Museoloogia välispraktika Berliinis

Foto: Anu Allas

Käesoleva aasta alguses, 10.–12. jaanuaril veetsid kolmteist kunstikultuuri teaduskonna kunstiteaduse ja visuaalkultuuri uuringute ning muinsuskaitse ja konserveerimise magistranti ja neli museoloogia mikrokraadlast kolm päeva Berliinis, et tutvuda sealse muuseumimaastikuga. Õppekäik toimus jätkuks kursusele “Muuseum teoorias ja praktikas”. Külastati nii ajaloolisi kui ka kaasaegseid muuseume ja teisi näitusi korraldavaid institutsioone. 

Õppereis algas Berliini südames Muuseumisaarel, kus arutati sissejuhatavalt muuseumi institutsiooni eesmärkide, funktsioonide ja vastutuse üle. Humboldt Forumis diskuteeriti laiemalt muuseumiarhitektuuri ja koloniaalpärandit käsitlevate näituste vahelise kontrasti üle. Nimelt võõrustab hoone Etnoloogiamuuseumi ja Aasia kunsti muuseumi kogusid. Foorumi antagonistlik arhitektuurne lahendus on paradoksaalsel kombel nii väljakutseks kui ka ekspositsioonidega kaasa mängivaks ning diskussioonile kutsuvaks aspektiks. Vaatamata keerulisele pärandile, millega muuseum silmitsi seisma peab, on nad uue hoone kontekstis kogude eksponeerimisega seotud teemad võimalikult hästi lahendanud, mistõttu on näitused huvitavad ning järgivad hea tava piire. 

Teine päev keskendus suures osas kaasaegset kunsti eksponeerivatele institutsioonidele. Päev algas Edvard Munchi külastamisega Berliini Galeriis koos kümnete teiste kohalike kunstihuvilistega. Õppereisi vastuvõtjaks oli Georg Kolbe muuseum, mis osutus meeldivaks ja inspireerivaks üllatuseks. Noore juhataja dr. Kathleen Reinhardi sisevaade muuseumitöösse, ajalookriitikasse ja näituste korraldamisse oli silmiavav kogemus. Haus der Kulturen der Welt näitusekeskuses oli viimaseid päevi avatud Ida-Euroopa ning Kesk- ja Põhja-Aasia kunsti paralleele vaatlev näitus „As Though We Hid the Sun in a Sea of Stories”, kus olid teiste hulgas väljas nelja eesti kunstniku – Enno Halleki, Ilmar Malini, Kaljo Põllu ja Jaanus Samma – tööd.

Berliini muuseumid ja näitusekeskused tegelevad aktiivselt oma ajaloopärandi mõtestamise ja tõlgendamisega, näiteks Juudi muuseum, aga ka teised institutsioonid nagu Fotograafiamuuseum. Puudutades valulisi teemasid, suudavad kuraatorid keerulised probleemid külastajatele mõistetavaks muuta. Samuti kasutatakse oskuslikult ära ajaloolisi hooneid näitusepindadena. Ajaloolise ja modernse hoone sümbioosi oli vaimustav kogeda.

Muuseumide külastusreis andis hea ülevaate Berliini muuseumimaastikust, tutvustas kogumispoliitikat, erinevaid eksponeerimispraktikaid ning temaatikate käsitlusviise. Reisi programmis olid järgmised institutsioonid: Museumsinsel, Pergamonmuseum – Das Panorama, Humboldt Forum, Ethnologisches Museum & Museum für Asiatische Kunst, Neue Nationalgalerie, Berlinische Galerie, Jüdisches Museum, Haus der Kulturen der Welt, Hamburger Bahnhof, Georg-Kolbe-Museum ja Museum für Fotografie. Agaramad tudengid jõudsid enne või pärast programmi veel muidki Berliini kunsti- ja kultuuriasutusi külastada, et linnaga tutvumise spektrit vastavalt isiklikele huvidele laiendada.

Reisil osalesid magistrandid Birgit Tohter, Iris Peremees, Hanna Strauss, Arina Walter, Diana Illak, Sergei Trofimov, Piret Arukaevu, Anne-Liis Hunt, Lisbet Evelin Niinepuu, Anastassia Langinen, Eleri Paatsi, Aleksander Meresaar, Piia Tammpuu ning mikrokraadlased Krista Arro, Jekaterina Sepp, Laura Arum-Lääts ja Üla Koppel. Juhendas Anu Allas.

Õpiränne toimus ERASMUS programmi toel.

Jaga sõpradega:

Postitas Annika Toots
Viimati muudetud