Aksessuaaridisain
Eriala on valik õppekaval moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain
Kõrgetasemeline aksessuaaridisaini õpe
Aksessuaaridisain asetseb erinevate disainipraktikate ristumispunktis – sel on tugev ühisosa moe- ja tekstiilidisainiga, aga ka tootedisaini ning materjaliteadusega. Aksessuaari erialaõppes keskendutakse kottide, jalatsite, kinnaste, peakatete ja muude disaini ja tehnoloogiate spetsiifikale kestliku arengu ning innovatsiooni kaudu. Õppeprogrammi kuuluvad ka köiteprojektid, mis võimaldavad omandada vajalikke oskusi eksklusiivsete väiketoodete ja artefaktide disainimiseks ning kunstiprojektide loomiseks. Vastavalt lähteülesandele omandatakse Ideede elluviimisel traditsiooniliste materjalide (nahk, puit, metall, tekstiil jm) tehnoloogiad, kuid eksperimenteeritakse ka alternatiividega (biomass, 3D filament, silikoon, taaskasutatud plastik jm).
Pikkade traditsioonidega haridus
Eesti Kunstiakadeemia aksessuaari ja köite osakond sai alguse 1917. aastal, mil tänase Eesti Kunstiakadeemia eelkäijas Tallinna Linna Kunsttööstuskoolis avati köite- ja kartonaaži töökoda. Selle juhatajaks sai nii siin kui Pariisis, Münchenis ja Sankt-Peterburgis kutseoskusi omandanud Eduard Taska. Kunstiakadeemia endiste tarbekunsti erialade liitumine Disainiteaduskonna alla tõi õppekavasse palju sisulisi muutusi. Aksessuaariõppest – kingadest, kottidest – sai põhivaldkond.
Kuidas õppimine toimub?
Osakonna prioriteetideks on laiapõhjalisus ja omanäolisus. Lisaks ka uute tehnoloogiate integreerimine õppesse, koostöö arendamine tööstusega, kestliku arengu integreerimine õppekavasse ja tehniliste ning käeliste oskuste vahel tasakaalu leidmine. Samuti tegeleme kontseptuaalse ja kriitilise mõtlemise arendamine ning rahvusvahelise võrgustiku laiendamisega..
Aksessuaaridisain on väga kiiresti muutuv eriala – tehnoloogia areng ja ÜRO kestliku arengu eesmärgid nõuavad tööstuses järjest innovaatilisemaid lahendusi, mistõttu peavad eksperdid oma oskusi ja teadmisi pidevalt täiendama.
Erialast õpet toetavaid suundi ühendavad traditsioonilised tehnoloogiad kõrvuti kaasaegsete võimalustega ning erialased loengud. Lisaks erialastele oskustele omandatakse disaineri tööks vajaminevad teadmised ühiselt toote-, moe- ja tekstiilidisaini erialadega. Osakonna eesmärgiks on, et tudengid oleksid programmi läbinuna võimelised kohanema muutlike tööturutingimustega ning väärtustaksid ja rakendaksid oma edasises karjääris professionaalset teaduspõhist lähenemist.
Üldõppeainetes omandavad tudengid teadmisi valdkondades, mis toetavad disaineri/kunstniku loovust, annavad oskusi töötamiseks iseseisvalt, meeskonnas või koostöös tellijaga. Erialased kursused keskenduvad isikupärase disaini väljatöötamisele ning loominguliste, tugevate tehniliste käsitööoskuste ning rahvusvaheliselt võimekate disainerite kujundamisele. Õppe jooksul omandatakse oskused nii probleemide püstitamises ja lahendamises, loomingule tähendusvälja loomises, ideede realiseerimises läbi käeliste ja digitaalsete oskuste kui ka teadus-, kultuuri- ja disainiteooriatele toetuva loomeuurimuse läbiviimises.
Seotus ettevõtlusega
Kutsume ja külastame! Ettevõtlust seotakse õppega nii praktiliste kursuste ja töötubade kaudu kui ka ettevõtteid külastades, et tudengitel tekiks tervikpilt tootmistsüklist nii Eestis kui välismaal.
Osakond teeb projektide käigus koostööd ettevõtetega, mis kuuluvad aksessuaaride, materjali (materjali arendus- ja teadus) ning tootedisaini valdkonda. Hiljutised projektid on olnud näiteks moebrändidele aksessuaaride loomine (Ivo Nikkolo, KÄT, KIRA), aga ka tootedisaini valdkonnas (Tuul tõukeratastele lisatava aksessuaari disain, MagneticMRO lennuki aksessuaar). Rahvusvaheliselt kutsume koostööle erinevaid tuntuid brände ja ettevõtteid. Osakonnas on käinud projekte või töötube läbi viimas ECCO, Camper’i ja adidase esindajad ja disainerid.
Õppekava BA-tasemel
Bakalauseusetaseme õppekava koosneb eriala-, üld-, valik- ja vabaainetest. Erialaainete käigus omandatakse erialased baastehnoloogiad, mis kinnistatakse erinevate projektide käigus nagu jalatsite disain, novelty-kollektsioon jm. Erialaainetes omandatakse nii traditsioonilisi käsitööoskusi (nt sadulsepatehnoloogiad) kui ka virtuaaldisaini tööriistu (nt Clo3D-s kollektsiooni loomine), mis aitavad tudengil leida oma koha aksessuaaridisaini põnevas maailmas; luues eksklusiivseid väiketooteid või töötades mõne suurbrändi meeskonnas disainerina. Aineid juhendavad eriala professionaalid nii Eestist kui ka välismaalt. Õppe käigus võimaldatakse tudengitele ka välisreise, mille käigus tutvutakse rahvusvahelise aksessuaaridisaini trendide ja tehnoloogiate (nt Lineapelle mess Itaalias) ja haridusega (külalisülikoolide külastused), näituste ning kohaliku kultuuri- ja kunstimaastikuga. Bakalaureuseõppe kestvus on kolm aastat ning see kulmineerub autorikollektsiooni loomise ja portfoolio koostamisega.
Tulevik/kellena saab töötada
Aksessuaari erialaõpe võimaldab töötada disainerina, alustada karjääri iseseisva tootjana või leida rakendus mõnes teises valdkonnas nagu tootearendaja, trendianalüüsija, sisseostja, värvi- ja/või materjalidisainerina (jätkusuutlikkus ja uute materjalide väljatöötamine).
Aksessuaari eriala lõpetavad oskuslikud loomingulised, iseseisvad ja ambitsioonikad disainerid. Eriala toetab isikliku disainifilosoofia väljakujunemist ning tagab lõpetajale ka rahvusvahelise konkurentsivõime. Aksessuaari ja köite osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele moemaailma tuntud brändide juures nagu adidas, Bottega Veneta, Louis Vuitton, Trussardi ja Jil Sander. Paljud vilistlased juhivad ka omanimelisi kaubamärke: Stella Soomlais stuudio, Mokoko, Piret Loog, Kadri Kruus, Kuula+Jylhä, Riina Õun, Ikigi jpt.