Maria Kristiin Peterson rahvusvahelise tekstiilipreemia finaalis

Maria Kristiin Peterson. Foto: Laura Vaim

EKA tekstiilidisaini vilistlane Maria Kristiin Peterson on maineka NYTM (New York Textile Month) raames välja antava Dorothy Waxman International Textile Design Prize konkursi finaalis oma magistritööga “Disaineri roll tarbijajärgse tekstiilijäätme ringlussevõtul lõngaarenduse ja kudumikollektsiooni näitel”, mille juhendaja oli Reet Aus.

 

Uurimustöö otsib lahendusi vanadele, jäätmeiks muutunud rõivastele ja kodutekstiilidele läbi nende mehaanilise ümbertöötlemise, lõngaarenduse ja uute toodete loomise. Põhinedes ringdisaini printsiipidele, on töö eesmärgiks uurida eeskätt disaineri rolli selles protsessis-  tema valikute ja otsuste mõju tarbijajärgsete tekstiilijäätmete ringlussevõtul. Töö koondab endasse tekstiili- ja moetööstuse keskkonnamõju ülevaate ning neile lahendust otsiva praktilise disainiarenduse protsessi. See kätkeb endas nii kasutatava materjali ettevalmistust, tarbijajärgsetest tekstiilijäätmetest ümbertöödeldud lõngade arendust kui ka kudumipärandist inspireeritud kudumite loomist.

 

Töö tulemusena uurib autor disainerina enda loomingust lähtuvat praktilise töö protsessi, mille käigus valmib kuuest komplektist koosnev kudumikollektsioon. Lõngade koostises on lisaks vanadele rõivastele kasutatud ka kohalikku lambavilla, väärindades seeläbi muidu jäägina kasutamata jäävat väärtuslikku ressurssi.

Maria Kristiini magistritööga saab täies mahus tutvuda EKA lõputööde festivali lehel

 

Konkursi finalistide töödega on võimalik tutvuda siin.

Võitja kuulutatakse välja virtuaalse konverentsi “TALKING TEXTILES CONFERENCE: THE KNIT OF TOGETHERNESS” raames 1.oktoobril. Konverentsi jälgimiseks on vajalik eelregistreerumine. Registreerudes artun.ee meiliaadressiga on konverentsil osalemine teile tasuta. Täpsem info ürituse kohta ning registreerumine NYTM kodulehel.

 

Dorothy Waxmani preemiat antakse välja kaheksandat korda. Auhind on osa Li Edelkoorti ja Philip Fimmano algatusest TALKING TEXTILES, mis edendab tekstiiliharidust, loovust ja teadlikkust.

 

Varasematel aastatel on EKA tekstiili eriala tudengitest jõudnud finaali Ingrid Helena Pajo oma magistritööga “Labased tunnetused: kangakudumine kui naasmine materjali” (2021) ning Liisa Torsus bakalaureuse taseme lõputööga “Kivimustud ja natid” (2022).

 

Lähem info:
Kadi Kibbermann
kadi.kibbermann@artun.ee
EKA tekstiiliosakond

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud