Jätkusuutliku disaini ja materjalide labor

Vaade näituselt "Materjal I" (Kärt Ojavee, Annika Kaldoja, Marie Vihmar. Foto: Martin Siplane
Vaade näituselt "Materjal I" (Kärt Ojavee, Annika Kaldoja, Marie Vihmar. Foto: Martin Siplane)

Jätkusuutliku Disaini ja Materjalide Labor (JDML) on Eesti Kunstiakadeemia eraldiseisev uurimiskeskus, mis seob teadus- ja õppetegevuse jätkusuutliku tootearenduse ja disainipraktikaga, tuues kokku tudengid, teadlased, praktikud ja ettevõtted.  JDML tegeleb ringmajanduse ja ringsete toodete ning teenuste arendamise, materjali disaini ja uuringutega toetudes EKA varasemale sellealasele teadus- ja õppetöö kogemusele. 

Labori ringdisaini uurimissuund tegeleb erinevate ringlussevõtu võimalustega läbi disaini kohalikul ja globaalsel tasandil. Põhilisteks meetoditeks on väärtustav taaskasutus ja ümbertöötlus (ingl. k. upcycling, recycling).  Labori tegevussuundade raames on peamiselt vaatluse all kaks jäätmegruppi moe- ja tekstiilitööstuses: tootmisjäätmed (production waste) ja tarbijajärgne jääde (post-consumer waste). Olulisimaks uurimissuunaks siinkohal on kujunemas tekstiilikiu väärindamine (post-consumer waste) läbi ümbertöötluse. Ringdisaini teadussuunda juhib vanemteadur Reet Aus. 

Teise uurimussuunana keskendub labor jätkusuutlike biopõhiste materjalide loomele ja arendamisele. JDML olulisemad tegevused materjaliarenduse valdkonnas lähiaastatel on näiteks vetikate potentsiaali uurimine materjaliloomes ja praktilises rakenduses ning kohalike utiilmaterjalide katsetamine erinevate komposiitide täitematerjalina. Lisaks keskendub labor erinevate biokomposiitide 3D printimisele ning mikroorganismidele põhinevate materjalide eksperimenditele. Biopõhiste materjalide arenduse teadussuunda juhib teadur Kärt Ojavee. 

Võta meiega ühendust ja jälgi JDML tegevusi Facebookis ja LinkedInis.

ÜLEVAADE JDML PROJEKTIDEST JA TEGEVUSTEST:

EKA alustab tekstiilijäätmete probleemi lahendamiseks koostööd Moi Ülikooliga

EKA delegatsioon osales president Kersti Kaljulaidi viimaseks jääval riigivisiidil, mille raames lansseeriti pikaaegne koostööprojekt Keenias asuva Moi Ülikooliga.  Lisaks käivitus projekt, mille raames õpetatakse kohalikele naistele ...

JDML Materjalikogu

JDML lähiaastate üheks olulisemaks tegevuseks on luua biopõhiste ja jätkusuutlike materjalide kogu, mis avatakse 2022. aastal valmivas lisahoones Kunstiakadeemia Kotzebue tänava vastaspoolel.

KUMUPCYCLED

2021. aasta kevadel EKA Jätkusuutliku disaini ja materjalide labori koostöös

Fashion For Change (COSME)

JDML osaleb 2021-2024 aastatel Euroopa koostööprogrammi COSME raames toimuvas rahvusvahelises koostööprojektis “Fashion for Change”, mille eesmärgiks on toetada projektis osalevate ...