EKA Arh konverents 2024: Süsteemide ehitamine

10. oktoober 2024, Eesti Kunstiakadeemia, Arhitektuuriteaduskond, Põhja pst 7, Tallinn, Estonia

Rohepöörde ja kiireneva digitaliseerimise ning automatiseerimisega loome üha keerukamaid süsteeme, mis juhivad meie elu ja mõjutavad meie keskkonda enneolematul moel. Kas me jätame nende keeruliste süsteemide – ökoloogiliste, digitaalsete, sotsiaalsete – ülesehitamisel piisavalt ruumi subjektiivsusele või oleme endiselt modernistlikus mõtlemises kinni, püüdes maailma insenertehniliselt kujundada? Süsteemsed lahendused on minevikus loonud süsteemseid probleeme. Pärast sõda ehitatud elamufond laguneb ja panustab oluliselt kliimakriisi. Samal ajal on paljudes kasvavates linnades elamispindade puudus. Parandades mineviku vigu, peame olema kindlad, et ei tee tänapäeval veel suuremaid vigu, kui digitaalsed platvormid muudavad innovatsioonid äkiliselt skaleeritavaks. Kuidas saab neid keerukaid süsteeme suunata tähenduslikul viisil? Kas vajame häid arhitekte, kes projekteerivad täielikult automatiseeritud disaini- ja ehitussüsteeme? Või peaksime loobuma tööstuslikust ja kapitalistlikust mudelist ning looma osalusdisaini ja -ehituse sotsiaalseid süsteeme? Või saavad need lähenemisviisid siiski käsikäes toimida, et luua süsteeme, mis mahutavad subjektiivsust ja tähendust? “Süsteemide ehitusega” tahame uurida süsteemse mõtlemise minevikku, olevikku ja tulevikku kõikidel ehitatud keskkonna tasanditel ning kujutleda teid, mis viivad tähenduslike süsteemide loomiseni.

EKA Arh konverents on iga kahe aasta tagant toimuv rahvusvaheline eelretsenseeritud konverents, mis toimub Tallinna Arhitektuuribiennaali satelliidina. Varasemad konverentsid olid “Ruum ja digitaalne reaalsus” aastal 2019 ja “Innovatsioon ja digitaalne reaalsus” aastal 2022. Avakõned ja ettekanded avaldatakse EKA Arhitektuuriteaduskonna toimetistes.

Konverentsi peaesinejad:

Ehitussüsteemid: Fabio Gramazio, ETH Zürich (Šveits)

Fabio Gramazio on Šveitsi arhitekt ja arhitektuuri ning digitaalse tootmise professor Šveitsi Tehnoloogiainstituudis ETH Zürich. Ta on arhitektuuri ja disainigrupi Gramazio Kohler Research kaasasutaja, mis keskendub uute tehnoloogiate integreerimisele arhitektuurse disaini ja ehituse valdkonnas. Gramazio on olnud juhtiv isik digitaalse tootmise valdkonnas arhitektuuris ning tema uurimistöö ja praktika on oluliselt kaasa aidanud arvutusliku disaini ja robotitehnoloogiate kasutamise edendamisele ehitustööstuses. Ta on loenguid pidanud ja oma töid näidanud üle maailma ning on saanud mitmeid auhindu oma panuse eest valdkonda.

Materjalisüsteemid: Mette Ramsgaard Thomsen, KADK (Taani)

Mette Ramsgaard Thomsen uurib arhitektuuri ja arvutusliku disaini ristumiskohta. Ta asutas 2005. aastal IT ja arhitektuuri keskuse (CITA), tehes pionjäritööd digitaalsete ja materjali suhete uurimisel ning soodustades rahvusvahelist koostööd. Teda on märgatud projektide nagu Innochain ja “Öko-metaboolne modelleerimine arhitektuurilises disainis” eest. 2022. aastal nimetati ta Pennsylvania Ülikooli Creti õppejõuks, keskendudes bio-põhisele lisatootmisele. Thomseni juhtimine ulatub globaalsetele platvormidele; ta oli Ülemaailmse Arhitektide Assotsiatsiooni 2023. aasta maailmakongressi üldine aruandja, propageerides jätkusuutlikku arhitektuuri, mis on kooskõlas ÜRO jätkusuutliku arengu eesmärkidega. Tema auhinnad hõlmavad Anna Nordlanderi auhinda ja EliteForsk’i auhinda. Lisaks on ta digitaalsete tulevikuteaduste teadur Tongji Ülikoolis Shanghais.

Linnasüsteemid: Andres Sevtsuk, MIT (USA)

Andres Sevtsuk on MIT-s linna-uuringute ja -planeerimise dotsent, kus ta juhendab linna kujundamise ja arendamise programmi rühma ning juhib ka City Form Labi. Tema uurimistöö keskendub linnade muutmisele jalutatavamaks, jätkusuutlikumaks ja elamiskõlblikumaks, ühendades linna kujundamise, ruumianalüütika ja liikuvusuuringud. Andres on “Urban Network Analysis” tööriista autor, mida kasutavad teadlased ja praktikud üle maailma, et modelleerida jalakäijate voolusid linnatänavatel ning uurida koordineeritud maakasutuse ja transpordi arengut võrgustike mööda. Hiljuti avaldas ta raamatu pealkirjaga “Tänavakaubandus: elava linnatänava loomine” University of Pennsylvania Pressi väljaandel.

Lisainfo

Olulised kuupäevad:

  • Konverentsi kutse: 3. mai
  • Artikli teeside esitamise tähtaeg: 3. juuni
  • Teeside vastuvõtmise teade: 30. juuni
  • Täis artiklite esitamise tähtaeg: 30. august
  • Retsensioonide edastamine: 30. september
  • Konverents: 10. oktoober
  • Lõpliku artikli teksti esitamine: 10. november
  • Publikatsiooni avaldamine: 2025 märts

 

Piletid konverentsile on saadaval SIIT.
Facebook sündmus.

Varajane pilet 25€ augusti lõpuni, tava pilet 45€.
Konverents toimub inglise keeles. Piletiga on võimalik osaleda konverentsil ka üle veebi.

Kontaktid:

ekaarh.conference@artun.ee

dr Siim Tuksam
Teadustöö juht
Arhitektuuriteaduskond
Eesti Kunstiakadeemia
www.artun.ee
siim.tuksam@artun.ee