Aksessuaaridisain

Aksessuaaridisaini stuudio

Materjali- ja tehnoloogiakeskne loometöö

Aksessuaaridisaini erialaõppe keskmes on aksessuaaride disain: õpitakse tundma kottide, kinnaste, jalatsite ning peakatete disaini spetsiifikat. Lisaks võimalik valida ka köiteprojekte, mis annab vajalikud oskused eksklusiivsete väiketoodete disainimiseks. Ideede elluviimisel töötatakse lähteülesandest tulenevalt paljude erinevate materjalidega. Ühes praktilistele oskustele annab õpe hea ettevalmistuse erinevates disainivaldkondades töötamiseks. Eriala on seotud ka moe- ja tootedisainiga ning disaineri igapäevatöö eeldab mõlema valdkonna tehnoloogiate tundmist.

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia koolitab ainsana Eestis BA ja MA tasemel aksessuaaridisaini erialade professionaale. Kolme bakalaureuse õppeaasta jooksul tegeletakse kottide, jalatsite, kinnaste, peakatetega; lisaks köitekunsti ja –disaini õppega.

Erialast õpet toetavad suundi ühendavad traditsioonilised tehnoloogiad kõrvuti kaasaegsete võimalustega ning erialased loengud. Lisaks kitsalt erialastele oskustele omandatakse disaineri tööks vajaminevad teadmised ühiselt toote-, moe- ja tekstiilidisaini erialadega.

Üldõppeainetes omandavad tudengid teadmisi valdkondades, mis toetavad disaineri/kunstniku loovust, annavad oskusi töötamiseks iseseisvalt, meeskonnas või koostöös tellijaga (portfoolio koostamine, ettevõtluse alused jmt.). 

Kursused keskenduvad isikupärase disaini väljatöötamisele ning loominguliste, tugevte tehniliste käsitööoskustega ning rahvusvaheliselt võimekate disainerite kujundamisele. Lisaks paindlike ja kognitiivsete oskuste arendamine, mis on vajalikud nii personaalseks kui professionaalseks arenguks.

Magistritasemel tegeldakse süvendatult valitud teemaga, viimast toetab erialane suunaõpe ning teaduskonna valikprojektid. Projektipõhine õpe mõlemal kõrgharidusastmel võimaldab vajaduspõhiseid teemamuudatusi õppekavas ning üliõpilasele rohkem vabadust otsustada oma hariduse sisu üle. 

Osakonnal on koostöösuhted välisülikoolidega, aktiivne üliõpilasvahetus, õppejõudude liikumine. Kõrgest erialasest tasemest annavad tunnistust nii positiivne tagasiside kui tudengite, õppejõudude ja vilistlaste auhinnaga pärjatud saavutused näitustelt ja konkurssidelt üle maailma.

Aksessuaaridisaini osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele väga erinevate brändide ridades nagu Adidas, Bottega Veneta, Louis Vuitton jt. Tudengid on õpingute jooksul käinud praktikatel nt Eesti Disaini Maja, Loomeinkubaator, Craftory, Lilli Jahilo, Crystal Rabbit jt, välismaal Knitwear Lab Taanis, Camper Hispaanias, Alexander Wang USA-s, jpt. 

Õppekava

Bakalaureuse õppekavas alustatakse disainiprotsessi mõistmise ja erialaste tehnoloogiate omandamisega, arendatakse oskust oma ideid sõnastada ja väljendada. Õpitakse töötama ideega, kuni toimiva prototüübi väljatöötamiseni või unikaalobjekti valmistamiseni. Sõltuvalt projektist toimub töö individuaalselt või grupis. Peame oluliseks tudengite individuaalset arengut, mille tagab töö väikeste õppegruppidega ja personaalne tagasiside kogu protsessi vältel.

