Tekstiilidisaini tudengite keskkonnasäästlik algatus RING kandideerib täna Negavatt konkursi finaalis

Täna, 27. mail kell 18 selguvad Tartus Genialistide klubis (Lai 37) energia- ja ressursisäästukonkurss Negavatt võitjad.  Finaali jõudnud seitsmiku seas konkureerib ka Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini tudengite Egle Lillemäe ja Kris Veinbergi projekt RING.

Eesti Kunstiakadeemia 2. kursuse tekstiilitudengid Egle Lillemäe ja Kris Veinberg on ellu kutsunud virtuaalse materjalilao projekti RING, mille eesmärk on ärgitada tudengeid oma ülejäävaid materjale ringlusesse saatma ning jagama infot selle kohta, kust saada tootmisjääke ja praaktoodangut, mida saaks kooliprojektide jaoks materjalina kasutada. 

“Näeme, et õppeprotsessi mõttes võiks see olla kooliülene ja koolidevaheline projekt, millel ka osakondade ja juhtkonna toetus. Juba praegu on see kasvanud koolist välja ning osalema on oodatud kõik, kes materjale vajavad ning oma ülejääke pakkuda soovivad. Üks sihtgruppe on kindlasti ka ettevõtted, kes oleksid valmis oma materjalijääke tudengitele ja õpilastele kättesaadavaks tegema,” selgitavad RINGi eestvedajad Egle Lillemäe ja Kris Veinberg ning lisavad:

“Konkursi käigus oleme oma ideed testinud ning peame seda kaitsma täna toimuval lõpuüritusel Tartus. Meie meeskonnas on veel ka süsteemibioloogia lektor Kairi Tammoja TLÜ-st ja keskkonnamajanduse lektor Markus Vihma EKA-st.”

RING virtuaalne materjaliladu asub hetkel Facebookis https://www.facebook.com/groups/RING2/ , kuid plaanis on avada tõhusam veebileht, kus on võimalik vastavalt materjalile tooted grupeerida ja tulevikus ka materjalilaoruum, kust saab õppetööks vajalikke materjale kiiresti ja ladusalt hankida. 30. mail toimuva EKA täika raames plaanitakse teha kampaania, millega kutsutakse tudengeid semestri lõpus üles oma varandus üle vaatama ja jääke uuele ringile saatma. Korraldamisel on ka meisterdamise algatus, kus just materjalijääkidele kasutust leida.

“Usume, et selle õnnestumiseks on eelkõige oluline just tudengite aktiivne kaasamine ning juhtkonna toetus. Aktuaalne on see projekt seda enam, et EKA-l puudub igasugune ülikoolisisene rohealgatus ja tudengite endi poolt algatatuna on sellel isegi rohkem kaalu,” leiavad RINGi eestvedajad.

Eesti Kunstiakadeemiast esitati Negavati konkursile kokku kolm projekti, mis kõik pääsesid ka teise vooru ehk finaali, kuid lõpusirgele jaksas vedada vaid RING.

EKA täika toimub 30. mail Estonia pst 7 hoovis kell 12-18:00, materjale oodatakse kella 17ni. Oodatud on kõik EKAs tehtud tööd, projektidest järele jäänud materjalid, erinevad katsetused ja õppetöö käigus tekkinud makulatuur. Kui ise ei saa kohale tulla, saab teha ülejääkidest foto veebi üles laadida. Virtuaalne materjaliladu ja infokeskus RING asub: www.facebook.com/groups/RING2

Ühtlasi on müüki oodatud materjalijäägid, mida tasuta ei taheta ära anda: valmistooted ja kunstiteosed, tootenäidised, kasutatud töövahendid, trükised, erinevad eluks vajalikud esemed alates tehnikavidinatest jalgratasteni. Oodatud on ka kodused pirukad, morss ja kompvekid, et pika päeva jooksul nälg näpistama ei hakkaks. Täika kohta leiad rohkem infot siit: https://www.facebook.com/events/488035361347212/

Täikale müüma registreeruda saab siin: style=””>Terevisioonis:

http://etv.err.ee/v/meelelahutus/terevisioon/terevisiooni_lood/8f397d36-1c35-459a-b89f-1e39e0f8b879

——

Negavatt ametlik pressiteade:

Kolmapäeval, 27. mail kell 18 jõuab Tartus Genialistide klubis (Lai 37) võiduka lõpuni energia- ja ressursisäästukonkurss Negavatt. Kohapeal tutvustavad seitse meeskonda oma energiasäästuideid. Nende seast selgitatakse välja 3 parimat, mille elluviimist rahastab KIK kuni 10 000 euroga. Muusikat teevad Jarek Kasar, Karl Mihkel Salong ja Kalamari Unioon. Üritus on tasuta.

Konkursi finaalis on esindatud 4 kõrgkooli: TTÜ Virumaa Kolledž, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja Eesti Kunstiakadeemia. Enamus ideid on seotud soojus- ja elektrienergia säästuga, kuid on ka vee ja jäätmetega seotud projekte. Kõigi finaali jõudnud projektidega saab tutvuda SIIN.

Konkurss sai alguse 4. veebruaril. Veebruari lõpus selgusid meeskonnad, kelle ideed väärisid väiksemas mahus testimist ning koostöös mentoritega edasi arendamist. Mai keskpaigaks läbisid ideed mentorite toel testimisfaasi.

Konkursi viib läbi SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK). Selle eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Konkursi auhinnafond on 45 000 eurot ning seda rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammist. 

Oma lemmiktiimile on võimalik hääli anda ka Negavati Energiapangas. Selleks tuleb teha foto energiasäästlikkust tegevusest, postitada see instagrammis ja lisada #negavatt ja #tiimi nimega. Instagrammi puudumisel, võib pildi saata negavatt@kik.ee ning see laetakse Negavati konto alt üles. Juba jagatud piltidega ja osalemise juhisega saab tutvuda

Konkursi auhinnafond on 45 000 eurot ning seda rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammist.

Energia ja ressursisäästukonkursile Negavatt laekus kümnest koolist ligi 30 ideed, mis jaotusid viie valdkonna vahel: soojus- ja elektrienergia, toit, transport ning ressursid laiemalt.