Ehte- ja sepakunsti tudengid ja vilistlased avavad Tartu Kunstimuuseumis näituse „TUNGraud“

Autor: Nils Hint, Kolgata mägi
Autor: Mikk Freiberg, Müsteerium
Autor: Mikk Freiberg, Isekootud härmalõng

 Kolmapäeval, 28. augustil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimuuseumi Kunstikabinetis Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti osakonna tudengite ja vilistlaste näitus „TUNGraud“ ja esitletakse raamatut „RAUAST“.

Väljapanekut tutvustavad metallikunstnikud ise järgmiselt. “Näitus “TUNGraud” keskendub  raua ning sepise kasutusele ehetes ja objektides. Antud materjali kasutamine ehtekunstis on Euroopa kontekstis unikaalne ning iseloomustab hästi tänast eesti ehet. Eksponeeritakse Eesti Kunstiakadeemia ehte-  ja sepakunsti osakonnast välja kasvanud autorite töid. Näituseks on tehtud valik viimaste aastate üliõpilastööde paremikust ning üleskutse korras esitatud uutest teostest.

Osalevad 13 autorit: Hannes Tõnuri, Ihan Toomik, Merilin Tõnisoja, Kristjan Müil, Tarvo Porroson, Kairin Koovit, Anneli Oppar, Triin Pukk, Kadi Kübarsepp, Hans Otto Ojaste, Urmas Lüüs, Nils Hint, Mikk Freiberg.

Väljapanekuga samale ajale on kavandatud põhjaliku ja ülevaatliku, kaasaegset sepakunsti tutvustava raamatu “RAUAST” esitlus. Trükise koostaja on ehtekunstnik, professor Kadri Mälk ning seda on võimalik ka kohapeal omandada.

 

Tarbekunstinäituste kuldaeg  jääb 1970-1980. aastatesse. 1990ndate alguse murrangulisel ajal tabasid tarbekunstnikke, nende hulgas ka metallikunstnikke nagu paljusid teisigi kunstiinimesi, majanduslikult keerulised ajad. Toimunud ümberkorraldused peegeldusid samuti  tarbekunstnike näitusetegevuses. Viimane Tartu tarbekunstnike väljapanekki toimus 1990ndate aastate keskel. Et täita tarbekunstinäituste tühimikku korraldas Tartu Kunstimuuseum 2012. aasta kevadel vabariikliku keraamikanäituse “Suur vaas”, seekord on rõhuasetus siis eesti metallikunstil.

Näitus „TUNGraud“ jääb avatuks 29. septembrini.

Olete oodatud!

 

Ahti Seppet

TKM skulptuurikogu hoidaja

Kontakt: 7341050, 51915049

 

Tartu Kunstimuuseum

K –P 11-18

www.tartmus.ee

facebook.com/tartmus

 

Postitas Gregor Taul
Ehte- ja sepakunst Viimati muudetud