. 

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit, Eesti Maastikuarhitektide Liit ja arhitektuuriajakiri MAJA premeerisid tänavu kokku 16 laureaati – Eesti arhitektuurivaldkonna väljapaistvamate saavutuste ja teoste autoreid. 

  • Peapreemia pälvis Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskus. Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskuse võiks kokku võtta ühe sõnaga – „koostöö“. Arhitektuuriliselt on suurepäraselt kokku sobitatud puitkonstruktsioon ja metallkonstruktsioon – tehnoloogiline koostöö. Kõik õpperuumid on eraldi kasutatavad, samas on võimalik muuta kogu maja üheks suureks tervikuks. Arhitektuuris ja sisearhitektuuris domineerivad just need materjalid, millega lapsed seal töötavad: puit ja metall.

Arhitektuur: Joel Kopli (KUU arhitektid, EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine). Sisearhitektuur: Kristel Jakobson (Haka Disain, EKA sisearhitektuur)

Foto objektist: Tõnu Tunnel 

  • Tegevuspreemia pälvis filosoofia ja praktikapõhise teooria lektor Eesti Kunstiakadeemias ning ajakirja Ehituskunst kaaspeatoimetaja Eik Hermann tegevuse eest arhitektuurimõtte edendamisel ja vahendamisel. Eesti oludes üsna unikaalse koostööpartnerina on Hermann koos arhitektidega osalenud mitmetel võistlustel, teinud näituseid ja publitseerinud arvukalt artikleid. Tema praeguses huviorbiidis on ennekõike erinevad vahe- ja üleminekualad – teoreetilise ja praktilise, meelelise ja kehalise, psüühilise ja poliitilise, pragmaatilise ja poeetilise vahel.
  • Sisearhitektuuripreemia pälvis MUBA ehk Tallinna Muusika- ja Balletikool. Kõige suurem omapära, mis eristab MUBAt teistest koolimajadest, on pidulikkus hoonesse sisenemisel. Tekib tunne, nagu siseneks teatrisse või kontserdimajja – unistusse, mille poole selle kooli õpilased iga päev püüdlevad. Muba väliskest varjab kiivalt selle rikast siseelu. Nõnda on tegu justkui aardelaekaga, mille avanedes on näha, kuidas tants ja muusika omavahel kokku sulanduvad. 

Sisearhitektuur: Ahti Grünberg (EKA sisearhitektuur, õppejõud), Tõnis Kalve (EKA sisearhitektuur), Kadi Karmann (EKA sisearhitektuur), Mari Põld (EKA sisearhitektuur), Ardo Hiiuväin (EKA sisearhitektuur, õppejõud), Kärt Hollo (EKA sisearhitektuur), Merje Karu (T43 sisearhitektid); Katrin Talvik(EKA sisearhitektuur); Markus Kaasik (EKA sisearhitektuur, õppejõud), Hanna-Liisa Mõtus (3+1 arhitektid)
Arhitektuur: Thomas Pucher, Marvi Basha (Atelier Thomas Pucher), Markus Kaasik (EKA sisearhitektuur), Helina Lass, Taavi Lõoke, Hanna-Liisa Mõtus (
EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Andres Ojari (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine, õppejõud), Siim Tiisvelt (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Pirko Võmma (3+1 arhitektid)  Maastikuarhitektuur: Markus Kaasik, Helina Lass, Hanna-Liisa Mõtus, Siim Tiisvelt (3+1 arhitektid), Edgar Kaare, Laura Männamaa (TajuRuum) 

  • Näitusepreemia pälvis näitus “Klaasimeistrid”. Näitus annab ülevaate Eesti klaasitööstuse ajaloost ja olulisematest klaasitootjatest. Külastaja saab tutvuda klaasiga kogu tema ilus – ekspositsiooni teemad algavad vanimate Eestist leitud klaasesemetega ning lõppevad tänase klaasitoodanguga.

Sisearhitektuur: Anne Määrmann (EKA sisearhitektuur), Kristi Prinzmann (Bob&Doko, EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine). Kuraator: Anne Ruussaar 
Graafiline disain: Marje ja Martin Eelma (Tuumik Stuudio)


Eesti Arhitektide Liit
andis välja arhitekti aastapreemia, preemia VÄIKE ja tudengipreemia. 

Arhitektuur: Jaan Tiidemann (EKA arhitektuuri õppejõud ja vilistlane), Jarmo Vaik (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine)

Eesti Sisearhitektide Liit andis välja kolm aastapreemiat ning Vello Asi nimelise tudengipreemia

  • Tudengipreemia läks tänavu jagamisele ning selle pälvisid Merilin Kaup (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine) ja Eneli Kleemann (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine) 
  • MUBA ehk Tallinna Muusika- ja Balletikool.

