EKA Disain 2023: tunnustused

Eesti Kunstiakadeemia Disainiteaduskonna õppejõud ja üliõpilased pälvisid 2023.aastal ühtekokku 39 erinevat tunnustust ja esiletõstmist!

Urmas Lüüs ja Hans-Otto Ojaste, Kujutava ja rakenduskunsti valdkonna peapreemia 2023 totaalse enesesse haarava installatsiooni “Öökull huikas ja samovar undas ühtevalu” eest, mille idee – materiaalne kihilisus ja mastaapsus – panid vaataja kahtlema isiklike tajude tõeluses. 

Kärt Ojavee, Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia 2023. Kärt Ojavee teadustöö ja kunst sulandusid veenvaks tsükliks, mis väljendus nelja mahuka uudisteose ja näituse “Nanomaterjal nr. 399” valmimises 2023. aastal. Ta tõi materjalikunsti uuele skaalale, põimides uuenduslikku teadustööd aine algtasandist inspireeritud kiupõhise loomepraktikaga.

Taavi Hallimäe, EKA teaduspublikatsiooni eripreemia Leida käivitamise ja toimetamise ning väga viljaka disainist kirjutamise aasta eest

Ruth-Helene Melioranski, EKA disainiteaduskonna dekaan, pälvis EKA aasta juht 2023 tiitli.

Juss Heinsalu, EKA parim juhendaja 2023. Juss Heinsalu pühendumus õppekava täiustamisele ja hariduse kvaliteedi tõstmisele on innustav ning tema professionaalsus ja entusiasm suurepäraseks eeskujuks kõigile. 

Eva Liisa Kubinyi ja Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakond, “AASTA NOORTEVALDKONNA SÕBER” laureaat; noortevaldkonna tunnustuskonkurss ja -sündmus „Noorte Heaks Tänu“ 

Eva Liisa Kubinyi ja Maarja Mõtus, EKA rakenduslik teadus- ja arendustööde konkurss, Ettevõtluspreemia, projekt “Kogukondliku hoolitsuse tingimuste tuvastamine ühes naabruskonnas” 

Marzee Graduate PrizeTaavi Teevet, Galerie Marzee, Nijmegen, Holland.

Sean Yendrys, Shortlist, Stiftung Buchkunst, Best German Book Design Awards 2023, Category: Art books, photo books and exhibition catalogues (for “Water, Kinship, Belief: Toronto Biennial of Art 2019–2022”)

Sean Yendrys, Scholarly Typographic Selection 2023, Association of University Presses Design / Book, Jacket, and Journal Show (for “Arthur Erickson on Learning Systems”)

Kadri Liis Rääk, kunsti ja disaini eriala doktorant-noorem teadur, pälvis Wiiralti stipendiumi.

Ott Kagovere, graafilise disaini osakonna juht: aasta õppekavajuht.

Graafilise disaini magistrandid Carlo Canún, Gréta Thorkelsdóttir, Rita Davis Ribeiro Valle Cavalcanti tööd said väljavalituks tudengitööde võistlusele ja näitusele  It’s a Book 2023 Leipzigi messil  

Taavi Teevet, EKA Noore tarbekunstniku preemia MA, tööga “Ridadevahelisel teelahkmel” (juhendajad Eve Margus ja Piret Hirv). Žürii tõi Taavi Teeveti töö puhul välja “vastuvaidlemist mittesallivalt jõulise terviku, mis ühendab isikliku ja universaalse. Töö on viimistletud, kuid mitte klants. Teevet on läbitunnetatult veenev nii detailis kui tehnoloogiliselt ning on oma protestantlik-dramaatilises lavastuses meisterlik.”

Lisette Sivard, EKA Noore tarbekunstniku preemia BA, tööga “Kurvad maskotid katkistele inimestele” (juhendajad Rolands Pēterkops, Piret Puppart, Anu Samarüütel-Long). Avaliku ruumi konfliktidest mõjutatud töö peegeldab ühtlasi ka moe kui meediumi piiratust laiahaardelisele ebavõrdsusele reageerimisel ning otsib ühisruumi demokraatlikku potentsiaali, vaadeldes seda kui kohta, kus etendatakse etendamata. Žürii tõi välja, et vabastava huumoriga puudutab töö kaasajal aktuaalset ja olulist teemat. Armasabitud olendid linnaruumis toovad probleemi isiklikult üldisele ja loovad korrastatud keskkonda hädavajaliku absurdi, et aidata märgata.

Carlo Canùn, EKA Noore disaineri preemia MA, tööga „Infected Lexicon of Language (Nakatunud keeleleksikon)”, mis uurib ja eksperimenteerib keele kui vahendiga, millega kontrollime oma mõtteid ja seega ka reaalsust. Žürii leidis, et Canún annab oma lõputöö projektiga panuse marginaliseeritud gruppide keele, mõtte levikule ja mõistmisele. See on ladusalt argumenteeritud, põhjalik, nauditavalt vormistatud ja aktuaalse sotsiaale mõõtmega interdistsiplinaarne projekt. 

Erik Heiki Veelmaa, EKA Noore disaineri preemia BA, tööga „Väikelinnad 2.0 disaini roll Eesti väikelinnade tuleviku kindlustamisel ja transpordi arengusuunad 2050. aastaks“ (juhendaja Janno Nõu), mis uurib Eesti väikelinnade kahanemist ning esitab visioone võimalikest arengusuundadest äärealastumise vältimiseks. Žürii leidis, et Veelmaa projekt on ambitsioonikas, ühiskondlikult oluline ning paistab silma süsteemse teostuse ja uuendusliku lähenemisega. See teenusedisaini näide võiks leida kõlapinda nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel väljal.

Magnus Harjak, ära märgitud noore disaineri preemial BA.

