Moedisain

Eriala on valik õppekaval moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain

Moedisaini osakond koolitab moe tipptegijaid

Moedisaini osakond on rõivadisaini- ja sellega haakuvate valdkondade arengu eestkõnelejaks Eestis. Mood on jõuliselt inimese kehaga tegelev disainivaldkond, mis koondab erinevaid loomesuundi. Osakonna programm pakubki laiapõhist disainiharidust, tegeleb sealhulgas järjekindlalt traditsioonilise rõivamoe ja selle tõlgenduste, innovaatiliste tehnoloogiate, praktilise koostöö, aktiivse kriitikameele, jätkusuutlike mõttemallide toetamise ja palju muuga. Näiteks vaadatakse innukalt otsa materjalide kasutusringile ja uuritakse, milliseid uudismaterjale ning meetodeid tuleviku moedisainis rakendada. Oluliseks on ka kultuurilise kestlikkuse arengusuund, mis hõlmab nii traditsiooniliste tehnikate innoveerimist kui ka mõtestatud kaasavaid aktsioone väljaspool ülikooli. Osakond toetab moealast loomingulisust, aidab kaasa noorte talentide näitusetegevusele ja osalemisele rahvusvahelistel konkurssidel ning soovile võtta ühiskonnas aktiivne roll. 

Traditsioonid & ERKI Moeshow

Moedisaini eriala trump on järjepidevus – moeharidust on Eesti Kunstiakadeemias antud üle 80 aasta ning EKAt võib pidada üheks vanimaks moealase hariduse andjaks Euroopas. Eriala algusaastad jäävad Tallinna Linna Kunsttööstuskooli juurde loodud Naiskäsitöö õppetöökoja aegadesse. Erialane kateeder kasvas välja tekstiiliõppe kostüümisuunast 1940. aastal, mis on 7 aastat varem kui legendaarses Aalto ülikoolis Soomes. Ka pöördelistel 40ndatel suudeti tagada erialane järjepidevus ja teadaolevalt oli Eesti NSV Riiklik Kunstiinstituut (ERKI) 50ndatel üks väheseid diplomeeritud kostüümikunstnikke koolitav kõrgem õppeasutus Nõugugude Liidus. Kvaliteetset haridust anti ka järgnevatel aastatel. ERKI transformatsioon EKAks tõi nii õppejõududele kui tudengitele uusi võimalusi.

Läbi aastate on vaieldamatu osa osakonna DNAst olnud ERKI moeshow, mänguline etendus- ja seltskonnasündmus, millele pandi tudengite poolt alus juba 1982. aastal. Esimesi üritusi kandis ennekõike protestimeel, tänaseks on algatusest välja kasvanud iga-aastane noortele talentidele mõeldud perfomance’i piirimail balansseeriv moesündmus, mis suudab endiselt publikut raputada. 

Osakonna identiteediga on lahutamatult seotud ka kestlikkus. Moeosakond on olnud EKAs läbivalt jätkusuutlike teemade teerajaja. Sealhulgas on 2010ndatel Reet Ausi eestvedamisel tõstatatud teemast välja kasvanud Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide labor (DIMA).

Kuidas õppimine toimub?

Erialaõpe toimub suurel määral stuudiotes ja töökodades, kus individuaalne tugi ja juhendamine loob soodsa pinnase eksperimenteerimiseks ja väljapaistvate tulemuste saavutamiseks. Moeosakond saab uhkeldada maailmas harukordse õppejõu-õpilase suhtarvuga (1:3), mis on üks väksemaid maailmas. Tudengid puutuvad loengute ja töötubade raames kokku kõrgetasemeliste lektorite, juhendajate, tunnustatud disaini ja rakenduskunsti praktikute, loovuurijate ning ettevõtetega, mis annavad koos rahvusvaheliste vahetusprogrammide ning praktikavõimalustega suurepärase väljavaate edendada oma karjääri nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil. Auditoorse õppetöö käigus omandatakse teadmised kaasaegsest tehnoloogia- ja materjalikultuurist, disainiteooriatest ja -meetoditest ning oskused need loomeprotsessis siduda. Õpitakse tundma tervet disainiprotsessi ideest viimistletud tooteni. 

