Arhitektuuriteaduskond ja Eesti Arhitektide Liit kutsuvad kõiki arutlema meie elukeskkonna ja avaliku ruumi tuleviku üle

Arhitektuuriteaduskond ja Eesti Arhitektide Liit kutsuvad kõiki arutlema meie elukeskkonna ja avaliku ruumi tuleviku üle

Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond ja Eesti Arhitektide Liit koostöös Arhitektuurikeskuse ja Arhitektuurimuuseumiga kutsuvad kõiki huvilisi Arvamusfestivalile kaasa rääkima Eesti elukeskkonna arendamisel. Reedel, 14. augustil toimub neli aruteluringi, kus käsitletakse küsimusi: kelle rajada on meie linnade uued maamärgid; mida võtta ette aukudega meie linna südametes; kuidas projekteerida turvalisemat riiki ja suurendada riigi julgeolekut läbi planeeringute ning mida teha riigipiiri äärsete inimtühjade aladega; kuidas valmistada linnasid ja regioone ette isejuhtiva tehnoloogia tulekuks ja teha mõistlikke ning läbimõeldud riiklikke infrastruktuuri planeeringuid.

“Elukeskkond on meile kõigile möödapääsmatult oluline. See sisaldab, vormib ja raamistab kogu meie igapäevast elutegevust hõlmates nii linnasüdameid kui piirialasid, ühiskonna kultuurilist ja tehnoloogilist võimekust. Elukeskkonna paremaks muutmise vastu ei ole mitte keegi. Suur küsimus on, kuidas seda teha ja mida me õigupoolest soovime. Nende küsimuste üle arutlemine peab toimuma võimalikult laial pinnal, koostöös võimalikult paljude erialadega, milleks Arvamusfestival on kindlasti üks olulisi foorumeid,” põhjendab EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis.

Arvamusfestivali linnaruumi ala kujundavad sel aastal EKA arhitektuuri magistrandid: kontseptsiooni autor on Märten Peterson, teostada aitavad Roosi Keva, Joonas Tanne, Kristian Taaksalu, Vincent Sammel, Inke-Brett Eek, Kirke Päss ja skulptor Uku Sepsivart.

„Hea avalik ruum meie ümber ei sünni juhuslikult. Selle nimel tuleb teha püsivalt tõsist tööd. Eesti Arhitektide Liidu algatatud programmi abil saavad uuendatud 14 linna südamed Eestis. Eesmärgiks ei ole sealjuures pelgalt ilu. Läbi mõtestatud linnaruumi tõuseb väikelinnade atraktiivsus elukeskkonnana, mis muuhulgas suurendab oluliselt meie riigi julgeolekut. Turvalisus, millest mõtlemine ja rääkimine on viimastel aastatel taas teravalt fookusesse tõusnud on seekord laval ka arvamusfestivalil. Mõtleme koos, milliste planeeringuliste võtetega oleks võimalik tagada ühiskonna toimimine ka olukorras, kus kõik meie ümber muutub,“ täiendab Arhitektide Liidu president Indrek Allmann.

Arvamusfestivali raames saab ka sel aastal Endises Paide tütarlaste gümnaasiumis (aadressil Posti 12) näha kahte põnevat näitust: RUUMIVISIOONID ja HEA AVALIK RUUM. “Ruumivisioonid” on väljavõte Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri osakonna üliõpilaste töödest ja 3D Labori tegevustest ning “Hea avalik ruum” Eesti Arhitektide Liidu EV100 arhitektuuriprogrammi võidutööde näitus. Näitused on avatud 14.-22. august kell 12.00-18.00. Sissepääs on tasuta. Kuraatorid – EKA arhitektuurimagistrandid Mae Köömnemägi, Hanna-Liisa Mõtus ja Ats Buddell.

Lastealal toimub kell 13.00-14.30 lastele ja noortele arhitektuuri huvikool, mis ootab noori nuputajaid ja meisterdajaid ruumilist maailma avastama. Töötoa viib läbi arhitekt Kaire Nõmm, kõik huvilised oodatud.

Arvamusfestivali ajal toimub ka Eesti Arhitektuurimuuseumi korraldatud AVATUD MAJADE sarja ekskursiooni Paide eri.

Arhitektuurisündmused saavad arvamusfestivalil nähtavaks EKA arhitektuuriteaduskonna ja Arhitektide Liidu eestvedamisel koostöös Tallinna Arhitektuuribiennaali (TAB), Eesti Arhitektuurikeskuse ja Arhitektuurimuuseumiga. Tegevusi koordineerib Andro Mänd.

Rõõm on ka ära märkida, et kogu aasta vältel kestnud Paide linna, Arvamusfestivali ning EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna koostöö tulemust saab näha kogu festivali alal. Aitäh selle eest Katrin Koovile ning II kursuse arhitektuuritudengitele, eestvedajatena Ivo Arro, Ulla Alla ja Anna Liisa Saavaste.

Arhitektuuri aitab arvamusfestivalil nähtavamaks teha Eesti Kultuurkapital.

ARHITEKTUURI JA ELUKESKKONNA ARUTELUD ARVAMUSFESTIVALIL

14. augustil, kl 12.00 – 18.30

KAVA

1. Isejuhtiv linn – robotite võidukäik või inimlik elukeskkond?

Kell 12.00-13.30

Linnaruumi alal

Arutletakse selle üle, mis on linnaehituse ja arhitektuuri uued võimalused, mida pakuvad uued tehnoloogiad? Kas ja kuidas rakendada nii uut teadmist kui ka tehnoloogiat ning kas Eesti peaks olema muutuste esirinnas (katsetades läbi head ja vead). Lahatakse ka hirme, mis seostuvad nn „suure venna“ kõike kontrolliva silma ja ka ohuga, et me muutume liialt sõltuvaks erinevatest tehnoloogiatest.

