Moedisain
Eriala on valik õppekaval moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain
Moedisaini osakond koolitab moe tipptegijaid
Moedisaini osakond on rõivadisaini- ja sellega haakuvate valdkondade arengu eestkõnelejaks Eestis. Mood on jõuliselt inimese kehaga tegelev disainivaldkond, mis koondab erinevaid loomesuundi. Osakonna programm pakubki laiapõhist disainiharidust, tegeleb sealhulgas järjekindlalt traditsioonilise rõivamoe ja selle tõlgenduste, innovaatiliste tehnoloogiate, praktilise koostöö, aktiivse kriitikameele, jätkusuutlike mõttemallide toetamise ja palju muuga. Näiteks vaadatakse innukalt otsa materjalide kasutusringile ja uuritakse, milliseid uudismaterjale ning meetodeid tuleviku moedisainis rakendada. Oluliseks on ka kultuurilise kestlikkuse arengusuund, mis hõlmab nii traditsiooniliste tehnikate innoveerimist kui ka mõtestatud kaasavaid aktsioone väljaspool ülikooli. Osakond toetab moealast loomingulisust, aidab kaasa noorte talentide näitusetegevusele ja osalemisele rahvusvahelistel konkurssidel ning soovile võtta ühiskonnas aktiivne roll.
Traditsioonid & ERKI Moeshow
Moedisaini eriala trump on järjepidevus – moeharidust on Eesti Kunstiakadeemias antud üle 80 aasta ning EKAt võib pidada üheks vanimaks moealase hariduse andjaks Euroopas. Eriala algusaastad jäävad Tallinna Linna Kunsttööstuskooli juurde loodud Naiskäsitöö õppetöökoja aegadesse. Erialane kateeder kasvas välja tekstiiliõppe kostüümisuunast 1940. aastal, mis on 7 aastat varem kui legendaarses Aalto ülikoolis Soomes. Ka pöördelistel 40ndatel suudeti tagada erialane järjepidevus ja teadaolevalt oli Eesti NSV Riiklik Kunstiinstituut (ERKI) 50ndatel üks väheseid diplomeeritud kostüümikunstnikke koolitav kõrgem õppeasutus Nõugugude Liidus. Kvaliteetset haridust anti ka järgnevatel aastatel. ERKI transformatsioon EKAks tõi nii õppejõududele kui tudengitele uusi võimalusi.
Läbi aastate on vaieldamatu osa osakonna DNAst olnud ERKI moeshow, mänguline etendus- ja seltskonnasündmus, millele pandi tudengite poolt alus juba 1982. aastal. Esimesi üritusi kandis ennekõike protestimeel, tänaseks on algatusest välja kasvanud iga-aastane noortele talentidele mõeldud perfomance’i piirimail balansseeriv moesündmus, mis suudab endiselt publikut raputada.
Osakonna identiteediga on lahutamatult seotud ka kestlikkus. Moeosakond on olnud EKAs läbivalt jätkusuutlike teemade teerajaja. Sealhulgas on 2010ndatel Reet Ausi eestvedamisel tõstatatud teemast välja kasvanud Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide labor (DIMA).
Kuidas õppimine toimub?
Erialaõpe toimub suurel määral stuudiotes ja töökodades, kus individuaalne tugi ja juhendamine loob soodsa pinnase eksperimenteerimiseks ja väljapaistvate tulemuste saavutamiseks. Moeosakond saab uhkeldada maailmas harukordse õppejõu-õpilase suhtarvuga (1:3), mis on üks väksemaid maailmas. Tudengid puutuvad loengute ja töötubade raames kokku kõrgetasemeliste lektorite, juhendajate, tunnustatud disaini ja rakenduskunsti praktikute, loovuurijate ning ettevõtetega, mis annavad koos rahvusvaheliste vahetusprogrammide ning praktikavõimalustega suurepärase väljavaate edendada oma karjääri nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. Auditoorse õppetöö käigus omandatakse teadmised kaasaegsest tehnoloogia- ja materjalikultuurist, disainiteooriatest ja -meetoditest ning oskused need loomeprotsessis siduda. Õpitakse tundma tervet disainiprotsessi ideest viimistletud tooteni.
