Aksessuaaridisain

Eriala on valik õppekaval moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain

Materjali- ja tehnoloogiakeskne loometöö

Aksessuaaridisaini erialaõppe keskmes on aksessuaaride disain: õpitakse tundma kottide, kinnaste, jalatsite ning peakatete disaini spetsiifikat. Lisaks võimalik valida ka köiteprojekte, mis annab vajalikud oskused eksklusiivsete väiketoodete disainimiseks. Ideede elluviimisel töötatakse lähteülesandest tulenevalt paljude erinevate materjalidega. Ühes praktilistele oskustele annab õpe hea ettevalmistuse erinevates disainivaldkondades töötamiseks. Eriala on seotud ka moe- ja tootedisainiga ning disaineri igapäevatöö eeldab mõlema valdkonna tehnoloogiate tundmist.

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia koolitab ainsana Eestis BA ja MA tasemel aksessuaaridisaini erialade professionaale. Kolme bakalaureuse õppeaasta jooksul tegeletakse kottide, jalatsite, kinnaste, peakatetega; lisaks köitekunsti ja –disaini õppega.

Erialast õpet toetavad suundi ühendavad traditsioonilised tehnoloogiad kõrvuti kaasaegsete võimalustega ning erialased loengud. Lisaks kitsalt erialastele oskustele omandatakse disaineri tööks vajaminevad teadmised ühiselt toote-, moe- ja tekstiilidisaini erialadega.

Üldõppeainetes omandavad tudengid teadmisi valdkondades, mis toetavad disaineri/kunstniku loovust, annavad oskusi töötamiseks iseseisvalt, meeskonnas või koostöös tellijaga (portfoolio koostamine, ettevõtluse alused jmt.). 

Kursused keskenduvad isikupärase disaini väljatöötamisele ning loominguliste, tugevate tehniliste käsitööoskustega ning rahvusvaheliselt võimekate disainerite kujundamisele. Lisaks paindlike ja kognitiivsete oskuste arendamine, mis on vajalikud nii personaalseks kui professionaalseks arenguks.

Magistritasemel tegeldakse süvendatult valitud teemaga, viimast toetab erialane suunaõpe ning teaduskonna valikprojektid. Projektipõhine õpe mõlemal kõrgharidusastmel võimaldab vajaduspõhiseid teemamuudatusi õppekavas ning üliõpilasele rohkem vabadust otsustada oma hariduse sisu üle. 

Osakonnal on koostöösuhted välisülikoolidega, aktiivne üliõpilasvahetus, õppejõudude liikumine. Kõrgest erialasest tasemest annavad tunnistust nii positiivne tagasiside kui tudengite, õppejõudude ja vilistlaste auhinnaga pärjatud saavutused näitustelt ja konkurssidelt üle maailma.

Aksessuaaridisaini osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele väga erinevate brändide ridades nagu Adidas, Bottega Veneta, Louis Vuitton jt. Tudengid on õpingute jooksul käinud praktikatel nt Eesti Disaini Maja, Loomeinkubaator, Craftory, Lilli Jahilo, Crystal Rabbit jt, välismaal Knitwear Lab Taanis, Camper Hispaanias, Alexander Wang USA-s, jpt. 

Õppekava

Bakalaureuse õppekavas alustatakse disainiprotsessi mõistmise ja erialaste tehnoloogiate omandamisega, arendatakse oskust oma ideid sõnastada ja väljendada. Õpitakse töötama ideega, kuni toimiva prototüübi väljatöötamiseni või unikaalobjekti valmistamiseni. Sõltuvalt projektist toimub töö individuaalselt või grupis. Peame oluliseks tudengite individuaalset arengut, mille tagab töö väikeste õppegruppidega ja personaalne tagasiside kogu protsessi vältel.

