Annika Kiidron
“Dust”

From dust You came, and to dust You shall return!

Eelmisel aastal avanes mul võimalus õppida mitmetes riikides üle maailma. Suure osa sellest ajast Iisraelis elades hakkasin sügavamalt mõtlema inimkonna eksistentsile siin planeedil. Religioon, sõjad, võimu kasutamine, ületootmine ja tarbimishullus – enamus inimkonnast toimetab igapäevaselt nii, nagu homset poleks või ei tuleks? Me ei oska hinnata ratsionaalselt võimalusi ja ressursse, mis meie käsutusse antud! Me oleme isekad! Me oleme ahned!

Piiblilegend Paabeli tornist jutustab tuhandete aastate taguse loo inimkonnast, kes elas õnnelikult koos liivastel ja päikselistel aladel, mõistes üksteist ja rääkides sama keelt. Aplate ja rahulolematutena oli meie soov pääseda jumala juurde taevasse, et tõestada oma kõikvõimsust. Soov teha endale Jumalaga võrdset nime ja näidata oma kõrgelt arenenud tehnilisi oskusi, ehitades torni, millega jõuaksime kõrgele taevasse Jumala juurde. Jumal aga seda nähes vihastas. Ta mõistis, et senikaua, kui inimesed mõistavad üksteist ja tegutsevad ühise eesmärgi nimel, on nad võitmatud. Ta lõi torni tuhaks, segas ära keeled ja paiskas meid erinevatesse maailma otstesse.

Aastatuhandeid hiljem, kui inimkond oskab ellu jääda kosmoses, on õppinud looma tehisintellekti ja suures koguses erinevat mateeriat, kloonima imetajat, ning kasvatama inimorganismile vajalikke varuosi ja toitu laboris või printima neid 3D printeriga on meil siiski raske mõista ja omaks võtta lihtsaid asju.

Mugava elu otsimine, tohutu tarbimine ja homsele mitte mõtlemine on olnud inimkonna pikaaegne ühine projekt. Tulemuseks on jällegi katastroof. Planeet ägiseb prügi all, unustatud ja hävitatud on enamus meie esivanemate iidsetest jätkusuutlikest traditsioonidest, välja on juuritud suur osa looma- ja taimeriigist, mõtlematult on ära kulutatud enamus planeedi ressurssidest.

Kuhu edasi, kui loetud aastakümnete pärast on alles vaid toksiline liiva ja tolmu väli? Või veel hullem – inimese loodud prügi hunnikud, mis iialgi ei lagune.

Meil alles vaid kaks valikut:
Kas päästa planeet või päästa ennast siit!
See ei ole õppus!