Eesti Kunstiakadeemia tähistab 109. aastapäeva ja keraamikaõppe 100. juubelit suure kokkutulekuga

27. oktoobril tähistab Eesti Kunstiakadeemia 109. aastapäeva ja  keraamikaõppe 100. juubelit suure kokkutulekuga, kuhu on oodatud kõik kunstiakadeemia sõbrad, tudengid, ja vilistlased. Pidulisi ootavad kõned, performance, oksjon, majatuurid, maalitund, EKA muusika spetsiaal, näitused ning tort.

EKA kokkutulekul saab näha keraamikaõppe 100. juubelile pühendatud Keithy Kuuspu performance’it, EKA muuseumiga koostöös kureeritud näitust ja maalikunstnik Mihkel Ilusa keraamikateemalist väljapanekut. Pidustuste kõrghetkil pakutakse EKA maali eriala vilistlase Maria Ader Bailey küpsetatud ja kujundatud torti. Peomuusika toovad EKA vilistlastest ja tudengitest muusikud ning DJ-d: Eesti Pops ehk Janek Murd ja Erkki Tero teevad EKA/ERKI muusikaga spetsiaali, Inga Tislar mängib tantsuks haussi, Helina Risti teeb karaoket ning Andres Lõo viib peo üle kesköö joone.

Juba teist aastat leiab aset EKA vilistlaste ja tudengite loomingu heategevuslik oksjon, mille tulust pool kogutakse noorte kunstnike, tarbekunstnike ja disainerite preemiafondi, professor emeritus Leo Rohlini keraamikatudengite toetusfondi, poole tulust saavad teoste autorid. Oksjonitöödega saab tutvuda SIIN.

EKA keraamika 100

“Eesti Kunstiakadeemia rõõmustab tänavu eriliselt keraamikute pärast, sest EKA keraamika eriala saab 100. aastaseks. Keraamika algaine – savi – on tekkinud miljonite aastate jooksul ja sellega võrreldes on 100 aastat vaid üks määramatu viiv, kuid Eesti kultuurilukku on selle aja jooksul juba õige mitmeid kihistusi tekkinud ning keraamikal on selles oma kindel koht,” sõnab keraamikaosakonna vilistlane ja vastne juhataja Kaja Altvee.

EKA keraamika osakonna juubeliaastal sõidab keraamika meediumina juba pikemat aega populaarsuse laineharjal, olles muutunud interdistsiplinaarse kunstivälja lahutamatuks osaks. Suurepärasteks näideteks sellest on just sel erialal tuule tiibadesse saanud,  rahvusvaheliselt tähelepanu ja tunnustust pälvinud kunstnikud Kris Lemsalu ja Laura Põld.

Läbi erinevate riigikordade on keraamikaõpetus tänases kunstiakadeemias mitte ainult püsima jäänud, vaid ka järjest tugevamaks muutunud. Nõukogude ajal, mil Eestis tegutses ka mitmeid keraamikatehaseid, kogusid teiste seas üleliidulist tuntust toonase ERKI lõpetanud keraamikud Leo Rohlin ja Anu Rank Soans, kelle mitu kümnendit tagasi disainitud esemed on täna juba kollektsionääride hulgas kõrges hinnas. Hilisemast põlvkonnast on rahvusvahelistel näitustel rohkelt auhindu kogunud Karin KalmanAnnika TederAnne Türn, Ene Raud Mägi, Raili Keiv, Mariana Laan jpt. 1923. aastal toonases Riigi Kunsttööstuskoolis ungarlase Geza Jako käe all alustanud keraamikaosakonnas koolitati esialgu keraamikuid-meistreid ning hiljem lisandus võimalus saada edasi õppides ka rakenduskunstniku diplom. Juba toona võrsus keraamikaosakonnast silmapaistvaid isiksusi ja kunstnikke-disainereid, kellest paljud leidsid ka rahvusvahelist tunnustust – Rootsi emigreerunud ja edukalt sealsetes suurtes keraamikatehastes disainerina tegutsenud Mari Simulson, Pariisi 1937. aasta Maailmanäitusel auhindu kogunud Valli Talvik-Eller ja Linda Liiv-Hermann.

EKA oksjon

EKA kokkutulekul toimub oksjon, mida viib läbi EKA magistrant ja galerist ning kunstikoguja Reigo Kuivjõgi. Oksjonil pannakse müüki nii vilistlaste kui tudengite loomingut. Tulu kogutakse noorte kunstnike, disainerite ja eraldi ka keraamikute toetuseks loodud Leo Rohlini fondi.

Lisainfo oksjoni kohta

Lähem info pidustuste kohta ning ajakava

Sündmus Facebookis

Ostan pileti

Registreerun oksjonile