Seotus ettevõtlusega

Osakond teeb tihedat koostööd ettevõtetega. Õppetöö käigus toimuvad õppereisid ettevõtetesse nii Eestis kui ka välismaal, mida täiendavad rahvusvaheliste messide külastused. Ühisloomes brändide ja teiste erialade tudengitega lahendatakse reaalse elu küsimusi. Taolised projektid annavad noorele disainerile vajaliku probleemide lahendamise oskuse, reaalse tööelu kogemuse ning võimaluse näha oma loomingut kasutuses oleva valmistootena. Ettevõtted kui praktikabaasid annavad tudengitele otsese võimaluse tutvuda institutsioonide ja nende toimimisega seestpoolt ning siirduda edukate ühisprojektide najalt ka vastavatesse ettevõttesse tööle. 

Õppekavast lähemalt

Moedisaini erialal on võimalik õppida bakalaureusetasemel. Oskuste laiapõhjalisemat väljakujundamist saab jätkata magistriõppes. 

Bakalaureusetaseme õppekava sisaldab baasõpet, erialaaineid, üldaineid, valik- ja vabaaineid ning erialapraktikaid. Kusjuures erialaainete sisu uueneb pidevalt vastavalt ühiskonna ootustele ja tööturu vajadustele. Iga kursuseprojekti teoreetiliste ja praktiliste oskuste väljundiks on materjalis teostatud disainiidee ning valminud autoriloomingu esitlemine. Üha olulisemaks on saamas alternatiivsete loomevormide nagu digimeediumi rakendamine disainiprotsessis ning tudengite aktiivne osalemine loomeprotsesse puudutavates diskussioonides.

Õppes on oluline roll ka välisreisidel, mille käigus tutvutakse rahvusvahelise moeskeene, näituste, disainikultuuri ja kunstimaastikuga. 

Bakalaureuseõppe kestvus on kolm aastat ja see kulmineerub autorikollektsiooni või -kontseptsiooni loomise, portfoolio koostamise ja avaliku kaitsmisega. Detailsema programmiga saab tutvuda SIIN. 

Tasemeõppe teisel astmel saab keskenduda ringdisaini, sotsiaalse disaini või valitud taide (craft) praktikate põhjalikumale väljaarendamisele. Uuenenud kaheaastases magistriprogrammis pannakse rõhku interdistsiplinaarsusele, innovaatilisusele, meeskonnatööle, aga ka erinevate sihtgruppide vajadustega arvestamisele ning kestliku mõtteviisi süvendatud arendamisele. Magistrikava täpsem info asub SIIN.

Mis erialadel töötavad lõpetajad?

Moedisaini haridus on laiapõhine ja annab hulganisti teadmisi, millega tööturule siseneda. Moeosakonna lõpetajad töötavad näiteks moeloojate, moeillustraatorite ja -toimetajatena, turundajate, stilistide, kostüümikunstnike, rätsepate, väljapanekoordinaatorite, sisseostjate, loovjuhtide, moeettevõtluse arendajatena, brändijuhtide või innovaatoritena, kes võtavad sõna jätkusuutlikkuse teemadel või tegelevad uute materjalide väljatöötamisega. Kõige sagedamini alustavad bakalaureusekraadi omandanud vilistlased nooremdisaineri ametis, magistritaseme lõpetanud on valmis professionaalse moekunstniku tööks, kestliku disainiprotsessiga seotud probleemide lahendaja rolliks nii loomingus kui ettevõtluses või sootuks akadeemilisemaks karjääriks õppejõu või valdkonna loovuurijana. Moeõpe toetab isikliku disainifilosoofia väljatöötamist ning loominguliste, iseseisvate ja ambitsioonikate disainerite kujundamist ning tagab lõpetajale rahvusvahelise konkurentsivõime. Moedisaini osakonna lõpetajaid töötab tänu heale ettevalmistusele selliste rahvusvaheliste brändide juures nagu Louis Vuitton, Balenciaga, Cacharel, H&M, Tiger of Sweden, Ivo Nikkolo, Monton, Baltman jt. Paljud disainerid juhivad ka omanimelisi kaubamärke nagu Marit Ilison, Lilli Jahilo ja Katrin Kuldma (Amanjeda).