Seotus ettevõtlusega
Osakond teeb tihedat koostööd ettevõtetega. Õppetöö käigus toimuvad õppereisid ettevõtetesse nii Eestis kui ka välismaal, mida täiendavad rahvusvaheliste messide külastused. Ühisloomes brändide ja teiste erialade tudengitega lahendatakse reaalse elu küsimusi. Taolised projektid annavad noorele disainerile vajaliku probleemide lahendamise oskuse, reaalse tööelu kogemuse ning võimaluse näha oma loomingut kasutuses oleva valmistootena. Ettevõtted kui praktikabaasid annavad tudengitele otsese võimaluse tutvuda institutsioonide ja nende toimimisega seestpoolt ning siirduda edukate ühisprojektide najalt ka vastavatesse ettevõttesse tööle.
Õppekavast lähemalt
Moedisaini erialal on võimalik õppida bakalaureusetasemel. Oskuste laiapõhjalisemat väljakujundamist saab jätkata magistriõppes.
Bakalaureusetaseme õppekava sisaldab baasõpet, erialaaineid, üldaineid, valik- ja vabaaineid ning erialapraktikaid. Kusjuures erialaainete sisu uueneb pidevalt vastavalt ühiskonna ootustele ja tööturu vajadustele. Iga kursuseprojekti teoreetiliste ja praktiliste oskuste väljundiks on materjalis teostatud disainiidee ning valminud autoriloomingu esitlemine. Üha olulisemaks on saamas alternatiivsete loomevormide nagu digimeediumi rakendamine disainiprotsessis ning tudengite aktiivne osalemine loomeprotsesse puudutavates diskussioonides.
Õppes on oluline roll ka välisreisidel, mille käigus tutvutakse rahvusvahelise moeskeene, näituste, disainikultuuri ja kunstimaastikuga.
Bakalaureuseõppe kestvus on kolm aastat ja see kulmineerub autorikollektsiooni või -kontseptsiooni loomise, portfoolio koostamise ja avaliku kaitsmisega. Detailsema programmiga saab tutvuda SIIN.
Tasemeõppe teisel astmel saab keskenduda ringdisaini, sotsiaalse disaini või valitud taide (craft) praktikate põhjalikumale väljaarendamisele. Uuenenud kaheaastases magistriprogrammis pannakse rõhku interdistsiplinaarsusele, innovaatilisusele, meeskonnatööle, aga ka erinevate sihtgruppide vajadustega arvestamisele ning kestliku mõtteviisi süvendatud arendamisele. Magistrikava täpsem info asub SIIN.
Mis erialadel töötavad lõpetajad?
Moedisaini haridus on laiapõhine ja annab hulganisti teadmisi, millega tööturule siseneda. Moeosakonna lõpetajad töötavad näiteks moeloojate, moeillustraatorite ja -toimetajatena, turundajate, stilistide, kostüümikunstnike, rätsepate, väljapanekoordinaatorite, sisseostjate, loovjuhtide, moeettevõtluse arendajatena, brändijuhtide või innovaatoritena, kes võtavad sõna jätkusuutlikkuse teemadel või tegelevad uute materjalide väljatöötamisega. Kõige sagedamini alustavad bakalaureusekraadi omandanud vilistlased nooremdisaineri ametis, magistritaseme lõpetanud on valmis professionaalse moekunstniku tööks, kestliku disainiprotsessiga seotud probleemide lahendaja rolliks nii loomingus kui ettevõtluses või sootuks akadeemilisemaks karjääriks õppejõu või valdkonna loovuurijana. Moeõpe toetab isikliku disainifilosoofia väljatöötamist ning loominguliste, iseseisvate ja ambitsioonikate disainerite kujundamist ning tagab lõpetajale rahvusvahelise konkurentsivõime. Moedisaini osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele selliste rahvusvaheliste brändide juures nagu Louis Vuitton, Balenciaga, Cacharel, H&M, Tiger of Sweden, Ivo Nikkolo, Monton, Baltman jt. Paljud disainerid juhivad ka omanimelisi kaubamärke nagu Marit Ilison, Lilli Jahilo ja Katrin Kuldma (Amanjeda).
Jälgi meie tegemisi Instagramis @eka_moedisain ja Facebookis!