Sisearhitektuur: Ahti Grünberg (EKA sisearhitektuur, õppejõud), Tõnis Kalve (EKA sisearhitektuur), Kadi Karmann (EKA sisearhitektuur), Mari Põld (EKA sisearhitektuur), Ardo Hiiuväin (EKA sisearhitektuur, õppejõud), Kärt Hollo (EKA sisearhitektuur), Merje Karu (T43 sisearhitektid); Katrin Talvik(EKA sisearhitektuur); Markus Kaasik (EKA sisearhitektuur, õppejõud), Hanna-Liisa Mõtus (3+1 arhitektid)
Arhitektuur: Thomas Pucher, Marvi Basha (Atelier Thomas Pucher), Markus Kaasik (EKA sisearhitektuur), Helina Lass, Taavi Lõoke, Hanna-Liisa Mõtus (
EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Andres Ojari (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine, õppejõud), Siim Tiisvelt (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Pirko Võmma (3+1 arhitektid) Maastikuarhitektuur: Markus Kaasik, Helina Lass, Hanna-Liisa Mõtus, Siim Tiisvelt (3+1 arhitektid), Edgar Kaare, Laura Männamaa (TajuRuum)

Sisearhitektuur: Kristel Jakobson (Haka Disain). Arhitektuur: Joel Kopli (KUU arhitektid)

Sisearhitektuur: Raul Tiitus (EKA sisearhitektuur), Tarmo Piirmets (PINK, EKA sisearhitektuur)
Projektimeeskond: Brigit Palk (EKA sisearhitektuur), Anni Kotov (EKA sisearhitektuur)
Arhitektuur: Andro Mänd (Hoov AB, EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Pelle-Sten Viiburg (Doomino Arhitektid, EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine)
Maastikuarhitektuur: Kaie Kuldkepp (Nüüd Arhitektid, EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine)

  • Vello Asi nimelise tudengipreemia (liidu juhatuse ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna koostööna) pälvis Kätlin-Karin Lond (EKA sisearhitektuuri tudeng)

Eesti Maastikuarhitektide Liit andis välja kolm aastapreemiat

Olemasolevat randa kasutati ka enne nö ruutpesiti: inimesed olid jagunenud seltskondadeks, mille vahelt kulgesid pigem laiad käiguteed. 

Maastikuarhitektuur: Mirko Traks (EKA maastikuarhitektuur), Kristjan Talistu, Uku Mark Pärtel, Juhan Teppart (EKA urbanistika), Karin Bachmann (Kino maastikuarhitektid, EKA urbanistika)

  • Mõttepaus – linnakunstifestivali PÖÖRA! installatsioon.  

Autor: Mark Grimitliht (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine)

Arhitektuuriajakiri MAJA publitsistikapreemia 

Arhitektuuriajakirja MAJA publitsistikapreemia pälvis Eik Hermann artikliga „Radikaalne kontekstualism“


Publikulemmikud valiti rahvahääletusega portaalis Moodne Kodu ning 
selgusid kolmes kategoorias 

Sisearhitektuur ja arhitektuur: Kristiina Aasvee (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Allan Pilter, Kaur Talpsep (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Teele Kapsta, Elise Roos (EKA sisearhitektuur), Lauri Eltermaa (Kauss Arhitektuur, EKA vabad kunstid)
Infograafika: Reilika Purk ja Gertu Kallas (Sasu)

Autorid: Sille Pihlak (EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine), Siim Tuksam (PART, EKA arhitektuur ja linnaplaneerimine)

Maastikuarhitektuur: Heiki Kalberg, Tanel Breede, Merle Karro-Kalberg (AB Artes Terrae, EKA maastikuarhitektuur).
Panustasid: Mirjam Tasa, Anna Belova, Sten Juur, Henri Kalm, Hendrik Kurrikoff

01 Joel Kopli foto Raul Mee
02 Kristel Jakobson foto Raul Mee
03 Rakvere töö- ja tehnoloogiakeskus foto Tõnu Tunnel
04 Eik Hermann foto Raul Mee
05 Ehituskunst
06 MUBA team foto Raul Mee
07 MUBA foto Tõnu Tunnel
08 Anne Määrmann foto Raul Mee
09 Foto Kalle Veesaar
10 Jaan Tiidemann foto Raul Mee
11 Foto Paco Ulman
12 Tabasalu põhikool
13 Karin Bachmann foto Raul Mee
14 Emajõe haljasala foto Jaan Sokk
15 Mõttepaus
16 Kuusalu keskkool
17 Sille ja Siim foto Raul Mee
18 Sindlinahk
19 Merle Karro-Kalberg foto Raul Mee
20 Tondiraba park foto Raul Mee
Arhitektuuripreemiad 2023
Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud