Ungari Suursaatkond avab EKA keraamikaosakonna asutaja Géza Jakó mälestustahvli

Keraamik Géza Jakó mälestustahvel Eesti Kunstiakadeemias. Autor: Mare Mikoff
Asukoht:
EKA 1. korruse fuajee Kotzebue tänava poolne osa

Algus k.p.:
10.10.2019

Algusaeg:
16:00

Lõpp k.p.:
10.10.2019

Eesti iseseisvudes ja süstemaatilise kunstihariduse kujunedes tekkis vajadus koolitada ka professionaalseid keraamikuid. Erinevalt paljudest meie naaberriikidest, puudus Eesti talupojakultuuris keraamika valmistamise traditsioon. Seetõttu kutsuti 1923. aastal Tallinna Kunsttööstuskooli keraamika õppetooli juhatajaks Ungari keraamik Géza Jakó (1886–1943), kes töötas Eestis kuni 1934. aastani. Tänu temale kujunes siin välja korralik keraamikatöökoda ja algas kohalike materjalide uurimine. Géza Jakó töö lõi Tallinna keraamikale tehnilise baasi. Ungari meistri käe all said tugeva erialase ettevalmistuse mitukümmend noort keraamikut. 1933. aastal valmis koostöös Jakóga esimene eestikeelne keraamikaõpik.

Meenutamaks Géza Jakó panust Eesti keraamikaõpetusse valmis 2002. aastal koostöös Ungari Suursaatkonnaga kunstnikust reljeefne mälestustahvel, mis paigaldati kunagise kunsttööstuskooli seadusliku järeltulija Tallinna Kunstiülikooli seinale. 2013. aastal hoone aga lammutati ja tahvel läks ehituse käigus kaduma. Praeguseks on Ungari Välismajanduse- ja Välisministeeriumi toel tehtud mälestustahvlist koopia, mis meenutab Ungari professori panust akadeemia keraamikaosakonna loomisse nüüd juba uue hoone seinal.

Mälestustahvel avatakse Eesti Kunstiakadeemias 10. oktoobril kl 16.

Ungari keraamika- ja skulptuurinäitus

Mälestustahvli avamise järgselt on kõik oodatud tutvuma Ungari keraamikute ja skulptorite Zsófia Karsai, Márta Radicsi ja István Holló ühisnäitusega, mis kajastab uusi suundumusi Ungari keraamikas ja skulptuuris. Kogumikud nimega „Uus maailm“ ja „Kuningriik“ avatakse vaatajatele 10. oktoobril kl 16.30. Näitus jääb avatuks oktoobri lõpuni.

Jaga sõpradega:

Postitas Kunstiakadeemia
Viimati muudetud

Keraamika Üritused