Aksessuaari ja köite osakonna tudeng Romet Kaljo: ERKI Moeshow 2023 peapreemia kollektsiooniga “Black Sheep”.  Žürii oli võitja osas üksmeelel: “Mood on teraapia. Kollektsioon täitis kõik ootused ning me nägime laval vabadust ja sallivust. Me oleme rõõmsad, et ta leidis oma kodu ja pere. Sa võid olla must lammas, aga Sa oled kõik.”

Hanna Tiina Pekk: ERKI Moeshow 2023 II koha pereemia kollektsiooniga “Just Married”

Üliõpilaste teadustööde riiklikul konkursil pälvisid preemiad järgnevad EKA disaini tudengid:
– humanitaarteaduste ja kunstide valdkonnas rakenduskõrgharidusõppe ja bakalaureuseõppe üliõpilaste astmes märgiti ära Erik Heiki Veelmaa „Väikelinnad 2.0: Disaini roll Eesti väikelinnade tuleviku kindlustamisel ja transpordi arengusuunad 2050. aastaks“, juhendaja Janno Nõu

– kliimaministeeriumi eripreemia pälvis magistriõppe üliõpilane Maria Kristiin Peterson konkursitööga „Disaineri roll tarbijajärgse tekstiilijäätme ringlussevõtul lõngaarenduse ja kudumikollektsiooni näitel“ eest, juhendaja Reet Aus. 

EKA rakenduslike teadus- ja arendustööde konkursi Tallinna linna ettevõtluspreemia žürii kahest võrdsest preemiast (á 800 eurot) parimatele bakalaureuse- ja magistritaseme töödele ühe pälvis: Erik Heiki Veelmaale digitoote eriala bakalaureusetöö „Väikelinnad 2.0: Disaini roll Eesti väikelinnade tuleviku kindlustamisel ning transpordi arengusuunad 2050. aastaks“ eest.

Moeeriala tudengid Alice Pärtelpoeg(BA) ja Karl-Christoph Rebane (MA) osalemine rahvusvahelise moekonkursi Slow Fashion Show finalistinena Stockholmis. Kollektsioonid vastavalt ´´Distant Sounds´´ ja ´´ Empty Cans´´

37. rahvusvahelise lõputööde näitusel galeriis Marzee anti preemia EKA ehte ja sepise eriala lõpetajatele Erle Nemvaltsile ja Taavi Teevetile.

Rotalia Foundation (USA) stipendiumi sai tööstus- ja digitootedisaini tudeng Katrin Selin.

Moeeriala magistrandi Mairo Seire Hõbenõela nominatsioon Tallinn Fashion Week 2023 – Mairo on tuntud oma ülimalt eksperessiivsete ja omajagu pompoossete moespektaaklite poolest.

Karl-Christoph Rebane ja Kärolin Raadik: pälvisid ERKI Moeschow 2023 raames väljaantud Sustainable Fashion Week Vilnius eriauhinna

BA moeeriala vilistlane Kärolin Raadik, MITTELMODA (Milano) rahvusvahelise moekonkursi finalist kudumikollektsiooniga ´´ Napoleoni tordi valmistamiseks kulub kolm päeva´´. 

MDR vilistlane Maria Kristiin Peterson, NYTM (New York Textile Month) raames välja antava Dorothy Waxman International Textile Design Prize konkursi finaalist magistritööga “Disaineri roll tarbijajärgse tekstiilijäätme ringlussevõtul lõngaarenduse ja kudumikollektsiooni näitel”, juhendaja oli Reet Aus. https://www.artun.ee/et/maria-kristiin-peterson-rahvusvahelise-tekstiilipreemia-finaalis/

MDR vilistlane Maria Kristiin Peterson, ERTL preemiadiplom parimale lõpetajale 2023.

MIxD üliõpilane Pauliine Sild, Riigi Kinnisvara stipendiumikonkursi „Tuleviku tipud“ laureaat, https://www.rkas.ee/et/uudised/riigi-kinnisvara-stipendiumikonkursi-tuleviku-tipud-voidutood-keskendusid-keskkonnahoiule 

MIxD üliõpilased Denis Talár, Wing Kiu Mak, Heily Bergmann “Sotsiaalselt laetud” auhind EKA Design Showcase-l.

BMAT lõpetaja Marin Nooni, Mari Adamsoni nimelise parima tekstiili tudengi stipendiumi laureaat 2023. Teise koha võitis Hanna Tiina Pekk kollektsiooniga “Just Married” ning kolmanda koha saavutas Merily Mikiver kollektsiooniga “Tender Conversations”. https://www.artun.ee/et/marin-nooni-on-mari-adamsoni-stipendiumi-laureaat/

BMAT vilistlane Liisa Torsus, Eesti Tekstiilikunstnike Liidu preemia Aasta noor tekstiilikunstnik 2022 laureaat. https://www.artun.ee/et/liisa-torsus-aasta-noor-tekstiilikunstnik-2022-laureaat/

Parima Aksessuaaridisaini Tudengi tunnustuse ja rahalise preemia pälvis bakalaureusetudeng Kaileen Palmsaar. 

EKA aksessuaari ja köite osakonna vahetustudeng Katarína Nemcová (CZ) võitis rahvusvahelisel ECCO Design Lab konkursil auhinnalise kolmanda koha.

SDSI õppekava 4 tudengite meeskonda (kokku osales 150 rahvusvahelist meeksonda) valiti finalistide sekka mainekal Student Service Design Challenge`l. Üks meeskond (Laura Volkonovska, Sigrid Öhrling, Līga Lindenbauma, Paula Grasmane-Laše) pääses viimase 20 parima sekka (90st meeskonnast).  

Jaga sõpradega:

Postitas Kätlin Leokin
Viimati muudetud