Jälgi meie tegemisi Instagramis @eka_moedisain ja Facebookis!

1_MMP5013
2_MMP5014
3_MMP5020
4_MMP5221
5_MMP5225
6_MMP5243
7 MA eksperimentaalmaterjal 2 Britta Liisa Brutus
8 MA eksperimentaalmaterjal Britta Liisa Brutus
9 IMGP2442 hk
10 20180124_200145 hk
11 IMGP2875 hk
13 MA Kadi Adrikorn for Kristian Steinberg 2
14 MA Kairi Katmann KEHAm projekt
15 MA KEHAM-1-exhibitionphoto-Tonu-Tunnel-899x600
16 MA KEHAM-2-exhibition-2photo-Tonu-Tunnel-899x600
17 MA Kristian Steinbergi aine esitlus
18 MA favolaschia2 Kadi Adrikorn
19 Illuminatsioon näitus (1)
20 Illuminatsioon näitus
21 Illuminatsioon Eva Linda Sammelselg
22 Illuminatsioon Karolin Kärm
24 Anni Kivisto BMO III 1
25 Anni Kivisto BMO III 8
26 Anni Kivisto BMO III 9
27 Anni Kivisto BMO III 10
28 MariliisNiine BMO III 3_2016
29 MariliisNiine BMO III 9_2016

Uudised ja sündmused

P3_Foto_Erlend_Štaub

ERKI Moeshow 2023 finalistid on selgunud!

Tänavusele ERKI Moeshow konkursile laekus 22 kavandit nii Eestist kui Soomest. Nende hulgast aitas 13-liikmeline eelžürii välja valida 13 kollektsiooni, mis pääsevad 17. juunil toimuvale moeetendusele. Konkursile laekunud kavandeid hindas professionaalne 13-liikmeline eelžürii, kuhu kuulusid Eesti moeloojad Sille Randviir, Mari-Ly Kapp, Gita Siimpoeg, Ketlin Bachmann ja Laivi Suurväli, ...
www.tonutunnel.com

Sisseastumisavaldusi EKAsse saab juba nüüd anda

Alates 1. veebruarist saab esitada sisseastumisavaldusi Eesti Kunstiakadeemia kõikidele õppekavadele. Vastuvõtuperioodi varasem algus lihtsustab sisseastumise süsteemi, sest nüüdsest algab vastuvõtt kõikidele õppekavadele ühel päeval. Erinevad on vaid avalduste esitamise tähtajad – rahvusvahelistele magistriõppekavadele saab avaldusi esitada 6. märtsini, doktoriõppesse 31. märtsini ning ...
7 Kassandra Laur fotograaf Riina Varol landscape

EKA eksperimentaalvormide näitus “Padjapiir” Viru Keskuses

1. veebruaril avaneb Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengite näitus „Padjapiir“ Viru Keskuses. Eksperimentaalvormide näitus on EKA noorte talentide, moekunstnik Liisi Eesmaa ja visuaalkunstnik Flo Kasearu koostöös sündinud loomeprojekt, milles segunevad tegelikkus ja ulme, luues hübriidse koha kahe maailma vahelisel alal. “Seekordne näitus viib olemise ulmadest välja ...
SUTEXMODA Brasiilia2

EKA esindus SUSTEXMODA´l Brasiilias

Eelmisel nädalal lõppes Sao Paolo moenädalaga Ladina-Ammerika suurimaid moesündmusi. Showde perioodi juhatas sisse kontinendi suurim kestlikule moele ja tekstiilile  pühendatud konverents SUTEXMODA, mille organiseerijaks EKA partnerülikool School of Arts, Science and Humanity of the University of São Paulo (EACH-USP).  Kahel päeval aset leidnud temaatiliste ümarlaudade ühe spiikrina astus ...
foto Kalev Lilleorg