Kaheaastane magistriõppekava sisaldab üldteooria- ja erialaaineid, valitavaid projekte ja vabaaineid, erialast praktikat ning individuaalselt juhendatavat magistritööd. Õppekavas on oluline roll koostööl ettevõtete ja teiste akadeemia osakondadega. Erialaseid projekte kaasajastatakse regulaarselt ning nende eesmärgiks on toetada tudengite erialast arengut, teadmisi ning oskusi.

Vastavalt ühiskonna ootustele ja tööturu vajadustele uuendame pidevalt BA ja MA õppekavade erialaainete sisu. Fookuses koti, jalatsi, peakatte ja kinnaste disain, köiteprojektid keskenduvad tarbe- või unikaalköitedisaini probleemidele. Olulisel kohal on samuti valitavatel ja külgnevate erialadega ühiselt läbiviidavatel projektidel, teoreetilistel kursustel ja praktikal. 

 • Teoreetilised teadmised. Baasteadmiste omandamine ja arendamine.
 • Praktilised kogemused. Tehnoloogiad, stuudio masinapargi ja erialaste arvutiprogrammide kasutus.
 • Projektikesksus ja meeskonnatöö. Koostöö teiste valdkondade ning ettevõtetega. 

Kellena saab töötada?

Eesti Kunstiakadeemia Aksessuaaridisaini eriala lõpetajatel on võimalik töötada disainerina ettevõtetes või alustada iseseisva väiketootjana oma erialal või siis leida rakendust mõnes muus disainivaldkonnas, näiteks:

 • Ettevõtjana
 • Disainerina erialastes ettevõtetes
 • Vabakutselise disainerina / kunstnikuna
 • Kunstipedagoogi / õppejõuna
 • Aksessuaaridisainer (accessories designer)
 • Värvi- ja materjalidisainer (color & materials designer; color specialist)
 • Aksessuaari- või moeajaloolane (accessories & fashion historian)
 • Jalatsidisainer (footwear designer)
 • Kingsepp (cobbler)
 • Kotidisainer (handbag designer)
 • Tootearendaja (product developer)
 • Lõigete konstrueerija (patternmaker)
 • Sisseostja (merchandiser)
 • Trendianalüüsija (trend analyst, trend forecaster)
dav
dav
dav
dav
sdr
dav
dav
dav
dav
dav
Fooliumtrüki workshop Overprint

Uudised ja sündmused

Susside näitus Nauticas_foto Kelian Luisk7

Nauticas laste illustreeritud susside näitus

Nautica ostukeskuses ootab külastajaid Tallinna Lastekodu laste illustreeritud susside näitus.  Nautica ostukeskuses avati näitus Tallinna Lastekodu laste poolt illustreeritud sussidest. Värvitud sussid valmistati koostöös Eesti Kunstiakadeemia aksessuaari- ja köitedisaini osakonnaga ning Võru jalatsitootja OmaKing toetas projekti sussidega. Eesti Kunstiakadeemia (EKA) aksessuaari- ja ...
Anari Västrik_beLEAF1_detail

EKA disainiteaduskonna disainerid 2021. Disainiööl

20.–26.09.21 vältava Disainiöö programmis osalevad mitmed osakonnad Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonnast.  Ka tänavuse festivali - mille põhifookuseks on tähelepanu juhtimine disaini üha sotsiaalsemale ning ühiskondlikumale rollile maailmas - näitustesse ja aruteludesse panustavad erinevad disaini- ja arhitektuurikoolid. EKA aksessuaaridisain - Traditsiooniliste nahakaunistustehnikate ...
Laste jalatsite workshop_foto_Joosep Ehasalu

Jalatsivalmistamise töötoa reportaaž

EKAs toimunud intergratsiooninädala raames toimus aksessuaari- ja köitedisaini osakonna jalatsivalmistamise töötuba.  EKA aksessuaari- ja köitedisaini õppejõud Kelian Luisu sõnul oli kaheteistkükmnele tudengile jalatsite tegemist õpetada töömahukas ja intensiivne, ent eriliselt õpetlik. Tudengid jäid kõik rahule, õpiti tundma aksessuaari- ja köitedisaini osakonda – mida stuudios teha saab ...
EKA aitab lastel loovust arendada

