EKA Bruno Tombergi õnnitlemas

26.septembril leidis aset Eesti Disainiauhindade gala ning paljud andekad Eesti disainerid said väärikalt auhinnatud. Rõõm on tõdeda, et auhinnasaajate ja nominentide hulgas oli rohkelt Eesti Kunstiakadeemia vilistlasi ja ka praeguseid üliõpilasi. Ülikooli poolsed õnnitlused teile kõigile!

Esmakordselt andis Eesti Kunstiakadeemia koostöös partnerite Eesti Disainikeskuse (EDK), Eesti Disainerite Liidu (EDL), ADC Estonia ja Teenusmajanduse Kojaga välja disainihariduse preemia. Preemiat rahastas osaliselt Eesti Kultuurkapitali Arhitektuuri Sihtkapital, suur tänu Kulkale!

Disainihariduse preemia määrati Eesti Kunstiakadeemia disainikateedri asutajale ja endisele juhile, EKA emeriitprofessor Bruno Tombergile, kelle järgi on ka tootedisaini auhind BRUNO nime saanud. Lisaks pälvis Bruno Tomberg ka elutöö preemia.

Bruno Tombergil ei olnud aga võimalik galast osa võtta ning tema auhinnad võttis tema eest vastu Eesti Kunstiakadeemia Üliõpilasesinduse esimees, tootedisaini magistrant Markus Marks. Seega suundusid EKA pere ja partnerite esindajad heade mõtete ning väärikalt väljateenitud auhindadega Tombergide koju, et soojad õnnesoovid isiklikult edasi anda. Mall ja Bruno Tomberg võtsid külalised lahkesti vastu ning suurepäraste emotsioonide taustal anti üle disainihariduse ning elutöö preemiad. Brunot käisid õnnitlemas EKA rektor prof Signe Kivi, graafilise disaini osakonna juhataja prof Ivar Sakk, tootedisaini osakonna juhataja prof Heikki Zoova, Eesti Disainikeskusest Marii Reimann, üliõpilasesinduse esimees Markus Marks, endine tootedisaini osakonna tudeng ja BRUNO 2014 auhinna saaja tööstusdisaini kategoorias Mihkel Güsson, Eesti Disainerite Liidu esimees Ilona Gurjanova ning disainiteaduskonna dekaan prof Lylian Meister.

Praeguseks on disain nii sõna kui ka tegevusena levinud ja saanud kõikjal nähtavaks. Bruno Tombergi rajatud vundamendile toetub suures osas kogu Eesti disainiharidus. Disainist on saanud mõtteviis ja meetod, mida kasutavad nii loojad kui ka juhid kannustatuna eesmärgist muuta meie elu paremaks ja õnnelikumaks.

Bruno Tomberg on sündinud 29. märtsil 1925 Pärnus. Ta lõpetas 1950. aastal Riikliku Tarbekunsti Instituudi ja oli aastatel 1968–1983 ENSV Riikliku Kunstiinstituudi tööstuskunsti kateedri ja 1988–1995 disainikateedri juhataja. Ta on tegutsenud ruumi- ja mööblikujundana, loonud laialt kasutust leidnud tarbeesemeid, algatanud ja korraldanud kõiki üllatanud ning inspireerinud näituseseeria „Ruum ja vorm” (1969–1972).

Bruno Tomberg on disaini propageerija, aga ka laia haardega kunstnik, kes tõi vaibakujundusse disainiliku geomeetria ning rakendas mitmel puhul 1960. aastate alguses taas kasutama hakatud põhjamaist rüiutehnikat.

Vaata videot Bruno Tombergist.

Loe veel Eesti Disainiauhindade galast ja auhinnasaajatest.