Keraamika

Eriala on valik õppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis

Erialaste oskuste hoidmine ja arendamine
Keraamikat on Eesti Kunstiakadeemias järjepidevalt õpetatud  juba 1923. aastast alates. EKA keraamika erialal tegeletakse keraamikaga nii disaini kui kunsti suunalt, andes seejuures mitte ainult traditsioonilisi erialaseid teadmisi ja oskusi, vaid katsetades ka uusi tehnilisi võimalusi.

Mitmekülgne materjal
Savi ja sellest valmiv keraamika on materjal, mille omadused võimaldavad selle kasutamist väga erinevates valdkondades. Keraamika ümbritseb meid pea kõikjal nii tarbeesemete, sanitaarkeraamika, telliste kui ka seina- ja põrandaplaatidena. Keraamikat kasutatakse nii meditsiini- kui helitehnikas, aga ka kosmosetehnoloogia valdkondades.

Lisaks praktilistele kasutusaladele on savi kui plastilist eneseväljendust võimaldav materjal paelunud inimeste tähelepanu juba aastatuhandeid. Ka kaasaegsete kunstnike väljendusvahendina on savi viimasel kümnendil taas populaarseks muutunud. 

Instagram

Facebook

Tudengite näitus Põhjala tehases 2020

Näitusel osalesid: Keidi Jaakson, Triin Türnpuu, Triin Lehismets, Jekaterina Burlakova, Sanna Särekanno, Katri Jürimäe. Juhendaja oli Ingrid Allik

3D saviprindi suveakadeemia 2019

3D saviprindi suveakadeemia 2017

Tuleskulptuur Noblessneris

Eriala

Eesti Kunstiakadeemia keraamika eriala pakub eesti keelset keraamikaharidust, kus põimuvad disain ja kunst, puupõletus ja 3D-saviprintimine.  Tihedad rahvusvahelised suhted, välistudengite huvi, EKA keraamikaosakonna vilistlaste esinemised ja auhinnad näitustelt ning konkurssidelt on erialaõppe taseme näitajaks. 

Keraamika osakonna õppejõud on oma eriala tunnustatud meistrid ja kunstnikud. Osakond on aastate jooksul loonud märkimisväärselt tihedad suhted erialainimestega üle maailma. Keraamikud on üks pere, keda seob kirg ja huvi materjali vastu.

Õppekava

Keraamika erialal saab õppida nii bakalaureuse- kui ka magistritasemel. Keraamika on üks neljast erialast (õppesuunast) bakalaureusetaseme ühendõppekaval Klaas, keraamika, ehe ja sepis. Sisseastumiskatsed on õppekava erialadel ühesugused.

Esimesel semestril õpivad kõigi õppesuundade üliõpilased koos. Saadakse ülevaade õppekava erialadest ja algpädevused joonistamises, värviõpetuses, kompositsioonis. Alates teisest semestrist on õpe eelkõige erialapõhine, aga mõndagi toimub õppekaval ühiselt. Koondõppekava annab võimaluse tutvuda erinevate õppemeetodite, materjalide, tehnoloogiate ja töökodadega ning kasutada seda oma projektide teostamisel. Samuti on võimalik teha koostööd teiste erialade ja töökodadega nii disainiteaduskonnas kui akadeemias laiemalt.

Bakalaureusetaseme õppemahust ligi poole moodustab erialaõpe. Õppes on oluline koht mitmekülgsel erialasel ettevalmistusel loominguliseks stuudiotööks ja individuaalseks arenguks. Õpitakse tarbe- ja vabavormide kavandamist ja valmistamist, glasuuride tehnoloogiat, keraamika ajalugu jpm. Kursuste raames omandatakse oskusi erinevates savi vormimise ja valamise tehnikates, kipsitöös ja 3D-printimises, aga ka enda tööde esitlemisel ja näituse korraldamisel. 