EKA tudengid aitavad lastel loovust arendada

Töötoa raames disainivad EKA tudengid lastekodu lastega jalatseid.  Osalevad 12 välistudengit, 8st Euroopa riigist tootedisaini, ehtekunsti, keraamika, arhitektuuri, graafilise disaini, fotograafia osakondadest, kellest keegi pole varem jalatseid teinud. Disainimist ja jalatsite tegemist õpivad ka 12 Tallinna Lastekodu last. Põneva töötoaga tähistatakse ühtlasi lastekodu 20. tegevusaastat. ...
ticketer_1920x1080

ERKI Moeshow 2021

Kätte on jõudnud aeg, kus teadmatuse ja paanika keskel saab inimene põgeneda vaid oma kujutlusvõime abil. Juba 34. korda toimuv ERKI Moeshow on loodud kohaks, kus ühel õhtul aastas saab igaüks unustada iseenda ja oma mured. See on võimalus istuda tiivulise hobuse selga ja kihutada viirastustena tunduvate unistuste suunas. See aasta toimub ERKI Moeshow selle suve ühes populaarseimas kohas — ...
Anari Västrik_beLEAF1_detail

Parima Aksessuaaridisaini Tudengi preemia laureaat on Anari Västrik

Eesti Kunstiakadeemia Aksessuaari- ja köitedisaini osakonna Parima Aksessuaaridisaini Tudengi tunnustuse ja rahalise preemia pälvib magistrant Anari Västrik.  Aksessuaari- ja köitedisaini osakond tunnustab Värstiku pühendumist erialastes õpingutes ning silmapaistvat loomingulist tööd. Anari Västrik kaitses käesoleval õppeaastal magistritööd “Application of Traditional Leather ...
Kadi_Kibbermann_M4rka_Myra

Tekstiili-, aksessuaari- ja moedisaini erialade BA portfooliote kaitsmised 10. juunil

Tekstiili-, aksessuaari- ja moedisaini erialade bakalaureuse taseme portfooliote kaitsmiste ajakava 10. juunil 2021: TEKSTIILIDISAIN 9:30-9:55 Liisa Põldoja 10:00-10:25 Juulia Aleksandra Mikson AKSESSUAARIDISAIN 10:30-11:00 Kristina Andrejeva 11:05-11:35 Kristina Koppel 11:40-12:10 Merili Põllu 12:15-12:45 Carmen Sibbul 12:50-13:20 Lea Heinoja 13:25-13:55 Eva Lotta Tarn MOEDISAIN 14:00-14:20 ...
EKA aksessuaar

EKA Aksessuaaridisain x Eesti Disaini Maja pop-up

Eesti Kunstiakadeemia Aksessuaaridisaini õppesuuna ja Eesti Disaini Maja ühisprojekt Solaris keskuses, mille tulemusena on valminud väikeaksessuaaride kollektsioon.  Aksessuaaridisaini osakonna BA 3. kursuse üliõpilased said ülesandeks sõnastada ringdisaini põhimõtteid järgides eesmärgid ja kavandada-teostada sidus komplekt igapäevatooteid. Projektis osalenud tudengid: Carmen Sibbul, Merili ...

Tudengite tööd

56306580_467420963797975_3630533329868029952_n
Vivienne Westwood, Piibe Tomp, 2014
Kott-mask Libahunt. Kelian Luisk 2012
album, Kelian Luisk, 2.krs, 2012
DSC_0491
DSC_0408
Novelty kott - Lisette-Maria Puhalainen 2013
Marika Jylhä MA töö Kuula+ Jylhä 2014

Lisainfo

ASUKOHT JA KONTAKT

Põhja puiestee 7, Tallinn 10412, ruum B.511 ja B.510

aksessuaar@artun.ee

+372 6 267 317

Facebook
Instagram