Moderaator

Marten Kaevats – 2015.a. Tallinna Arhitektuuribiennaali peakuraator

Esinejad

Rainer Kattel – Tallinna Tehnikaülikooli innovatsioonipoliitika ja tehnoloogia valitsemise professor, Kristjan Port – R2 tehnoloogia kommentaaride saatejuht ja Innar Liiv – informaatik, Tallinna Tehnikaülikooli andmekaevandamise dotsent.

2. Projekteerides turvatunnet – Eesti riigikaitse ruumiline mõõde

Kell 12.30-13.50

Julgeoleku alal

Arutame riigi julgeoleku suurendamisest läbi planeeringute. Millised ohud tulenevad sellest, et meie piiriäärsed alad tühjenevad inimestest? Kuidas toimub linnade funktsioneerimine kriisisituatsioonis (näiteks valglinnastumisest tingitud probleemid kütusekriisi puhul jne)? Kas tähtsate objektide kokku panemine (näiteks Ülemistele tekkiv lennujaama, RailBaltiku ning bussijaama ühtne kompleks või uus nn superministeerium) suurendab turvalisust või loob soodsa olukorra terroristlikule tegevusele?

Moderaatorid

Sten Allik – Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste Rakendusuuringute Keskuse ülem ning Oliver Alver – arhitekt ja Rakvere endine linnaarhitekt.

Esinejad

Toomas Paaver – arhitekt, endine Siseministeeriumi planeeringute osakonna nõunik, Hannes Kont – Siseministeeriumi päästepoliitika asekantsler ja Jonatan Vseviov -Kaitseministeeriumi asekantsler.

3. Südametu linn – augud meie linnade südametes

Kell 14.30-16.00

Linnaruumi alal

Arvamust avaldatakse suurte projektide mõju üle linnastruktuurile, majandusele, inimeste liikumisele jne. Kas suured projektid, mida tehakse äärelinnadesse (RailBaltic’u uued jaamad, Tartu Ülikooli arendused Maarjamõisa põldudel jne) suunavad elu veelgi enam äärelinnadesse ning suretavad ajaloolised kesklinnad välja või tekitavad hoopis majanduslikult edukad keskused, mis loovad sümbioosi olemasoleva struktuuriga?

Teema keskmes on ka tänavu EV100 programmi raames läbiviidav linnasüdamete uuendamise programm ning selle mõju kohalikule elule ja linna majandusele.

Moderaator

Andres Ojari – arhitekt, EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna professor ja Toomas Tammis – arhitekt, EKA arhitektuuriosakonna dekaan.

Esinejad

Georg Linkov – Kärdla linnapea, Mart Kalm – akadeemik, arhitektuuriajaloolane, EKA rektor, Raivo Vare – majandusteadlane, endine transpordiminister, Kalle Vellevoog – arhitekt, EV100 arhitektuuriprogrammi peakordinaator.

4. Kelle rajada on meie linnade uued maamärgid?

Kell 17.00-18.30

Linnaruumi alal

Nelja suurema erakonna esindajate arutelu meid ümbritseva elukeskkonna teemadel. Eesmärk on tõmmata rohkem tähelepanu meie linnaruumile ning selle probleemidele ja võimalustele. Teeme ka väikese tagasivaate erinevatele protsessidele, muudatuste põhjustele ja tulemitele, mis on valdavalt nende nelja erakonna juhtimisel meid ümbritsevas ruumis toimunud.

Moderaatorid

Johannes Tralla – ajakirjanik ja Toomas Tammis – EKA arhitektuuriteaduskonna dekaan

Esinejad

IRL-i, Keskerakonna, Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajad

NÄITUSED

RUUMIVISIOONID ja HEA AVALIK RUUM

Endises Paide tütarlaste gümnaasiumis (aadressil Posti 12)

Avamine 14. august kell 18.45

“Ruumivisioonid” on väljavõte Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri osakonna üliõpilaste töödest ning 3D Labori tegevustest ning “Hea avalik ruum” Eesti Arhitektide Liidu EV100 arhitektuuriprogrammi võidutööde näitus.

Näitused on avatud 14.-22. august kell 12.00-18.00. Sissepääs on tasuta.

Kuraatoriteks EKA arhitektuurimagistrandid Mae Köömnemägi, Hanna-Liisa Mõtus ja Ats Buddell.

ARHITEKTUURI HUVIKOOL

Lastealal

kell 13.00-14.30

Arhitektuurikool ootab noori nuputajaid ja meisterdajaid ruumilist maailma avastama! Töötoas lähtutakse Arhitektuurikooli juhtmõttest: Arutame! Ehitame! Uurime! Osalemine eelteadmisi ega -oskuseid ei nõua, oodatud on kõik huvilised.

Töötoa viib läbi arhitekt Kaire Nõmm.

AVATUD MAJADE EKSKURSIOON

14.august

Kell 14.00

Kogunemine Wabalinna maja juures (Tallinna tn 11, Paide).

Avatud Majade ekskursioonide sarja Paide eri viib läbi Rainer Eidemiller Paide Wabalinna majast.

Arhitektuur ja linnaplaneerimine Postitatud