EKA jätkusuutlikud disainerid Valencia Maailma Disainipealinna näitusel ja konverentsil

Kostüüm: Kaileen Palmsaar. Foto: Riina Varol

9.–19. maini avatakse Hispaanias, Valencias Maailma Disainipealinna projekti raames Eesti jätkusuutlikku disaini tutvustav näitus „Second Chance“ / „Teine võimalus“. Eesti Kunstiakadeemia (EKA) ja Eesti Disainerite Liidu (EDL) koostööna korraldatud näituse kuraator on Ilona Gurjanova ning kujundaja Leonardo Meigas. Valencias Palacio de Colominas on väljas rohkem kui 20 Eesti disaineri looming.

Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Sirli Ratasepp, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Laura Saks, Marta Moorats, Piret Puppart jt.

Jätkusuutliku disaini näitus „Second Chance“ keskendub eriti viimastel aastatel disainiskeenel tähelepanu keskpunkti tõusnud taaskasutuse teemale, näidates kuidas disainerite loov mõtlemine ning nutikate tehnoloogiate ja töövõtete kasutamine võimaldab kasutatud esemetele uue tootena taaskord elu anda, kaitstes keskkonda ning säästes piiratud ressursse.
EKA Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori DiMa projektijuhi Maria Kristiin Petersoni sõnul “esitleb labor viimastel aastatel ringdisaini uurimissuundadega seonduvalt valminud tekstiili- ja moevaldkonna tootenäidiseid ja projektide tulemusi, keskendudes kolmele ringdisaini meetodile: kohalik väärtustav taaskasutus (local upcycling); tööstuslik väärtustav taaskasutus (industrial upcycling) ja mehaaniline ümbertöötlus (mechanical recycling). Kõiki kolme alamteemat saadab näitusel ka lisaks tootenäidistele lühike videoklipp, mis avab teema tausta laiemalt.” 

„Näitusel väljasolevad disaintooted on oma olemuselt ainulaadsed, tehtud käsitsi ning suure hoole ja armastusega. Oleme selle näitusega eelnevalt väljas olnud Tallinnas Disainiöö raames ning eelmisel suvel ka Veneetsias disainibiennaalil, kus publik Eesti disaini hästi vastu võttis ning meie julgeid ning nutikaid keskkonnasäästlikke lahendusi kiitis,“ rääkis näituse kuraator Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht ning Disainiöö peakorraldaja, kes kutsub ka sel perioodil Valencias viibivaid eestlasi näituselt läbi astuma.

9. mail  algusega kell 17.00 toimub projekti raames Palacio de Colominas (Carrer de l’Almodí 1) ka konverents Eesti disaini tutvustamiseks, kus Ilona Gurjanova teeb ülevaate Eesti disaini arengust ning jätkusuutliku disaini projekte esitlevad EKA Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori ringdisaini teadussuuna juht, vanemteadur Reet Aus, EKA moeosakonna juht Piret Puppart ja EKA aksessuaaridisaini lektor Marta Moorats. Näituse pidulik avamine toimub algusega kell 18.30.

Eesti Kunstiakadeemia püüdluseks on olla juhtivate rahvusvaheliste visuaalkunsti innovatsioonikeskuste seas, tehes sellel alal koostööd rohkem kui 100 partnerülikooliga üle maailma. Second Chance näituse raames said kokku mitu EKA Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori DiMa projekti ning näitus Elav hõbe, mis pakub väljundit moe-, tekstiili- ja aksessuaarierialade üliõpilastele, leidmaks uusi innovaatilisi lahendusi kõige ootamatumate materjalide muutmisel kunstiks. Nii näiteks on jäätisepakendite metall, soojuskotid, köied, päästevestid ja muu kõrvale heidetud merepääste varustus leidnud uue elu skulptuurse moekunsti ja disainesemetena. Toodete vastupidavusele ja ringdisainile pühendatud projekt HEA x Design for Emotional Durability demonstreerib, kuidas rakendada traditsioonilisi käsitöövõtteid kaasaegsel uuenduslikul viisil. Samuti näeb näitusel EKA keraamika, klaasi, sepa- ja ehtekunsti erialade tudengite eksperimentaalsel jätkusuutlikul disainil põhinevaid lauanõusid, mis said loodud Fotografiska muuseumi restoranile.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud