EKA eksperimentaalsed moevormid Viru Keskuses läbi aegade

Foto: Marek Metslaid

GALERII – EKA eksperimentaalvormid Viru Keskuses läbi aegade

Teisipäeval, 4. veebruaril avati juba kuuendat korda Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite iga-aastane eksperimentaalsete moevormide näitus Viru Keskuses. Vaatame otsa nii tänavusele vahutavale näitusele, kuid meenutame ka varasemaid näituseid, mille EKA tudengid Viru Keskusesse on toonud. 

Vastavatud näitus “Vahu vahel” ei paku vastuseid, vaid ärgitab külastajaid küsima: mis saab meie tekitatud prügist või tootmisjäätmetest? Kas märkame seda ainult siis, kui see meid otseselt häirib, või sulandub see märkamatult loodusse, tekitades pöördumatut kahju? Näitus, mille loojateks on noored tudengid, keskendub vahtplasti ja selle sugulasmaterjalide teekonnale, alates tööstusjäätmete tekkimisest loodusvaenuliku “eluvormi” kujunemiseni, mis kogub jõudu ja loob postapokalüptilisi maastikke. 

Fotogalerii VAHU VAHEL näituse avamisest ja näitusel eksponeeritud töödest

Roosad vahunõlvad on loodud kumerate nätsumulliroosade kärgpappide peale, mis näituste trükimaailmas üks kestlikumaid valikuid. Lahendus on loodud koostöös EKA sisearhitektuuritudengitega, keda on viimastel aastatel näituseprojekti aktiivselt kaasatud. Lisaks on sisearhitektid loonud võimaluse külastajale seekordsele näitusele ka ise käed külge lüüa ja tunnetada selleks ettenähtud kohas – puuteseinal – vormide loomiseks kasutatud algmaterjale. Kes aga soovib teada, mis heli materjalid teevad, siis selleks on loodud ka näitusle eraldi heliseade, mis on omamoodi ASMR (autonoomne sensoorne meridiaanreageering) kogemus. Peale eksponeeritavate suurvormide näeb ka tudengite kaadritagust maailma ehk kuidas tehase tootmisjäägist sünnib kunstiteos. Oluline on ära märkida, et meie partnerettevõttes ET Team Balticus laialdaselt kasutatud sünteetiline PE (vahtpolüetüleen) materjal on tänapäevase tehnoloogia abil taaskäideldav. See tähendab, et peale oma “kunstielu” saab selle purustada ning seejärel muuta uuesti graanuliteks, mida saab uue materjali valmitamisel 70% ulatuses kasutada. Loodud kostüümid leiavad peale näitust uue elu teatrites, filmi- ja muusikaprojektides kuniks ka need saab taas osadeks võtta ja sobiliku osa sellest läbi hea koostööpartneri tagasi ringlusesse saata. 

Koge viimase näituse ülevaadet siin

Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonna algatatud projekt “Eksperimentaalvorm” sai alguse 2018. aastal. Näituseprojektiga tegelevad esimese kursuse moe-, aksessuaari- ja tekstiilitudengid, mida juhendavad moelooja Liisi Eesmaa, kunstnik Flo Kasearu ning kõikidest objektidest on valminud Riina Varoli loodud moefotod.  

Viimasel kuuel aastal on noorte talentide loomingu esitlemise partneriks olnud Viru Keskus, värvikale näitusele on koht keskuses leitud ka keerulistel koroona- ja ümberehituse aastatel. “Meie jaoks on keskkonna jalajälje vähendamine üks prioriteetidest. Lokkavale prügiuputusele saab pidurit tõmmata vaid jäätmetekke vähendamisega, kus suur roll on ringlussevõtu edendamisel. Kunstitudengite projektide kaudu näeme, et taevas on lagi ning loodetavasti kõnetab see nii tavatarbijaid kui tootjaid leidma jäätmetele uusi otstarbeid,” kommenteeris juurde Viru keskuse turunduse ja kommunikatsioonijuht Kristel Martis.  

Eksperimentaalvormi projekti missiooniks on juba algusest peale olnud materjalijääkide õiglane, loominguline ja inspireeriv kasutamine disainis ja kunstis ning jääkmaterjali uusväärindamine. Selle missiooni põhjal on Kunstiakadeemial ka Viru Keskusega välja arenenud väga hea koostöö, sest mõlema asutuse eesmärgiks onolla keskkonnateadlik ja -hoidlik ning  seda  säästvat loomingut soosiv. Kusjuures Viru Keskus on seni Baltikumi ainuke kaubanduskeskus, mis rohelise tegevuse eest on tunnustatud prežtiisse hoonete keskkonna- ja jätkusuutlikkuse LEED sertifikaadi (Leadership in Energy ja Environmental Design) kõrgeima plaatinum tasemega. 

Uus elu tööstusjäätmetele: patjadest merepäästevarustuseni  

Esimene koostöö eksperimentaalprojekti raames Viru Keskusega sai alguse aastal 2020 nimega “Hull hall”, kus tudengite algmaterjaliks oli pehme mööbli täiteks mõeldud ruudukujulised tekstiilplaadid. Tol aastal domineeris minimaalne värv ent maksimaalne vorm. Aasta hiljem hakkasid universume omavahel siduma erksad värvid ja ebamaised vormid, millest sündis “Multiversum”. Imetabased ja eksootilised olendid valmisid 30cm papptorudest. Kõige silmipimestavam eksperimentaalvormi “Elav hõbe” näitus leidis aset 2022. aastal kui uus elu anti metalsele jäätisepakendile ja mahakantud merepäästevarustusele. Laevadelt mahakandmisele läinud varustuse seas olid ka aegunud termokotid, mis lisasid tinahalli maailma juurde verkjat oranži. Uinutavalt mõjuv näitus “Padjapiir” hoidis enda embuses patjadest, tekkidest ja madratsikatetest suurvorme ning eelmisel aastal kardinaalsetele muutustele rõhuvas näituses “Kardinaalne” taaskasutasid tudengid metallist ribikardinate jääke. 

Paljude tudengite jaoks on eksperimentaalvormi projekt vaid osa nende loometegevusest. Viimase kuue aasta jooksul Viru Keskuses toimunud suurvormi eksponeerimine on pakkunud tiivasirutust praeguseks paljudele tunnustatud tudengitele nagu Karl Joonas Alamaa, Ron-Jonas Verlin, Sandra Luks, Hannes Rüütel, Lisette Sivard, Alice Pärtlepoeg, Joanne-Heleene Sõrmus jpt.

Siin saad tutvuda suurvormidega, mida on Viru Keskuses läbi aegade esitletud

“VAHU VAHEL” on Viru Keskuse aatriumis avatud 4. veebruarist kuni 19. veebruarini. Külastus on tasuta.

Ürituse FB: Event – VAHU VAHEL

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud