Nahkaksessuaar

Aksessuaaridisaini stuudio
Eksklusiivsed väiketooted
Aksessuaari- ja köitedisaini erialaõppe keskmes on nahkaksessuaaride disain: õpitakse tundma kottide, kinnaste, jalatsite ning peakatete disaini spetsiifikat. Õpetatakse ka raamatuköidet ehk köitedisaini, mis annab vajalikud oskused nahast eksklusiivsete väiketoodete disainimiseks. Eriala on seotud ka moe- ja tootedisainiga ning disaineri igapäevatöö eeldab mõlema valdkonna tööspetsiifika tundmist.
Materjalikeskne loometöö
Disainimisel ja kavandite elluviimisel ei piirduta ainult nahaga, vaid töötatakse lähteülesandest tulenevalt paljude erinevate materjalidega. Lisaks praktilistele oskustele annab õpe hea ettevalmistuse erinevates disainivaldkondades töötamiseks. Eriala tudengid huvituvad laiapõhjalisest materjalikesksest loometööst.
Eriala
Eesti Kunstiakadeemia koolitab ainsana Eestis BA ja MA tasemel nahkaksessuaari- ja köitedisaini erialade professionaale. Aksessuaari- ja köitedisaini eriala õppesse on koondunud esmapilgul erinevad valdkonnad, kuid neid ühendab sarnaste materjalide ja tehnikate kasutamine. Aksessuaariprojektides tegeletakse kottide ja jalatsite, aga ka sõrmkinnaste ning peakatete disainimise ja valmistamisega. Köite suunal tegeletakse nii traditsioonilise köitekunsti kui ka kaasaegse disaini ja tiražeeritava köite probleemidega. Õppetöö raames osaletakse konkurssidel, tehakse koostööd ettevõtetega ning arendatakse nii individuaalse kui ka meeskonnatöö oskusi.
Osakonnal on koostöösuhted välisülikoolidega ja laienev üliõpilasvahetus. Aksessuaari- ja köitedisaini osakonna eesmärgiks on erialase traditsioonilise oskusteabe säilitamise kõrval otsida uuenduslikke lahendusi ehk luua uut traditsiooni. Teadmiste omandamisel peame esmatähtsaks õppetöö protsessi ning pakume paindlikku ja vajaduspõhist õppekava, mis arendab ja arvestab üliõpilase loovuse, isikupära ning individuaalsete eelistuste ja soovidega.
Õppekava
Eesti Kunstiakadeemias on nahkaksessuaari- ja köitedisaini erialal võimalik õppida nii bakalaureuse- kui magistritasemel.
Bakalaureusetaseme õppekavas alustatakse disainiprotsessi tundmaõppimise ja erialaste oskuste omandamisega, arendatakse kommunikatsioonioskusi paberil ja verbaalselt ning õpitakse töötama ideega kuni toimiva prototüübi väljatöötamise või unikaalobjekti valmistamiseni. Sõltuvalt probleemipüstitusest toimub töö individuaalselt või grupis. Aksessuaariprojektides on fookuses koti, jalatsi, peakatte ja kinnaste disain, raamatuköiteprojektid keskenduvad tarbe- või unikaalköitedisaini probleemidele. Oluline osa on ka valitavatel ja lähedaste erialadega ühiselt läbiviidavatel projektidel, teoreetilistel kursustel ja praktikal. Oluliseks peetakse tudengite individuaalset arengut, mida soodustab töö väikeste õppegruppidega ja personaalne tagasiside kogu protsessi vältel. Bakalaureuseõpe lõppeb portfoolio kaitsmisega.
Kaheaastane magistriõppekava sisaldab üldteooria- ja erialaaineid, valikprojekte ja vabaaineid, erialast praktikat ning individuaalselt juhendatavat magistritööd. Õppekavas on oluline roll koostööl ettevõtete ja akadeemia teiste osakondadega. Erialaprojekte kaasajastatakse regulaarselt ning nende eesmärgiks on toetada tudengite erialast arengut, teadmisi ning oskusi. Magistritasemel tegeleb tudeng süvendatult valitud teemaga, viimast toetab erialane suunaõpe ning teaduskonna valikprojektid.
Projektipõhine õpe mõlemal kõrgharidusastmel võimaldab vajaduspõhiseid teemamuudatusi õppekavas ning annab üliõpilasele rohkem vabadust otsustada õppe sisu üle.
Kellena saab töötada?
Eesti Kunstiakadeemia nahkaksessuaari- ja köitedisaini eriala lõpetajatel on võimalik töötada disainerina ettevõtetes või alustada iseseisva väiketootjana oma erialal või siis leida rakendust mõnes muus disainivaldkonnas.