Komplekssete erialaprojektide seas on nii kontseptuaalse, funktsionaalse kui ka väikeseeria fookusega projekte, mida võimalusel tehakse koostöös ettevõtetega.

Magistritaseme õpe toimub paralleelselt eesti keelsel õppekaval Disain ja rakenduskunst ning inglise keelsel õppekaval Design and Crafts.

Magistriõppes oodatakse üliõpilaselt süvenemist ühel valitud teemal. Peetakse oluliseks individuaalsete teadmiste-oskuste arendamist, et iga üliõpilane leiaks oma koha keraamikamaailmas ning just temale sobiva, meeldiva, jõukohase ja motiveeriva tegevuse.

Ollakse avatud erinevatele huvidele ja tehnoloogiatele, mida keraamika pakub. Seetõttu on erialaainetes õpetamismeetodiks enamasti individuaalne juhendamine.  

Osakonna rahvusvahelised kontaktid ja koostööprojektid ning igakülgne toetus võimaldab üliõpilastel osaleda rahvusvahelistes vahetusprogrammides. 

Kellena saab töötada?

Keraamikaosakonna vilistlased loovad endale sageli ise töökoha, asutades väikeettevõtte. Paljud neist osalevad kunstnike ja disaineritena rahvusvahelises kunstielus – näitustel, residentuurides, konkurssidel. 

Levinud on ka võimalus töötada huviringi juhendajana või end täiendada ja saada keraamika õpetajaks üldhariduskoolis. Keraamika osakonna vilistlased õpetavad keraamikat ka mitmes ametikoolis.

 

Triin_Türnpuu_skulpt_Nähtamatu
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
3. krs tööd ARSis_foto Tiit Rammul
Toit ja nõu_foto Katrin Press
Oksana Teder, magistritöö TASE näitusel, osa
unnamed (8)
Keraamika labor
Tohisoo ahju kütmine
Ruhnu_Pegasus
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
Autor Katri Jürimäe_foto Aurelia Minev
Autor Elize Hiiop_foto Aurelia Minev
3D-saviprint_foto Aurelia Minev
Keraamiline dimensioon EKA galeriis_foto Aurelia Minev
silvia_auväärt-fragments
Aluse autor Margit Terasmees
Kausi autor Aleksandra Kazanina
Anuma autor Helena Tuudelepp
Taldriku autor Kristel Ojasuu
Aluse autor Oksana Teder
Keraamika eriala tegemised

Uudised ja sündmused

HaeunKim_MilanDesignWeek2023

Haeun Kim Milan Design Weekil 2023

Haeun Kim, EKA Design and Crafts MA magistrant, osaleb Milan Design Week 2023 raames kureeritud Isola ühisnäitusel "Tools&Craft" oma magistritööga "Craft 2.0", mis tegeleb disaineri ja tehisintellekti vahelise koosloome protsesside uurimise ja arendamisega. Lisaks viib Haeun kohapeal läbi avaliku töötoa ja loengu.  Loe intervjuud Haeun Kimiga (inglise keeles) Haeuni osalust disaininädalal ...
www.tonutunnel.com

Sisseastumisavaldusi EKAsse saab juba nüüd anda

Alates 1. veebruarist saab esitada sisseastumisavaldusi Eesti Kunstiakadeemia kõikidele õppekavadele. Vastuvõtuperioodi varasem algus lihtsustab sisseastumise süsteemi, sest nüüdsest algab vastuvõtt kõikidele õppekavadele ühel päeval. Erinevad on vaid avalduste esitamise tähtajad – rahvusvahelistele magistriõppekavadele saab avaldusi esitada 6. märtsini, doktoriõppesse 31. märtsini ning ...
Leo Rohlin foto Eero Vabamägi

Asutati Leo Rohlini fond

Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde asutati mitmekülgse keraamiku ja kunstipedagoogi Leo Rohlini fond. Eesti Rahvuskultuuri Fondi nõukogu esimees Olav Ehala ja Hannes Rohlin allkirjastasid 17. jaanuaril lepingu, millega Leo Rohlini (25.07.1939–10.09.2022) järeltulijad asutasid Leo Rohlini fondi. Leo Rohlini fondi eesmärgiks on toetada Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakonna tudengite õpinguid ...
Raili Keiv

