EKA ülikoolideülene koolinoorte projekt Tuleviku Insener-Disainer

Foto: Kätlin Leokin

Tuleviku Insener-Disainer programmi õpilaste uuenduslikud lõputööd Telliskivi Loomelinnakus

Noore disaini ja tarbekunsti festivalil Telliskivi Loomelinnakus tutvustatakse alates 6. maist EKA, TalTechi ja TLÜ gümnaasiumiõpilastele suunatud “Tuleviku insener-disainer” programmi lõputöid, milleks on innovaatilised tuld kustutavad robotid, sademevee abil töötavad muusikainstrumendid, keskkonnasõbralikud toidutooted ja kestliku moe põhimõtteid järgiv moekollektsioon.

Projektis osales kokku 80 noort üle Eesti, kes valisid endale huvipakkuva tehnoloogia- ja loomekursuse. Nelja erineva kursuse raames valminud lahendusi eksponeeritakse käesoleva nädala jooksul, 6.-12. maini Telliskivi Loomelinnaku poetänava koridorides. Poetänava külastajatel on võimalik tutvuda koolinoorte visiooniga tulevikumaailmast, mis on teostatud jätkusuutlikkusele, tehnoloogiale ja disainile mõeldes.

Moemoodulis osalenud noored said võimaluse piiluda moe- ja tekstiilimaailma ning anda oma panuse uute tehnikate kaasamiseks rõivatööstuses. „Iga osaleja valmistas omanäolise eritehnikas toote või tooted, mis kandsid oma lugu ja sisaldasid rõivajääke, mis olid oma tarbimise lõpusirgel,“ sõnas kursust juhendanud moekunstnik Cärol Ott.

Moodulis „Kuidas kasutada vihmavett?“ keskenduti lahendustele, kuidas vihmavett linnade elukeskkonna rikastamiseks ära kasutada. Noored ehitasid kolm muusikainstrumentidega täiendatud vee jõul töötava skulptuuri prototüüpi. „Tuleviku linnad peavad tulema toime erinevate kliimast ja linnastumise protsessidest tingitud väljakutsetega, pakkudes samal ajal positiivset elukeskkonda. Kandev roll on seejuures inseneride ja disainerite koosloomel,“ lausus TalTechi ehituse ja arhitektuuri instituudi teadur Katrin Kaur.

Toidutoodete mooduli tulemuseks on kuus omanäolist ja ahvatlevat pakendatud toodet, mille noored rühmades disainisid, läbi proovisid ja pakendasid. „Kes on toiduvalmistamisega kokku puutunud, teavad, et see protsess eeldab mitmeid valikuid ja otsuseid. Nii tuli ka noortel selles moodulis olla avatud ja kriitiline leidmaks ning valimaks keskkonnamõjudest lähtuvalt sobilikke koostisosi, tehnoloogiaid ja vahendeid,“ rääkis Jaana Taar, Tallinna Ülikooli kodundusõppe dotsent.

11. mail toimub Telliskivi Loomelinnakus programmi “Tuleviku insener-disainer” lõpuüritus, kus noored esitlevad isiklikult valminud projekte. Muu hulgas toimub ürituse raames Telliskivi Loomelinnaku hoovis interaktiivne tuletõrje-robotite tulekustutamise võistlus, kus selgitatakse välja parim robot.

Kokku toimus “Tuleviku insener-disainer” kolmandal hooajal neli praktilist teemamoodulit “Kuidas kustutada tuld?”, “Kuidas disainida kestlikku moodi?”, “Kuidas kasutada vihmavett?” ja “Kuidas disainida keskkonnasõbralikku toidutoodet?”.

Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikool on 9.-12. klasside noortele suunatud programmis ühendanud erinevate valdkondade teadmised ja oskused loovuse ning innovatsiooniga, et leida lahendusi tulevikuprobleemidele. Kümne intensiivse koolituspäeva jooksul on noortel võimalik läbi praktiliste tegevuste tutvuda nii inseneeria ja loodusteaduste kui ka disaini ja arhitektuuri valdkondadega. “Tuleviku insener-disainer” programmi toetab Haridus- ja Teadusministeerium.

_________

Fotod näituselt ja selle ülespanekust.

Moe õppepäevade viimase päeva pildid – toimus õpilaste tagasisidestamine.

Aksessuaaridisaini viimane õppepäev – valmisid kotad

Näituse valmimist toetasid Haridus-ja Teadusministeerium ning Kultuurkapital.

EKA ülikoolideüleses koolinoorte projektis Tuleviku Insener-Disainer on neli teemamoodulit, milles lahendatakse kestlikkuse või jätkusuutlikkuse probleemi disaineri ja inseneri koostööna. Nutikad EKA juhendajad on kaasatud kõikidesse moodulitesse, et tuua valmivatesse lahendustesse disainerlikku nägemust.

EKA juhtis moemoodulit “Kuidas disainida kestlikku moodi?”, milles õpilased tegid juhendjate Cärol Otti ja Maria Kristiin Personi käe all valmis oma moekollektisooni Uuskasutuskeskusest saadud vanadest teksadest ja Tallinki vanast voodipesust. EKa disainerite Sirle Rohusaare ja Kristiina Nurki juhendamisel valmisid spordipoodidesse saadetud üksikutest näidistossudest uued jalatsid. Moekollektsiooni valmimisest saab vaadata uudisnuppu EKA kodulehel.

https://www.artun.ee/et/eka-juhendajate-abiga-valmis-koolinoorte-omanaoline-kestlik-moekollektsioon/

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud