EKA juhendajate abiga valmis koolinoorte omanäoline kestlik moekollektsioon

TID moemooduli noormeeste teksamood. Foto autor Cärol Ott

18. novembril, 2023 toimus EKAs Tuleviku Insener-Disainer programmi (TID) moemooduli kollektsiooni ülevaatus – õpilastel valmis Maria Kristiin Petersoni ja Cärol Otti juhendamisel moekollektsioon Uuskasutuskeskuse müügikõlbmatutest vanadest teksadest ja Tallinki väsinud voodipesudest. Õpilaste poolt valminud esemed olid omanäolised ning näitasid nende loovust ja oskusi – nii mõnigi valminud ese sobiks müügiks, moelavale või igapäevaseks kandmiseks. 

 

“Meil õnnetus noortega kohtuda vaid neljal päeval pooleteise kuu jooksul ning kohtumiste aeg piirdus enamasti konsulteerimise ja lahenduste leidmisega. Noorte õppurite ind ja töökus kodustes tingimustes koolitöö kõrvalt projektiga jätkata oli muljetavaldav. Oli hea meel näha ka seda, et enamik astusid välja oma mugavustsoonist ja olid nõus katsetama vahenditega, millega nad enne tegelenud ei olnud. Olen isiklikult väga uhke õpilaste saavutatu üle ja TID projekti raames näen sellel ka suurt kasutegurit noorte suunamisel rohelisemate moevalikute tegemisel,” oli juhendaja Cärol Ott valminud kollektsiooniga väga rahul.

 

“Õpilastega läbitud lühike, ent intensiivne programm tõestas edukalt, et ka päris esimesed moedisaini praktilised katsetused ja õppeprojektid saab läbi viia baseerudes ringmajanduse printsiipidele ja võttes arvesse jätkusuutlikkuse aspekte. Noorte loovus, julgus ja suur soov panustada kestlikuma moedisaini loomisesse olid tõeliseks katalüsaatoriks projekti õnnestumisel – ligi 70 kg vanu teksaseid Uuskasutuskeskusest ja umbes sama palju kasutatud voodilinu Tallinkist leidsid läbi väärtustava taaskasutuse meetodi uue elu. Omal käel kogetu julgustab neid kindlasti ka tulevikus upcycling’ut kasutama,” lisas juhendaja Maria Kristiin Peterson.

 

Tuleviku Insener-Disainer (TID) on Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastatud programm, kus Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Ülikooliga koostöös lahendatakse üldhariduskoolide 9-12.klasside õpilastega erinevaid kliimamuutustega kaasnevaid probleeme, kaasates  lahendusprotsessi insener-disainerlikku lähenemist ja tööriistu. Eesti Kunstiakadeemia vedada on moodul “Kuidas disainida kestlikku moodi?”. Moemooduli eesmärk on koos õpilastega läbi praktiliste disainiülesannete leida lahendusi, kuidas disainida tooteid või rõivaid nii, et lahendus oleks jätkusuutlik nii kasutatud materjalide, tootmisviiside kui ka toodete pikema kasutusea osas. 

 

Moemoodul jätkub jaanuaris Sirle Rohusaare ja Kristiina Nurk juhendamisel kestliku aksessuaaridisaini suunal, mille raames on noortel võimalus jätkata juba tuttvate materjalidega või katsetada uusi. 

 

TID programmi kohta saab lugeda lähemalt siit: https://taltech.ee/tehnoloogiakool/tuleviku-insener-disainer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Riietuse autor Kirke Kaseorg.Foto autor Maria Kristiin JPG
Moemooduli noormehed.Foto autor Maria Kristiin JPG
Koti autor Kätri Trakmann.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3433.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3432.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3425.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3413.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3410.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3408.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3406.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3403.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3397.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3394.Foto autor Maria Kristiin JPG
DSCF3392.Foto autor Maria Kristiin Peterson
DSCF3390.Foto autor Maria Kristiin Peterson
_DSC6744.Foto Cärol Ott
_DSC6741.Foto Cärol Ott
_DSC6729.Foto Cärol Ott
_DSC6716
_DSC6714.Foto Cärol Ott
_DSC6712.Foto Cärol Ott
_DSC6711.Foto Cärol Ott
_DSC6710.Foto Cärol Ott
_DSC6673.Foto autor Cärol Ott
Tuleviku Insener-Disainer programmi moemooduli "Kuidas disainida kestlikku moodi?" valminud moekollektsioon
Jaga sõpradega:

Postitas Kätlin Leokin
Viimati muudetud