Raili Keiv Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis

Alates 21. jaanuarist näeb Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi galeriis Raili Keivi näitust „Tuba“, kus Keiv on muuseumi kogust välja valinud Eesti keraamikute peamiselt 1960.–1980. aastatest pärinevad ja disainiklassikaks saanud nõud ning liitnud need koos enda loominguga uueks ja ajatuks koosluseks.  „Aasta tagasi näitusega tööd alustades oli mul mitu võimalust läheneda sellele ...
avamine_korea_2022

Keraamikud Koreas

Gyeonggi keraamikamuuseumis (Gyeonggi Museum of Ceramic Design) avati suurejooneline Baltimaade keraamika ühisnäitus „Safe Horizons“, kus osalevad mitmed EKA õppejõud ning vilistlased.  Žürii ning kuraatorite poolt on valitud osalema igast Balti riigist 25 autorit – kokku 75 kaasaegse keraamika kunstnikku. Näituse “Safe Horizons” peakorraldajaks on Läti Kaasaegse Keraamika Keskus. Väljapanek ...
Neil_Brownsword

Avatud loeng: Neil Brownsword

17. novembril, kell 17.30 peab keraamika töökojas B-602 avatud loengu keraamik ja õppejõud Neil Brownsword.  Neil Brownsword on Staffordshire Ülikooli professor, kes uurib postindustriaalset keskkonda seoses keraamikatööstuse ajaloo ja arheoloogiaga. Oma loomingus käsitleb ta meistrioskuste avaldumist materjalis, vormis ning performatiivsetes kordustes. www.staffs.ac.uk/people/neil-brownsword
Installatsiooninäitus

“Maastike süntees” ARSis

Kolmapäeval 12. oktoobril kell 18.00 avame ARS Kunstilinnaku (Pärnu mnt 154, Tallinn) Stuudio 53/98 pinnal EKA nelja eriala tudengite ühisnäituse "Maastike süntees". Kahel näitusepinnal asetleidev grupinäitus kasutab installatsioonikunstile omaseid ruumilis-ajalisi väljundeid küsitlemaks kunstnike individuaalseid tähelepanekuid oma elukeskkonna ning selle mõjutegurite kohta. Mitmekülgsed ...
Leo Rohlin

Eesti keraamikute järelhüüe Leo Rohlinile

Leo Rohlin 25.juuli, 1939–10.september, 2022 Meie seast on lahkunud kunstnik, keraamik, armastatud õppejõud, kolleeg ja sõber, emeriitprofessor Leo Rohlin. Leo Rohlin asus Eesti Riikliku Kunstiinstituudi keraamika- ja klaasikunsti osakonda tehnoloogiat õpetama 1968. aastal. Kuna seda õppeainet Eestis ei õpetatud, tuli kõik teadmised hankida tuhandete katsetuste ja järjekindla iseseisva tööga. ...
  • Disain ja rakenduskunst magistrikursusel õpid analüüsima ja struktureerima oma mõtteid ning lisaks ka visualiseerima neid parimal viisil. Kursus annab võimaluse eksperimenteerida oskustega ja neid lihvida oma spetsiifilisel alal, saades samal ajal uusi teadmisi disaini parktilisest poolest, nagu kaubamärgi loomine ja tootearendus.
    Maria Sidorenko
    MA Disain ja rakenduskunst (Keraamika) '16
    Upstairs Shop disainer ja kaasomanik

Tudengite tööd

Treivõistlus 2013
2017
2016. aasta töötuba
Aed 2016
Liisa töö
Tagurpidi aed. 08.09.2015 Foto: Tiit Rammul
Mart Vaarpuu töö. Foto: Eve Hint
_MG_7374