ERKI Moeshow jätkunäitus Viru Keskuses

Viru Keskuse aatriumis on avatud ERKI moeshow 2022 järelnäitus viie parima finalisti töödega. Oma loomingut eksponeerivad Eneken Johanson, Mairo Seire, Siim Oja, Ron Jonas Verlin ja  Laura Luize Valtere. Näitus jääb kõigile külastajatele avatuks kuni 09. novembrini. Eesti Kunstiakadeemia tudengite poolt korraldatav ja tänavu oma 40. tegutsemisaastat tähistanud ERKI Moeshow on Baltikumi üks ...
Laivi-ja-Hedi-1024x604

Hedi Jaansoo ja Laivi lähevad WIELSi residentuuri

Laivi ja Hedi Jaansoo on valitud järgmisteks Eesti kunstnikeks, kes hakkavad 2023. aastal tööle WIELSi residentuurprogrammis Brüsselis. Residentuurivõimalust kahele Eesti kunstnikule korraldavad WIELS ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. Kunstnikud valiti välja avalikul konkursil, kuhu laekus 11 avaldust. Valikukomisjoni kuulusid KKEKi ja WIELSi residentuuri esindajad. Laivi (Laivi Suurväli, ...
11-06-22_ERKI 2022_Martin Buschmann_L1000872

ERKI Moeshow 2022 III vaatus

26. oktoobril kell 15.00 avaneb Viru keskuses ERKI Moeshow järelnäitus, millega esitatakse viie tugevalt omanäolise moekunstniku loomingut. Kahel korrusel on eksponeeritud moedisainerite Eneken Johansoni, Mairo Seire, Siim Oja, Ron Jonas Verlini ja Laura Luize Valtere taiesed. Iga disaineri kollektsiooni kuulub vähemalt viis komplekti. Näitusele valitud kunstnikel on oma loomingus tugevalt ...
221018_Kuldnõel_Hõbenõel_Erlend_Štaub63

Hõbenõela auhinna pälvis Hannes Rüütel

18.–21. oktoobril Kultuurikatlas toimuv Tallinn Fashion Week sai meeleoluka avapaugu teisipäeval, kui Kuldnõela auhinnagalal anti üle aasta parimatele moekunstnikele suunatud Kuld- ja Hõbenõela auhinnad ning parima aksessuaaride looja auhind Kuldne Nõelakoda.  Tänavuse Hõbenõela auhinna pälvis EKA moeosakonna vilistlane Hannes Rüütel ning aksessuaaridisaineritele suunatud Kuldse Nõelakoja ...
  • Design & Crafts magistrikursus on hea ettevalmistus eluks pärast kooli. Tudengid õpivad, kuidas luua oma kaubamärki ja kuidas oma loomingut müüa. Kursus pakub tudengitele tuge ja julgustust, mida nad oma ideede elluviimiseks vajavad. Töötavale disainerile nagu mina, annab see kursus palju motivatsiooni ja aitab kasvada.
    Ester Soidla
    MA Disain ja rakenduskunst (Moekunst) ‘17
  • Eriala on muutumas aina kaasaegsemaks ja tundub, et sellel pole enam piire. Tehnoloogiaga katsetamine ja tavapärasele loomingule uue elu andmine, tavalise lõike abil millegi erakordse loomine, alternatiivsete töötvõtete leidmine, töötamine silmapaistvate disainerite ja parimate õppejõudude juhendamisel. Küll aga ei lõppe kõik kursusega, vaja läheb ka müügioskust ja ettevõtlikku mõtlemist. Just sellele paneb Kunstiakadeemia moeosakond suurt rõhku – 2 aastane magistriprogramm annab mulle kõike, mida vajan oma erialal konkurentsis püsimisel.
    Omair Malik
    MA Design & Crafts (Moekunst) ‘18

Tudengite tööd

A Trip to Bangladesh. Piret Mägi
sj-2-2016
anni1
ERKI moeshowl osaleda soovijate kollektsioonide valimine. Osakonnajuhataja prof. Vilve Unt
nurm1koelteele2016
mariliisniine_1_2016
EGO
etnew-1