Kaheaastane magistriõppekava sisaldab üldteooria- ja erialaaineid, valitavaid projekte ja vabaaineid, erialast praktikat ning individuaalselt juhendatavat magistritööd. Õppekavas on oluline roll koostööl ettevõtete ja teiste akadeemia osakondadega. Erialaseid projekte kaasajastatakse regulaarselt ning nende eesmärgiks on toetada tudengite erialast arengut, teadmisi ning oskusi.

Vastavalt ühiskonna ootustele ja tööturu vajadustele uuendame pidevalt BA ja MA õppekavade erialaainete sisu. Fookuses koti, jalatsi, peakatte ja kinnaste disain, köiteprojektid keskenduvad tarbe- või unikaalköitedisaini probleemidele. Olulisel kohal on samuti valitavatel ja külgnevate erialadega ühiselt läbiviidavatel projektidel, teoreetilistel kursustel ja praktikal. 

 • Teoreetilised teadmised. Baasteadmiste omandamine ja arendamine.
 • Praktilised kogemused. Tehnoloogiad, stuudio masinapargi ja erialaste arvutiprogrammide kasutus.
 • Projektikesksus ja meeskonnatöö. Koostöö teiste valdkondade ning ettevõtetega. 

Kellena saab töötada?

Eesti Kunstiakadeemia Aksessuaaridisaini eriala lõpetajatel on võimalik töötada disainerina ettevõtetes või alustada iseseisva väiketootjana oma erialal või siis leida rakendust mõnes muus disainivaldkonnas, näiteks:

 • Ettevõtjana
 • Disainerina erialastes ettevõtetes
 • Vabakutselise disainerina / kunstnikuna
 • Kunstipedagoogi / õppejõuna
 • Aksessuaaridisainer (accessories designer)
 • Värvi- ja materjalidisainer (color & materials designer; color specialist)
 • Aksessuaari- või moeajaloolane (accessories & fashion historian)
 • Jalatsidisainer (footwear designer)
 • Kingsepp (cobbler)
 • Kotidisainer (handbag designer)
 • Tootearendaja (product developer)
 • Lõigete konstrueerija (patternmaker)
 • Sisseostja (merchandiser)
 • Trendianalüüsija (trend analyst, trend forecaster)
dav
dav
dav
dav
sdr
dav
dav
dav
dav
dav
Fooliumtrüki workshop Overprint

Uudised ja sündmused

Katarina

EKA vahetustudeng Katarína Nemcová võitis ECCO Design Labil

EKA aksessuaari ja köite osakonna vahetustudeng Katarína Nemcová (CZ) võitis rahvusvahelisel ECCO Design Lab konkursil auhinnalise kolmanda koha. Katarína Nemcová esitatud kavand kannab pealkirja Let’s Stay Hands Free (Jätkem käed vabaks). Tudengitele anti ülesandeks ümberdisainida ECCO disainiklassikasse kuuluv mudel Pot Bag. Katarína kasutas ECCO logo disaini furnituuridisainis, muutes ...
kota poster A3 14 nov

Jalatsinäitus: “Kota—puutallaga sandaali meistriklass”

Näitusel on eksponeeritud Eesti Kunstiakadeemia Aksessuaari ja köite osakonna sügissemestri nädalases meistriklassis “Kota—puutallaga sandaal” tudengite poolt teostatud jalanõud. Eksponeeritud unikaalsete jalatsite pealsed on valmistatud taaskasutatud tekstiilidest ja tööstuslikest jääk- või praakmaterjalidest. Osalejad: Angela Aavik, Helina Raud, Hanna Eliise Lahe, Jürgen Sinnep, Katarina ...
JevelsWebsite_StaggeredView_BlackBG

Lauren Kacheri avatud loeng “Metareaalsus”

Disainiteaduskonna avatud loeng. Lauren Kacher "Metareality: Luues identiteeti digitaalses, laiendatud ja päris ruumis"  EKA aulas, A-101, 06. oktoobril, neljapäeval, kell 18.00. Loeng toimub inglise keeles. Moega on toimumas revolutsioon. Analoogse ja digitaalse segus loome juba koostoimimisvõimelisi identiteete kolmes ruumis korraga: füüsilises, laiendatud ja digitaalses metaversumis. ...
Foto Joosep Ehasalu

