Aksessuaaridisain
Eriala on valik õppekaval moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain
Materjali- ja tehnoloogiakeskne loometöö
Aksessuaaridisaini erialaõppe keskmes on aksessuaaride disain: õpitakse tundma kottide, kinnaste, jalatsite ning peakatete disaini spetsiifikat. Lisaks võimalik valida ka köiteprojekte, mis annab vajalikud oskused eksklusiivsete väiketoodete disainimiseks. Ideede elluviimisel töötatakse lähteülesandest tulenevalt paljude erinevate materjalidega. Ühes praktilistele oskustele annab õpe hea ettevalmistuse erinevates disainivaldkondades töötamiseks. Eriala on seotud ka moe- ja tootedisainiga ning disaineri igapäevatöö eeldab mõlema valdkonna tehnoloogiate tundmist.
Eriala
Eesti Kunstiakadeemia koolitab ainsana Eestis BA ja MA tasemel aksessuaaridisaini erialade professionaale. Kolme bakalaureuse õppeaasta jooksul tegeletakse kottide, jalatsite, kinnaste, peakatetega; lisaks köitekunsti ja –disaini õppega.
Erialast õpet toetavad suundi ühendavad traditsioonilised tehnoloogiad kõrvuti kaasaegsete võimalustega ning erialased loengud. Lisaks kitsalt erialastele oskustele omandatakse disaineri tööks vajaminevad teadmised ühiselt toote-, moe- ja tekstiilidisaini erialadega.
Üldõppeainetes omandavad tudengid teadmisi valdkondades, mis toetavad disaineri/kunstniku loovust, annavad oskusi töötamiseks iseseisvalt, meeskonnas või koostöös tellijaga (portfoolio koostamine, ettevõtluse alused jmt.).
Kursused keskenduvad isikupärase disaini väljatöötamisele ning loominguliste, tugevate tehniliste käsitööoskustega ning rahvusvaheliselt võimekate disainerite kujundamisele. Lisaks paindlike ja kognitiivsete oskuste arendamine, mis on vajalikud nii personaalseks kui professionaalseks arenguks.
Magistritasemel tegeldakse süvendatult valitud teemaga, viimast toetab erialane suunaõpe ning teaduskonna valikprojektid. Projektipõhine õpe mõlemal kõrgharidusastmel võimaldab vajaduspõhiseid teemamuudatusi õppekavas ning üliõpilasele rohkem vabadust otsustada oma hariduse sisu üle.
Osakonnal on koostöösuhted välisülikoolidega, aktiivne üliõpilasvahetus, õppejõudude liikumine. Kõrgest erialasest tasemest annavad tunnistust nii positiivne tagasiside kui tudengite, õppejõudude ja vilistlaste auhinnaga pärjatud saavutused näitustelt ja konkurssidelt üle maailma.
Aksessuaaridisaini osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele väga erinevate brändide ridades nagu Adidas, Bottega Veneta, Louis Vuitton jt. Tudengid on õpingute jooksul käinud praktikatel nt Eesti Disaini Maja, Loomeinkubaator, Craftory, Lilli Jahilo, Crystal Rabbit jt, välismaal Knitwear Lab Taanis, Camper Hispaanias, Alexander Wang USA-s, jpt.
Õppekava
Bakalaureuse õppekavas alustatakse disainiprotsessi mõistmise ja erialaste tehnoloogiate omandamisega, arendatakse oskust oma ideid sõnastada ja väljendada. Õpitakse töötama ideega, kuni toimiva prototüübi väljatöötamiseni või unikaalobjekti valmistamiseni. Sõltuvalt projektist toimub töö individuaalselt või grupis. Peame oluliseks tudengite individuaalset arengut, mille tagab töö väikeste õppegruppidega ja personaalne tagasiside kogu protsessi vältel.
Kaheaastane magistriõppekava sisaldab üldteooria- ja erialaaineid, valitavaid projekte ja vabaaineid, erialast praktikat ning individuaalselt juhendatavat magistritööd. Õppekavas on oluline roll koostööl ettevõtete ja teiste akadeemia osakondadega. Erialaseid projekte kaasajastatakse regulaarselt ning nende eesmärgiks on toetada tudengite erialast arengut, teadmisi ning oskusi.
Vastavalt ühiskonna ootustele ja tööturu vajadustele uuendame pidevalt BA ja MA õppekavade erialaainete sisu. Fookuses koti, jalatsi, peakatte ja kinnaste disain, köiteprojektid keskenduvad tarbe- või unikaalköitedisaini probleemidele. Olulisel kohal on samuti valitavatel ja külgnevate erialadega ühiselt läbiviidavatel projektidel, teoreetilistel kursustel ja praktikal.
- Teoreetilised teadmised. Baasteadmiste omandamine ja arendamine.
- Praktilised kogemused. Tehnoloogiad, stuudio masinapargi ja erialaste arvutiprogrammide kasutus.
- Projektikesksus ja meeskonnatöö. Koostöö teiste valdkondade ning ettevõtetega.
Kellena saab töötada?
Eesti Kunstiakadeemia Aksessuaaridisaini eriala lõpetajatel on võimalik töötada disainerina ettevõtetes või alustada iseseisva väiketootjana oma erialal või siis leida rakendust mõnes muus disainivaldkonnas, näiteks:
- Ettevõtjana
- Disainerina erialastes ettevõtetes
- Vabakutselise disainerina / kunstnikuna
- Kunstipedagoogi / õppejõuna
- Aksessuaaridisainer (accessories designer)
- Värvi- ja materjalidisainer (color & materials designer; color specialist)
- Aksessuaari- või moeajaloolane (accessories & fashion historian)
- Jalatsidisainer (footwear designer)
- Kingsepp (cobbler)
- Kotidisainer (handbag designer)
- Tootearendaja (product developer)
- Lõigete konstrueerija (patternmaker)
- Sisseostja (merchandiser)
- Trendianalüüsija (trend analyst, trend forecaster)