CIRRUS rahvusvaheline töötuba ”Jalatsid taaskasutatud materjalidest”

CIRRUS rahvusvaheline töötuba ''Jalatsid taaskasutatud materjalidest'', EKA aksessuaari ja köite osakond 22.-26.08.2022 Töötoas osales 10 tudengit Taani Designschool of Koldingist, Soome LAB University of Applied Sciences'ist, Leedu Vilnius Academy of Artsist ja EKAst.  Juhendajad: Maarika Karm, disainer Adidases; Eliška Horčíková, disainer Camperis ja Kelian Luisk, disainer EKAs.    ...
Dina Aller foto Kelian Luisk

Parima Aksessuaaridisaini Tudengi 2022 preemia laureaat on Dina Aller

Eesti Kunstiakadeemia Aksessuaari ja köite osakonna Parima Aksessuaaridisaini Tudengi tunnustuse ja rahalise preemia pälvib magistrant Dina Aller.  Aksessuaari ja köite osakond tunnustab Dina pühendumist erialastes õpingutes ning silmapaistvat loomingulist tööd. Lisaks osalemisi mitmetel konkurssidel nagu Global Footwear Awards, InMyShoes Milano, Scripta Manent, Box Your Book ja ...
Adrianus-Kundert top

Adrianus Kunderti avatud loeng: New Crafts

Adrianus Kundert on Hollandi disainer, kes tegeleb tootedisaini ja ruumikujundusega ning on entusiastlik korvipunuja. Tema disainikeelt iseloomustavad mängulisus ja eksperimenteerimine. Loengus viib Adrianus Kundert teid rännakule läbi oma töömeetodi, tuues välja mõned projektid, millega ta seni töötanud on (kliendid mh Jongeriuslab, Susan Bijl, Crafts Council ja Envisions). Adrianus töötab ...
Elav Hõbe näitus_Kaileen Palmsaar foto_Riina Varol

EKA jätkusuutlikud disainerid Valencia Maailma Disainipealinna näitusel ja konverentsil

9.–19. maini avatakse Hispaanias, Valencias Maailma Disainipealinna projekti raames Eesti jätkusuutlikku disaini tutvustav näitus „Second Chance“ / „Teine võimalus“. Eesti Kunstiakadeemia (EKA) ja Eesti Disainerite Liidu (EDL) koostööna korraldatud näituse kuraator on Ilona Gurjanova ning kujundaja Leonardo Meigas. Valencias Palacio de Colominas on väljas rohkem kui 20 Eesti disaineri ...
EKA FB event

Disainimõte vestlusõhtu nr 3: Mis on disaineri roll tuleviku moetööstuses?

EKA disainiteaduskond kutsub sel kevadel kõiki osa saama uuest vestlusõhtute sarjast Disainimõte 2022, kus kaasaegse disainimõtte üle arutlevad erinevate disaini- ja loomevaldkondade spetsialistid. Vestlusõhtud toimuvad Eesti Kunstiakadeemia ruumis A100 (Põhja pst 7), kell 18-20, eesti keeles ning on kõigile huvilistele tasuta. Sarja kolmas vestlusõhtu toimub kolmapäeval, 20. aprillil ning ...

Tudengite tööd

10271287_10152394036557383_8435721967904493866_o
_MLC9934
Scrapbook, Maarja Roolaht, 2013_
DSC_0408
Album-külalisraamat, Kreete Pillenberg, 2014
Marika Jylhä MA töö Kuula+ Jylhä 2014
_MG_3844
album, Kelian Luisk, 2.krs, 2012

Lisainfo

ASUKOHT JA KONTAKT

Põhja puiestee 7, Tallinn 10412, ruum B.511 ja B.510

aksessuaar@artun.ee

+372 6 267 317

Facebook
Instagram